Masters Athletics
Track and Field - World Rankings

 

 


              Oceania Masters Championships - 28/07/08 to 3/08/08              
                            Townsville - Australia                             
                                    Day 1Results                                    
 
Event 1  Men Discus Silver Cage 30-34 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Scott              M34 AUS                     22.45m  
 
Event 2  Men Discus Silver Cage 35-39 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clayton Campodonico      M35 AUS                     32.79m  
  2 Rodney Franke            M38 AUS                     32.04m  
 
Event 3  Men Discus Silver Cage 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rene' Otto               M41 NZL                     35.02m  
  2 Ken Dickson              M42 AUS                     30.97m  
  3 Akatoto Mafutuna         M41 PYF                     29.85m  
  4 Gregory Brush            M40 NZL                     29.83m  
  5 Aaron Bonney             M40 AUS                     24.36m  
  6 John Turner              M40 NZL                     23.61m  
 
Event 4  Men Discus Green Cage 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Simon Butler-White       M49 AUS                     26.29m  
  2 Gary Rawson              M48 NZL                     25.60m  
  3 Mark Cepak               M49 AUS                     25.03m  
  4 David Rondon             M47 NZL                     24.32m  
  5 Ian Geoghegan            M47 AUS                     22.94m  
  6 Norman White             M49 AUS                     18.34m  
  7 Colin Smith              M45 AUS                     17.22m  
 
Event 5  Men Discus Green Cage 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                     35.62m  
  2 Joseph Bradley           M54 NZL                     35.34m  
  3 Lajos Joni               M53 AUS                     35.31m  
  4 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                     33.19m  
  5 Barry Mullins            M51 AUS                     30.08m  
  6 Kevin Watson             M51 NZL                     16.44m  
 
Event 6  Men Discus Green Cage 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ray Green                M63 AUS                     41.70m  
  2 Peter Clark              M63 AUS                     40.16m  
  3 Graeme Rose              M64 AUS                     36.69m  
  4 Kevin Bradley            M64 NZL                     34.58m  
  5 Phillip Cox              M62 NZL                     32.53m  
  6 John Reynolds            M64 AUS                     31.07m  
  7 Selwyn Hawken            M62 AUS                     28.46m  
  8 Keith Bade               M63 NZL                     28.02m  
  9 Rob Young                M64 AUS                     26.92m  
 10 David Wookey             M64 AUS                     23.20m  
 
Event 7  Women Hammer Silver Cage 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Val Worrell              W73 AUS                     23.91m  
  2 Patrica Drayton          W72 NZL                     22.80m  
  3 Joyce Schmidt            W72 AUS                     22.39m  
  4 Mary Wahren              W74 AUS                     18.96m  
  5 Yvonne Hines             W71 AUS                     17.82m  
  6 Gwyn Heseltine           W70 NZL                     16.83m  
  7 Jean Thew                W72 AUS                     14.86m  
 
Event 8  Women Hammer Silver Cage 75-79 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather Doherty          W75 AUS                     19.01m  
  2 Glad McKeown             W76 AUS                     18.96m  
  3 Glasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                     15.39m  
 
Event 9  Women Hammer Silver Cage 80-84 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shirley Brasher          W81 AUS                     13.51m  
 
Event 10  Women Hammer Silver Cage 85-89 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pauline Purser           W85 NZL                     10.92m  
 
Event 11  Men Discus Green Cage 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bob Banens               M59 AUS                     40.28m  
  2 Bernard Ziegler          M57 WF                      39.37m  
  3 Ringar Hourna n'garkodou M55 NCL                     33.57m  
  4 Richard Davison          M58 NZL                     32.02m  
  5 Clay Tompkins            M55 AUS                     28.04m  
  6 Tom Montague             M57 AUS                     25.48m  
  7 Rob Antoniolli           M56 AUS                     21.65m  
 
Event 12  Men Discus Green Cage 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Keith James              M66 AUS                     35.70m  
  2 Douglas Magin            M67 AUS                     27.37m  
  3 Roy Skuse                M67 NZL                     26.44m  
  4 Tamarua Herman           M66 COK                     23.78m  
  5 Ronald Price             M65 NZL                     22.81m  
 
