Masters Athletics
Track and Field - World Rankings

 

 


            Oceania Masters Championships - 28/07/2008 to 3/08/2008            
                            Townsville - Australia                             
                                    Day 3 Results                                    
 
Event 219  W35 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cristine Suffolk         W38 AUS                   33:45.00  
  2 Petrina Brown            W39 AUS                   36:06.00  
  3 Brigitte Courtot         W39 NCL                   37:06.00  
  4 Jennie George            W37 COK                   39:28.00  
 
Event 219  W40 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Toni Ferguson            W41 AUS                   37:51.00  
  2 Alison Kirkwood          W42 COK                   39:29.00  
 
Event 219  W45 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christine Carleton       W45 NZL                   35:22.00  
  2 Karen Petley             W49 NZL                   35:59.00  
  3 Mona Henderson           W46 COK                   52:15.00  
 
Event 219  W50 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernadette Jago          W52 NZL                   36:40.00  
  2 Dalise Sanderson         W52 NZL                   37:14.00  
  3 Marie Jose' Berthet      W51 NCL                   39:32.00  
  4 Julie Hertz              W51 AUS                   46:58.00  
 
Event 219  W55 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marlene Gourlay          W56 AUS                   39:10.00  
  2 Kathy Sims               W57 AUS                   39:51.00  
  3 Lyndie Beil              W58 AUS                   40:21.00  
  4 Sue Wary                 W59 NZL                   42:43.00  
  5 Elizabeth Thodey         W59 NZL                   43:55.00  
  6 Shona Kelly              W57 NZL                   46:44.00  
  7 Fiona McAuley            W57 AUS                   50:59.00  
 
Event 219  W60 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lavinia Petrie           W64 AUS                   38:28.00  
  2 Ros Driscoll             W60 AUS                   41:14.00  
  3 Dianne Barclay           W60 NZL                   47:52.00  
  4 Faye Fyfe                W64 NZL                   52:50.00  
 
Event 219  W65 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rosalind Holgate         W67 AUS                   45:26.00  
  2 Jan Fleming              W69 NZL                   45:47.00  
  3 Suzanne Counsel          W68 AUS                   49:03.00  
  4 Margaret Bennett         W66 AUS                 1:01:43.00  
  5 Fay Riley                W66 NZL                 1:03:31.00  
 
Event 219  W70 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ann Jones                W70 NZL                   45:56.00  
  2 Anne Young               W73 AUS                   55:38.00  
  3 Theresa Jones            W70 AUS                 1:03:42.00  
 
Event 219  W75 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joan Mallory             W76 AUS                 1:05:06.00  
 
Event 219  W80 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shirley Brasher          W81 AUS                 1:07:37.00  
 
Event 220  M35 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Craig Hutson             M38 COK                   45:14.00  
 
Event 220  M40 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shawn Claydon            M40 AUS                   28:52.00  
 
Event 220  M45 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Ross              M48 NZL                   30:08.00  
  2 Norman White             M49 AUS                   37:32.00  
  3 Ludovic Tio              M48 NCL                   51:04.00  
 
Event 220  M50 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Murray Hart              M51 NZL                   30:13.00  
  2 Peter Neimanis           M51 AUS                   31:04.00  
  3 Gene Sanderson           M54 NZL                   31:52.00  
  4 Gerard Cronly            M51 AUS                   33:09.00  
  5 John Kling               M51 AUS                   33:46.00  
  6 Barry Watson             M53 NZL                   34:19.00  
  7 Brian Sisam              M53 AUS                   35:17.00  
  8 Geoff Stoddart           M51 COK                   35:35.00  
  9 Michael Kelly            M51 NZL                   35:53.00  
 10 Ian Martin               M54 NZL                   35:57.00  
 11 Alain Boussetiere        M52 NCL                   40:29.00  
 
Event 220  M55 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Graeme Lear              M55 NZL                   29:55.00  
  2 Michael Morrissey        M55 NZL                   30:15.00  
  3 John Herridge            M57 AUS                   30:33.00  
  4 Greg Wilson              M56 AUS                   31:56.00  
  5 Peter Tutty              M57 NZL                   33:50.00  
  6 Wayne Sabransky          M56 AUS                   34:15.00  
  7 Mike Winsborough         M55 NZL                   36:36.00  
  8 Willie Bowmar            M59 NZL                   36:47.00  
  9 Ducan McAuley            M58 AUS                   37:01.00  
 10 Michael Gray             M58 AUS                   37:57.00  
 11 Steve Hastie             M59 AUS                   38:41.00  
 12 David Wharton            M56 AUS                   41:07.00  
 