Event 13  Women Hammer Silver Cage 30-34 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vanessa Beddie           W31 AUS                     14.45m  
 
Event 14  Women Hammer Silver Cage 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kathleen Newman          W41 AUS                     42.95m  
  2 Christine McCahill       W43 NZL                     42.40m  
  3 Kristin Henricks         W41 AUS                     32.96m  
 
Event 15  Women Hammer Silver Cage 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jayne Hardy              W45 AUS                     39.65m  
  2 Karel McClintock         W47 AUS                     21.14m  
  3 Lesley Dawson            W49 AUS                     20.64m  
  4 Roxann Callcott          W46 AUS                     19.48m  
  5 Melanie Watson           W49 NZL                     18.04m  
  6 Annette Wilson           W46 AUS                     17.22m  
  7 Annette Tillman          W47 AUS                     16.75m  
 
Event 16  Women Hammer Silver Cage 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sharon Gibbins           W50 AUS                     45.70m  
  2 Winifred Harding         W52 NZL                     35.26m  
  3 Jill Taylor              W52 AUS                     26.22m  
  4 Brenda McDowell          W54 AUS                     25.03m  
  5 Heather Saltzer          W54 AUS                     21.01m  
 
Event 17  Women Hammer Silver Cage 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Denise Palmer            W56 AUS                     35.26m  
  2 Christine Schultz        W57 AUS                     29.74m  
  3 Beverley Church          W59 NZL                     29.07m  
  4 Adriana Van Brockel      W56 AUS                     25.05m  
  5 Lorraine Mussett         W59 AUS                     20.81m  
 
Event 18  Men Discus Green Cage 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas Hancock           M72 AUS                     37.10m  
  2 Cec Beesley              M73 AUS                     30.65m  
  3 Aneurin Evans            M70 AUS                     29.58m  
  4 Bryan Slattery           M71 NZL                     24.73m  
  5 Ian Babe                 M71 NZL                     19.90m  
  6 Raymond Laurie           M73 NZL                     19.50m  
  7 George Simons            M73 AUS                     19.30m  
  8 Noel Jones               M70 NZL                     19.27m  
  9 Alan Hunter              M71 NZL                     18.38m  
 
Event 19  Women Hammer Silver Cage 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rhondda Dundas           W63 AUS                     31.82m  
  2 Mary Thomas              W64 AUS                     30.59m  
  3 Astrid Rose              W64 AUS                     26.29m  
  4 Lynn Donaldson           W62 NZL                     21.86m  
  5 Beverley Hamilton        W62 AUS                     21.70m  
  6 Wendy O'Brien            W60 AUS                     12.15m  
  7 Betty Hawken             W60 AUS                      7.80m  
 
Event 20  Women Hammer Silver Cage 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jan Banens               W66 AUS                     35.11m  
  2 Raylea Rudov             W65 AUS                     29.12m  
  3 Glen Watts               W68 NZL                     26.73m  
  4 Glynn Boyce              W66 AUS                     22.40m  
  5 Valerie Babe             W69 NZL                     21.54m  
  6 Jennifer Bourke          W68 AUS                     19.23m  
 
Event 21  Men Discus Green Cage 75-79 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Arvo Ropelin             M75 AUS                     27.06m  
  2 James Blair              M77 NZL                     24.46m  
  3 Cornell Vena             M75 AUS                     23.73m  
  4 John McClelland          M75 AUS                     23.15m  
  5 Alexander Harris         M78 AUS                     22.18m  
  6 Kerry Thew               M75 AUS                     21.22m  
  7 Colin Hainsworth         M78 AUS                     18.98m  
 
Event 22  Men Discus Green Cage 80-84 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maurice Dauphinet        M82 AUS                     22.60m  
  2 Wallace Opperman         M82 NZL                     15.80m  
 
Event 23  Decathlon: #1 Men 100 Metre Sprint 30-34 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                      12.63   1.3  532  
 
Event 24  Decathlon: #1 Men 100 Metre Sprint 35-39 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                      12.44   1.3  591  
  2 Richard Norris           M37 AUS                      12.77   1.3  531  
 
Event 25  Decathlon: #1 Men 100 Metre Sprint 45-49 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Matthew Muell            M46 AUS                      12.79  -0.5  691  
  2 David Rondon             M47 NZL                      13.03  -0.5  647  
  3 Neil Gray                M49 AUS                      13.39  -0.5  584  
  4 Simon Butler-White       M49 AUS                      13.84  -0.5  508  
  5 Kevin Fisher             M49 AUS                      13.87  -0.5  504  
 
Event 26  Decathlon: #1 Men 100 Metre Sprint 50-54 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Paul Hallet              M53 AUS                      13.80   0.5  591  
  2 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                      13.85   0.5  584  
  3 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                      15.55   0.5  331  
 
Event 27  Decathlon: #1 Men 100 Metre Sprint 55-59 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Viddy Jermacans          M59 AUS                      13.81   0.5  665  
  2 Vasyl Shuter             M59 AUS                      15.18   0.5  449  
 
Event 28  Decathlon: #2 Men Long Jump Pit 1 30-34 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                      5.79m   0.6  542  
 
Event 29  Decathlon: #2 Men Long Jump Pit 1 35-39 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                      5.36m   0.2  508  
  2 Richard Norris           M37 AUS                      5.35m   0.7  506  
 
Event 30  Decathlon: #2 Men Long Jump Pit 1 45-49 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Matthew Muell            M46 AUS                      5.18m  -1.7  608  
  2 Neil Gray                M49 AUS                      4.80m   NWI  512  
  3 David Rondon             M47 NZL                      4.76m   1.5  504  
  4 Kevin Fisher             M49 AUS                      4.75m  -0.1  500  
  5 Simon Butler-White       M49 AUS                      4.57m  -1.2  457  
 
Event 31  Decathlon: #2 Men Long Jump Pit 1 50-54 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Paul Hallet              M53 AUS                      4.74m   2.5  574  
  2 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                      4.23m  -0.6  441  
  3 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                      2.95m  -2.6  159  
 
Event 32  Decathlon: #2 Men Long Jump 55-59 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Viddy Jermacans          M59 AUS                      4.40m   1.5  565  
  2 Vasyl Shuter             M59 AUS                      4.04m   1.8  465  
 
Event 33  Decathlon: #1 Men 100 Metre Sprint 60-64 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tom Barber               M60 AUS                      15.13   0.6  527  
  2 Selwyn Hawken            M62 AUS                      15.54   0.6  466  
 
Event 34  Decathlon: #1 Men 100 Metre Sprint 65-69 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Nick Bannenberg          M68 AUS                      15.23   0.6  580  
  2 Kevin Blewitt            M69 AUS                      15.25   0.6  578  
  3 Noel Donohoe             M67 AUS                      16.88   0.6  354  
 
Event 35  Decathlon: #1 Men 100 Metre Sprint 70-74 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Donald Chambers          M71 AUS                      14.73   0.8  730  
  2 Ken Daniels              M70 AUS                      15.00   0.8  685  
  3 Trevor Cowley            M73 NZL                      17.19   0.8  379  
  4 Aneurin Evans            M70 AUS                      18.81   0.8  205  
 
Event 36  Decathlon: #2 Men Long Jump Pit 1 60-64 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tom Barber               M60 AUS                      4.02m  -0.6  542  
  2 Selwyn Hawken            M62 AUS                      3.83m   1.6  485  
 
Event 37  Decathlon: #2 Men Long Jump Pit 1 65-69 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Nick Bannenberg          M68 AUS                      3.95m   1.4  619  
  2 Kevin Blewitt            M69 AUS                      3.79m   0.3  565  
  3 Noel Donohoe             M67 AUS                      3.43m  -0.7  449  
 