Event 220  M60 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Peter King               M62 NZL                   33:03.00  
  2 John Sheer               M60 AUS                   34:01.00  
  3 Karl Kunz                M62 THA                   34:10.00  
  4 Michael Walker           M62 AUS                   34:32.00  
  5 Brian Bennett            M60 AUS                   35:51.00  
  6 Jacques Restoin          M60 NCL                   37:12.00  
  7 Jos Galavazi             M63 NZL                   38:38.00  
  8 Allan Gardiner           M64 NZL                   43:48.00  
  9 Kevin Jago               M64 NZL                   56:26.00  
 
Event 220  M65 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ron Robertson            M67 NZL                   31:30.00  
  2 Peter Sandery            M67 AUS                   32:51.00  
  3 Robert McPherson         M66 NZL                   36:00.00  
  4 Bob Schickert            M66 AUS                   36:26.00  
  5 Neville Wagner           M68 NZL                   36:47.00  
  6 Joseph Scott             M65 AUS                   39:16.00  
  7 John Hertz               M68 AUS                   42:22.00  
  8 Norris Wyatt             M66 NZL                   42:52.00  
  9 J. Barry Lloyd           M65 AUS                   43:49.00  
 10 Bob Fyfe                 M69 NZL                   44:11.00  
 11 Ronald Price             M65 NZL                   44:37.00  
 12 Anthony Johnson          M68 AUS                   44:50.00  
 13 John Waite               M67 NZL                   46:23.00  
 14 John Hammond             M68 NZL                   48:30.00  
 15 Tom Ryan                 M69 AUS                   48:49.00  
 16 Peter Watts              M69 NZL                   51:52.00  
 
Event 220  M70 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Colin McLeod             M72 AUS                   36:22.00  
  2 Sid Pavett               M74 NZL                   40:51.00  
  3 Neil Fleming             M71 NZL                   42:15.00  
  4 Colin Trengove           M70 NZL                   47:34.00  
  5 Ray Waters               M71 NZL                   48:17.00  
  6 Bill Yates               M71 NZL                   48:33.00  
  7 Roger Barber             M70 AUS                   50:57.00  
  8 Ron Jones                M73 NZL                   51:16.00  
 
Event 220  M75 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roy Stanway              M75 AUS                   40:25.00  
  2 David Padget             M76 AUS                   42:36.00  
  3 Ellis Goodyear           M77 NZL                   43:52.00  
  4 Brian Keown              M77 NZL                   47:30.00  
  5 Jim Tobin                M75 NZL                   59:53.00  
 
Event 220  M80 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gordon McKeown           M84 AUS                 1:00:47.00  
 
Event 220  M85 8000 Metre Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric DeLautour           M88 NZL                   53:42.00  
Event 221  Women Javelin Throw Jav 2 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Margaret Smith           W54 AUS                     24.57m  
      22.28m  22.74m  24.57m  22.09m  21.61m  21.80m
  2 Heather Saltzer          W54 AUS                     23.89m  
      21.57m  23.89m  FOUL  20.73m  22.07m  FOUL
  3 Sharon Gibbins           W50 AUS                     22.35m  
      21.04m  21.37m  22.21m  FOUL  22.35m  20.44m
  4 Carolyn Boyd             W52 AUS                     19.57m  
      14.57m  19.57m  18.12m  18.33m  18.07m  18.52m
  5 Donna Emerson            W51 AUS                     19.41m  
      18.67m  19.41m  19.32m  18.33m  17.89m  FOUL
  6 Rhonda Martin            W50 AUS                     17.55m  
      15.59m  16.70m  14.68m  17.17m  17.55m  FOUL
  7 Takau Moeka'a            W52 COK                     17.04m  
      17.04m  FOUL  16.93m  15.74m  15.57m  14.01m
  8 Jill Taylor              W52 AUS                     15.73m  
      15.08m  14.83m  15.73m  15.10m  15.42m  15.05m
  9 Claire Giles             W51 NZL                     13.34m  
      13.34m  FOUL  FOUL           
 
Event 222  Men Shot Put Shot 1 30-34 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Scott              M34 AUS                      8.02m  
      7.59m  7.97m  8.02m  7.65m  7.82m  7.85m
 