Event 38  Decathlon: #2 Men Long Jump Pit 1 70-74 years Decathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ken Daniels              M70 AUS                      4.14m  -0.8  814  
  2 Donald Chambers          M71 AUS                      3.88m   NWI  711  
  3 Aneurin Evans            M70 AUS                      3.49m  -0.4  565  
  4 Trevor Cowley            M73 NZL                      3.03m   1.2  405  
 
Event 39  Decathlon: #3 Men Shot Put Shot1 30-34 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                     10.79m   533  
 
Event 40  Decathlon: #3 Men Shot Put Shot 1 35-39 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Norris           M37 AUS                     10.18m   496  
  2 Jason Burt               M35 AUS                      9.51m   456  
 
Event 41  Decathlon: #3 Men Shot Put shot 1 45-49 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Simon Butler-White       M49 AUS                      8.86m   477  
  2 Matthew Muell            M46 AUS                      8.63m   462  
  3 Neil Gray                M49 AUS                      7.43m   382  
  4 David Rondon             M47 NZL                      7.39m   379  
  5 Kevin Fisher             M49 AUS                      6.60m   327  
 
Event 42  Decathlon: #3 Men Shot Put shot 1 50-54 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Hallet              M53 AUS                     11.07m   648  
  2 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                     10.58m   614  
  3 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                      9.95m   571  
 
Event 43  Decathlon: #3 Men Shot Put Shot 1 55-59 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vasyl Shuter             M59 AUS                      7.63m   468  
  2 Viddy Jermacans          M59 AUS                      7.62m   468  
 
Event 44  Decathlon: #4 Men High Jump High jump1 30-34 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                      1.77m   610  
 
Event 45  Decathlon: #4 Men High Jump High Jump 1 35-39 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                      1.56m   496  
  2 Richard Norris           M37 AUS                      1.44m   396  
 
Event 46  Decathlon: #4 Men High Jump High Jump1 45-49 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthew Muell            M46 AUS                      1.77m   850  
  2 David Rondon             M47 NZL                      1.50m   577  
  3 Neil Gray                M49 AUS                      1.44m   520  
  4 Simon Butler-White       M49 AUS                      1.35m   434  
  5 Kevin Fisher             M49 AUS                      1.32m   411  
 
Event 47  Decathlon: #4 Men High Jump high jump1 50-54 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                      1.56m   723  
  2 Paul Hallet              M53 AUS                      1.35m   504  
  3 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                      1.17m   338  
 
Event 48  Decathlon: #4 Men High Jump High 1 55-59 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Viddy Jermacans          M59 AUS                      1.32m   544  
  2 Vasyl Shuter             M59 AUS                      1.29m   520  
 
Event 49  Heptathlon: #1 Women Short Hurdles 35-39 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lynette Smith            W37 AUS                      18.43  -0.2  483  
 
Event 50  Heptathlon: #1 Women Short Hurdles 50-54 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Noeline Burden           W54 NZL                      18.44   0.2  354  
 
Event 51  Heptathlon: #1 Women Short Hurdles 60-64 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Marj Allison             W63 AUS                      15.10   0.2  929  
 
Event 52  Heptathlon: #1 Women Short Hurdles 65-69 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lesley Hamilton          W65 AUS                      19.34   0.2  645  
 
Event 53  Heptathlon: #1 Women Short Hurdles 70-74 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
 -- Judy Hammond             W70 NZL                        DNF   0.2 
 
Event 54  Heptathlon: #2 Women High Jump High 2 35-39 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynette Smith            W37 AUS                      1.58m   783  
 
Event 55  Heptathlon: #2 Women High Jump High 2 50-54 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Noeline Burden           W54 NZL                      1.18m   577  
 
Event 56  Heptathlon: #2 Women High Jump High 2 60-64 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marj Allison             W63 AUS                      1.24m   941  
 
Event 57  Heptathlon: #2 Women High Jump High 2 65-69 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lesley Hamilton          W65 AUS                      1.06m   771  
 
Event 58  Heptathlon: #2 Women High Jump High 2 70-74 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                      1.06m   953  
 