Event 223  Men Shot Put Shot 1 35-39 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clayton Campodonico      M35 AUS                     10.83m  
      10.22m  10.52m  10.50m  10.23m  10.83m  10.77m
  2 Rodney Franke            M38 AUS                     10.73m  
      9.52m  FOUL  9.47m  10.09m  10.73m  10.48m
  3 Jason Burt               M35 AUS                      9.66m  
      9.53m  9.42m  9.66m  9.62m  9.23m  9.46m
 
Event 224  Men Shot Put Shot 1 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stuart Gyngell           M44 AUS                     16.29m  
      15.99m  16.29m  16.11m  FOUL  FOUL  15.80m
  2 Rene' Otto               M41 NZL                     11.51m  
      10.91m  11.16m  11.40m  FOUL  11.12m  11.51m
  3 Akatoto Mafutuna         M41 PYF                     10.85m  
      9.76m  9.80m  10.85m  10.73m  FOUL  10.45m
  4 Aaron Bonney             M40 AUS                     10.20m  
      9.14m  9.50m  10.19m  9.78m  9.64m  10.20m
  5 Ken Dickson              M42 AUS                      9.19m  
      8.87m  9.19m  8.34m  9.14m  7.76m  8.24m
 
Event 225  Men Shot Put Shot 1 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Simon Butler-White       M49 AUS                      9.61m  
      8.93m  9.61m  9.34m  8.92m  8.85m  9.19m
  2 Mark Cepak               M49 AUS                      8.90m  
      8.40m  7.24m  8.90m  8.64m  8.44m  8.80m
  3 Callum McInnes           M47 AUS                      7.63m  
      7.51m  FOUL  7.63m  FOUL  7.32m  7.23m
  4 David Rondon             M47 NZL                      7.40m  
      7.40m  6.88m  7.11m  7.12m  7.12m  7.20m
  5 Norman White             M49 AUS                      6.74m  
      6.11m  6.16m  6.74m  5.25m  6.39m  FOUL
 
Event 226  Men Shot Put Shot 1 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lajos Joni               M53 AUS                     10.94m  
      10.94m  10.29m  FOUL  10.00m  PASS  PASS
  2 Barry Mullins            M51 AUS                     10.85m  
      10.22m  10.41m  9.76m  10.40m  10.41m  10.85m
  3 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                     10.77m  
      10.02m  10.05m  10.28m  10.19m  10.77m  FOUL
  4 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                     10.27m  
      10.01m  10.27m  9.70m  9.81m  10.02m  9.91m
  5 Joseph Bradley           M54 NZL                      9.95m  
      9.95m  9.77m  9.81m  9.69m  9.41m  FOUL
  6 Warren Edlin             M51 NZL                      6.88m  
      6.87m  6.69m  6.88m  6.72m  6.60m  6.32m
 
Event 227  Men Shot Put Shot 2 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mark Johnston            M55 AUS                     11.37m  
      10.99m  11.09m  11.37m  11.18m  10.85m  10.84m
  2 Bob Banens               M59 AUS                     11.31m  
      10.95m  11.21m  10.62m  10.22m  FOUL  11.31m
  3 Clay Tompkins            M55 AUS                     10.69m  
      9.80m  10.69m  FOUL  9.98m  10.64m  9.96m
  4 Bernard Ziegler          M57 WF                      10.62m  
      10.52m  10.62m  FOUL  10.19m  FOUL  FOUL
  5 Tom Montague             M57 AUS                      9.24m  
      FOUL  9.16m  FOUL  9.20m  8.96m  9.24m
  6 Richard Davison          M58 NZL                      9.06m  
      8.87m  9.06m  8.74m  8.92m  8.69m  8.16m
 
Event 228  Men Shot Put Shot 2 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Graeme Rose              M64 AUS                     12.95m  
      12.95m  12.55m  11.97m  11.84m  12.15m  12.33m
  2 Ray Green                M63 AUS                     11.49m  
      11.35m  FOUL  11.08m  11.49m  11.12m  FOUL
  3 Phillip Cox              M62 NZL                     11.36m  
      11.36m  11.28m  FOUL  11.36m  11.26m  11.29m
  4 Peter Clark              M63 AUS                     11.31m  
      10.95m  11.21m  10.77m  11.31m  10.67m  10.24m
  5 Richard McDonagh         M61 AUS                     10.62m  
      FOUL  FOUL  9.89m  9.83m  10.62m  9.85m
  6 Rob Young                M64 AUS                      9.70m  
      9.58m  9.43m  9.70m  9.49m  9.28m  9.20m
  7 John Reynolds            M64 AUS                      8.87m  
      8.85m  8.64m  8.67m  8.87m  8.65m  FOUL
  8 David Wookey             M64 AUS                      8.69m  
      8.50m  8.48m  8.66m  8.30m  8.69m  8.55m
 