Event 59  Decathlon: #3 Men Shot Put Shot 1 60-64 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Selwyn Hawken            M62 AUS                      8.18m   509  
  2 Tom Barber               M60 AUS                      8.12m   504  
 
Event 60  Decathlon: #3 Men Shot Put Shot 1 65-69 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Bannenberg          M68 AUS                     10.02m   774  
  2 Kevin Blewitt            M69 AUS                      8.96m   678  
  3 Noel Donohoe             M67 AUS                      8.21m   611  
 
Event 61  Decathlon: #3 Men Shot Put Shot ! 70-74 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Aneurin Evans            M70 AUS                     10.43m   702  
  2 Donald Chambers          M71 AUS                     10.03m   670  
  3 Ken Daniels              M70 AUS                      8.31m   534  
  4 Trevor Cowley            M73 NZL                      7.59m   478  
 
Event 62  Heptathlon: #3 Women Shot Put Shot 1 35-39 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynette Smith            W37 AUS                     10.03m   568  
 
Event 63  Heptathlon: #3 Women Shot Put shot 1 50-54 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Noeline Burden           W54 NZL                      7.01m   511  
 
Event 64  Heptathlon: #3 Women Shot Put Shot1 60-64 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marj Allison             W63 AUS                      6.93m   636  
 
Event 65  Heptathlon: #3 Women Shot Put Shot 1 65-69 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lesley Hamilton          W65 AUS                      6.79m   709  
 
Event 66  Heptathlon: #3 Women Shot Put Shot1 70-74 years Heptathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                      6.41m   767  
 
Event 67  Decathlon: #4 Men High Jump High Jump 1 60-64 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Barber               M60 AUS                      1.24m   544  
  1 Selwyn Hawken            M62 AUS                      1.24m   544  
 
Event 68  Decathlon: #4 Men High Jump High Jump 1 65-69 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Noel Donohoe             M67 AUS                      1.24m   636  
  2 Kevin Blewitt            M69 AUS                      1.18m   560  
 -- Nick Bannenberg          M68 AUS                         NH  
 
Event 69  Decathlon: #4 Men High Jump High Jump 1 70-74 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ken Daniels              M70 AUS                      1.21m   696  
  2 Donald Chambers          M71 AUS                      1.15m   619  
  3 Aneurin Evans            M70 AUS                      1.12m   577  
  4 Trevor Cowley            M73 NZL                      1.06m   504  
 
Event 70  Decathlon: #5 Men 400 Metre Sprint 30-34 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                      58.05   482  
 
Event 71  Decathlon: #5 Men 400 Metre Sprint 35-39 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                      55.44   648  
  2 Richard Norris           M37 AUS                      56.93   589  
 
Event 72  Decathlon: #5 Men 400 Metre Sprint 45-49 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthew Muell            M46 AUS                    1:00.42   618  
  2 Kevin Fisher             M49 AUS                    1:03.75   501  
  3 Simon Butler-White       M49 AUS                    1:05.10   457  
  4 Neil Gray                M49 AUS                    1:08.82   344  
  5 David Rondon             M47 NZL                    1:17.67   136  
 
Event 73  Decathlon: #5 Men 400 Metre Sprint 50-54 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                    1:09.02   407  
  2 Paul Hallet              M53 AUS                    1:14.91   250  
  3 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                    1:32.33     3  
 
Event 74  Decathlon: #5 Men 400 Metre Sprint 55-59 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Viddy Jermacans          M59 AUS                    1:09.04   475  
  2 Vasyl Shuter             M59 AUS                    1:11.23   411  
 
Event 75  Heptathlon: #4 Women 200 Metre Sprint 35-39 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lynette Smith            W37 AUS                      29.85   NWI  493  
 
Event 76  Heptathlon: #4 Women 200 Metre Sprint 50-54 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Noeline Burden           W54 NZL                      32.98   NWI  659  
 
Event 77  Heptathlon: #4 Women 200 Metre Sprint 60-64 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Marj Allison             W63 AUS                      31.90   NWI  975  
 