Event 229  Women Javelin Throw Jav 2 30-34 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vanessa Beddie           W31 AUS                     12.47m  
      11.45m  12.47m  10.47m  8.12m  10.70m  12.47m
 
Event 230  Women Javelin Throw Jav 2 35-39 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roselyn Zimmerman        W37 AUS                     19.63m  
      18.04m  FOUL  18.40m  19.63m  18.21m  18.88m
 
Event 231  Women Javelin Throw Jav 2 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Colleen Walters          W42 AUS                     34.60m  
      34.60m  33.87m  FOUL  33.38m  33.86m  30.95m
  2 Christine McCahill       W43 NZL                     25.18m  
      23.82m  23.59m  23.56m  25.18m  FOUL  23.59m
  3 Kristin Henricks         W41 AUS                     18.42m  
      15.94m  15.46m  18.42m  FOUL  15.82m  13.84m
 
Event 232  Women Javelin Throw Jav 2 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jayne Hardy              W45 AUS                     34.16m  
      32.28m  34.16m  PASS  PASS  PASS  PASS
  2 Mona Henderson           W46 COK                     28.99m  
      25.34m  26.70m  28.99m  24.69m  26.31m  26.02m
  3 Angelina Crowther        W45 AUS                     23.84m  
      22.35m  23.32m  23.64m  23.84m  FOUL  22.40m
  4 Roxann Callcott          W46 AUS                     23.29m  
      22.32m  21.39m  23.29m  20.58m  20.22m  21.67m
  5 Annette Wilson           W46 AUS                     19.45m  
      18.12m  17.62m  15.59m  18.85m  18.65m  19.45m
  6 Karel McClintock         W47 AUS                     16.57m  
      14.65m  14.73m  16.14m  16.57m  FOUL  16.08m
  7 Lesley Dawson            W49 AUS                     15.03m  
      12.96m  14.34m  14.88m  14.90m  15.00m  15.03m
  8 Annette Tillman          W47 AUS                     12.67m  
      10.67m  11.40m  12.67m  10.73m  9.33m  9.54m
 
Event 233  Women Long Jump Pit 1 30-34 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vanessa Beddie           W31 AUS                      2.11m   1.2 
     2.01m(0.9) 2.04m(1.4) 2.11m(1.2) 2.09m(1.5) 2.00m(0.7) 2.03m(2.4)
 
Event 234  Women Long Jump Pit 1 35-39 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Veronique Boyer          W36 PYF                      5.27m  -0.1 
     5.27m(-0.1) 5.20m(0.2) PASS(NWI) PASS(NWI) PASS(NWI) PASS(NWI)
  2 Ranell Hobson            W36 AUS                      4.62m   1.2 
     FOUL(-0.1) FOUL(0.2) 3.95m(2.2) 4.38m(1.4) 4.62m(1.2) 4.52m(0.4)
  3 Roselyn Zimmerman        W37 AUS                      4.04m   0.9 
     FOUL(0.8) 4.04m(0.9) FOUL(2.3) 3.67m(0.6) FOUL(1.1) 3.58m(1.4)
  4 Jennie George            W37 COK                      3.30m   1.8 
     3.30m(1.8) 3.20m(0.9) PASS(NWI) PASS(NWI) PASS(NWI) PASS(NWI)
 
Event 236  Women Long Jump Pit 1 50-54 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Noela Brameld            W54 AUS                      3.98m   NWI 
     3.90m(1.9) 3.81m(0.6) 3.60m(0.8) 3.82m(0.9) 3.98m(-0.0) 3.60m(1.6)
  2 Donna Emerson            W51 AUS                      3.66m   0.9 
     3.44m(0.6) 3.35m(1.1) 3.66m(0.9) 3.66m(1.2) 3.64m(-0.9) 3.53m(1.1)
  3 Denise Quinn             W52 AUS                      3.56m   1.7 
     3.51m(0.7) 3.44m(0.8) 3.49m(1.1) 3.56m(1.7) 3.41m(1.8) 3.35m(1.5)
  4 Noeline Burden           W54 NZL                      3.51m   2.1 
     FOUL(1.3) 3.48m(0.7) 3.40m(0.8) 3.51m(2.1) 3.46m(1.2) 3.38m(-0.7)
  5 Takau Moeka'a            W52 COK                      2.83m   0.3 
     2.66m(0.9) 2.72m(2.2) 2.77m(0.9) 2.83m(0.3) FOUL(2.2) PASS(NWI)
 