Event 78  Heptathlon: #4 Women 200 Metre Sprint 65-69 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lesley Hamilton          W65 AUS                      37.84   NWI  698  
 
Event 79  Heptathlon: #4 Women 200 Metre Sprint 70-74 years Heptathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                      37.44   NWI  827  
 
Event 80  Decathlon: #5 Men 400 Metre Sprint 60-64 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Barber               M60 AUS                    1:16.72   327  
  2 Selwyn Hawken            M62 AUS                    1:19.77   255  
 
Event 81  Decathlon: #5 Men 400 Metre Sprint 65-69 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Bannenberg          M68 AUS                    1:10.93   553  
  2 Kevin Blewitt            M69 AUS                    1:28.11   143  
  3 Noel Donohoe             M67 AUS                    1:35.13    47  
 
Event 82  Decathlon: #5 Men 400 Metre Sprint 70-74 years Decathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ken Daniels              M70 AUS                    1:13.03   662  
  2 Donald Chambers          M71 AUS                    1:16.43   562  
  3 Trevor Cowley            M73 NZL                    1:28.67   262  
  4 Aneurin Evans            M70 AUS                    1:32.88   183                              
 
Event 83  W35 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cristine Suffolk         W38 AUS                   20:01.72  
  2 Brigitte Courtot         W39 NCL                   22:00.06  
  3 Jennie George            W37 COK                   22:34.61  
 
Event 83  W40 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Toni Ferguson            W41 AUS                   22:09.18  
  2 Alison Kirkwood          W42 COK                   23:29.39  
 
Event 83  W45 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christine Carleton       W45 NZL                   20:57.68  
  2 Carol Chettleburgh       W45 NZL                   21:00.26  
  3 Karen Petley             W49 NZL                   21:15.28  
  4 Pam Tindal               W48 AUS                   22:25.50  
 
Event 83  W50 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marcia Sheer             W50 AUS                   20:25.84  
  2 Bernadette Jago          W52 NZL                   20:52.24  
  3 Claire Giles             W51 NZL                   22:05.00  
  4 Victoria Adams           W54 NZL                   22:20.07  
  5 Marie Jose' Berthet      W51 NCL                   22:24.43  
  6 Julie Hertz              W51 AUS                   27:06.21  
 
Event 83  W55 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Judith Stewart           W59 NZL                   21:35.25  
  2 Francoise Ziegler        W56 WF                    22:56.89  
  3 Sue Wary                 W59 NZL                   24:27.74  
  4 Fiona McAuley            W57 AUS                   28:52.45  
 
Event 83  W60 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lavinia Petrie           W64 AUS                   21:54.07  
  2 Ros Driscoll             W60 AUS                   23:03.87  
  3 Dianne Barclay           W60 NZL                   26:16.56  
 
Event 83  W65 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jan Fleming              W69 NZL                   25:57.55  
  2 Rosalind Holgate         W67 AUS                   26:33.16  
  3 Margaret Bennett         W66 AUS                   33:23.73  
 
Event 83  W70 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ann Jones                W70 NZL                   26:01.84  
  2 Anne Young               W73 AUS                   29:57.57  
  3 Theresa Jones            W70 AUS                   34:30.93  
 
Event 84  M70 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Colin McLeod             M72 AUS                   20:31.53  
  2 Peter Lahiff             M72 AUS                   22:17.95  
  3 Frank Rogers             M72 AUS                   22:45.43  
  4 Sid Pavett               M74 NZL                   23:03.19  
  5 Neil Fleming             M71 NZL                   24:07.70  
  6 Colin Trengove           M70 NZL                   24:55.57  
  7 Dave Eastmond            M70 NZL                   25:33.07  
  8 Roger Barber             M70 AUS                   26:57.73  
  9 Ray Waters               M71 NZL                   27:45.03  
 10 Bill Yates               M71 NZL                   27:47.36  
 11 Ron Jones                M73 NZL                   29:02.40  
 12 Gil Munro                M73 NZL                   33:33.93  
 
Event 84  M75 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roy Stanway              M75 AUS                   22:53.30  
  2 David Padget             M76 AUS                   24:42.95  
  3 Ellis Goodyear           M77 NZL                   25:56.63  
  4 Stan Gawler              M78 NZL                   26:21.42  
  5 Jim Tobin                M75 NZL                   27:03.55  
  6 Brian Keown              M77 NZL                   28:06.62  
  7 Colin Silcock-Delaney    M75 AUS                   32:49.83  
  8 Ian Anderson             M75 NFI                   38:26.58  
 
Event 84  M80 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gordon McKeown           M84 AUS                   36:00.23  
 
Event 84  M85 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Eric DeLautour           M88 NZL                   27:04.22  
 
Event 85  M60 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Peter King               M62 NZL                   19:21.31  
  2 Michael Walker           M62 AUS                   19:33.47  
  3 John Sheer               M60 AUS                   19:45.14  
  4 Brian Bennett            M60 AUS                   20:50.34  
  5 Jacques Restoin          M60 NCL                   21:13.75  
  6 Ian Blyth                M60 NZL                   22:18.29  
  7 Jos Galavazi             M63 NZL                   22:26.60  
  8 Kevin Jago               M64 NZL                   29:29.68  
 -- George White             M63 AUS                        DNF  
 
Event 85  M65 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ron Robertson            M67 NZL                   18:25.64  
  2 Peter Sandery            M67 AUS                   18:32.28  
  3 Robert McPherson         M66 NZL                   20:48.02  
  4 Bob Schickert            M66 AUS                   21:01.49  
  5 John Spinney             M68 AUS                   21:09.02  
  6 Neville Wagner           M68 NZL                   21:56.32  
  7 Joseph Scott             M65 AUS                   22:25.66  
  8 John Hertz               M68 AUS                   24:00.42  
  9 J. Barry Lloyd           M65 AUS                   24:01.50  
 10 Bob Fyfe                 M69 NZL                   25:17.44  
 11 John Waite               M67 NZL                   26:46.42  
 12 Norris Wyatt             M66 NZL                   27:19.80  
 13 Tom Ryan                 M69 AUS                   27:20.62  
 14 Peter Watts              M69 NZL                   29:20.29  
 15 Alan Eustace             M66 NZL                   30:18.71  
 -- Chris Windle             M67 AUS                        DNF  
 
Event 86  M35 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mike Morresey            M38 NZL                   20:48.54  
 
Event 86  M40 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shawn Claydon            M40 AUS                   16:47.42  
  2 Brendan Magill           M44 NZL                   18:50.06  
 
Event 86  M45 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Andrew Ross              M48 NZL                   17:39.75  
  2 Norman White             M49 AUS                   20:49.55  
 
Event 86  M50 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Murray Hart              M51 NZL                   17:18.17  
  2 Peter Neimanis           M51 AUS                   17:40.42  
  3 Trevor Ashe              M52 NZL                   17:53.73  
  4 Gene Sanderson           M54 NZL                   18:05.18  
  5 John Kling               M51 AUS                   19:01.85  
  6 Gerard Cronly            M51 AUS                   19:34.00  
  7 Barry Watson             M53 NZL                   19:37.19  
  8 Geoff Stoddart           M51 COK                   19:57.71  
  9 Brian Sisam              M53 AUS                   20:02.51  
 10 Michael Kelly            M51 NZL                   20:08.65  
 11 Ian Martin               M54 NZL                   21:37.65  
 12 Alain Boussetiere        M52 NCL                   21:48.86  
 
Event 86  M55 5000 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Graeme Lear              M55 NZL                   17:13.75  
  2 Michael Morrissey        M55 NZL                   17:33.31  
  3 John Herridge            M57 AUS                   17:37.44  
  4 Greg Wilson              M56 AUS                   18:22.88  
  5 Peter Tutty              M57 NZL                   19:06.83  
  6 Wayne Sabransky          M56 AUS                   19:08.80  
  7 Bob Pearce               M56 AUS                   19:29.65  
  8 Mike Winsborough         M55 NZL                   20:16.18  
  9 David Wharton            M56 AUS                   24:08.55