Event 237  Women Long Jump Pit 1 55-59 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nancy Bowmar             W57 NZL                      3.39m   1.9 
     3.18m(1.6) 3.24m(2.0) FOUL(0.9) 3.23m(1.2) FOUL(2.0) 3.39m(1.9)
  2 Loraine Baron            W59 AUS                      3.15m   2.1 
     2.87m(1.7) 2.17m(1.5) 2.90m(1.0) 3.15m(2.1) PASS(NWI) PASS(NWI)
 
Event 238  Women Long Jump Pit 1 60-64 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Margaret Taylor          W60 AUS                      4.38m   1.4 
     4.18m(0.5) 4.33m(-0.0) 4.32m(0.8) 4.38m(1.4) 4.10m(2.3) 4.30m(2.1)
  2 Jean Hampson             W63 AUS                      3.52m   1.3 
     3.36m(0.8) 3.40m(1.0) 3.43m(1.0) 3.52m(1.3) 3.33m(1.8) FOUL(0.9)
  3 Betty Hawken             W60 AUS                      1.41m   NWI 
     1.40m(1.3) 1.38m(1.5) 1.39m(1.1) 1.41m(NWI)      
 
Event 239  Women Long Jump Pit 1 65-69 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lynne Schickert          W66 AUS                      2.49m   1.0 
     2.36m(1.3) 2.44m(0.1) 2.01m(1.9) 2.09m(0.9) 2.49m(1.0) 2.39m(1.3)
 
Event 240  Women Long Jump Pit 1 70-74 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                      3.22m   0.9 
     FOUL(0.6) 3.10m(0.5) 3.14m(0.6) 3.06m(1.5) 3.22m(0.9) 3.09m(2.9)
  2 Constance Larmour        W73 AUS                      2.48m   2.4 
     FOUL(0.4) 2.42m(1.2) 2.30m(1.7) 2.47m(1.7) 2.30m(1.9) 2.48m(2.4)
  3 Yvonne Hines             W71 AUS                      2.40m   2.1 
     2.16m(1.2) 2.36m(0.6) 2.40m(2.1) 2.35m(1.2)      
 
Event 241  Women Long Jump Pit 1 75-79 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Colleena Blair           W78 NZL                      2.53m   1.7 
     2.33m(2.1) 2.47m(1.8) 2.49m(0.5) 2.53m(1.7) 2.45m(2.0)   
 
Event 242  Men Weight Throw Shot 2 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ken Priestley            M70 AUS                     17.13m  
      15.91m  17.13m  16.84m  FOUL  FOUL  15.89m
  2 Thomas Hancock           M72 AUS                     15.16m  
      14.12m  FOUL  FOUL  14.32m  15.16m  FOUL
  3 Donald Chambers          M71 AUS                     13.83m  
      12.69m  13.16m  13.40m  13.45m  13.56m  13.83m
  4 Raymond Laurie           M73 NZL                     11.20m  
      10.19m  11.20m  FOUL  10.56m  11.17m  FOUL
  5 Bryan Slattery           M71 NZL                     10.74m  
      7.36m  10.25m  10.35m  10.48m  10.74m  10.25m
  6 Cec Beesley              M73 AUS                     10.63m  
      10.63m  10.49m  FOUL  10.56m  FOUL  FOUL
  7 Alan Hunter              M71 NZL                      8.78m  
      7.63m  8.78m  6.98m  7.61m  6.16m  7.78m
 
Event 243  Men Weight Throw Shot 2 75-79 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Arvo Ropelin             M75 AUS                     10.38m  
      9.32m  10.38m  9.97m  9.90m  10.27m  FOUL
  2 Kerry Thew               M75 AUS                      9.82m  
      8.75m  9.39m  8.78m  9.82m  9.20m  8.95m
  3 Cornell Vena             M75 AUS                      9.71m  
      8.09m  FOUL  9.71m  9.56m  FOUL  9.36m
  4 Colin Hainsworth         M78 AUS                      7.22m  
      6.93m  6.92m  7.22m  6.69m       
 
Event 244  Women Weight Throw Shot 3 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sharon Gibbins           W50 AUS                     13.41m  
      13.41m  12.95m  13.29m  PASS  PASS  PASS
  2 Winifred Harding         W52 NZL                     12.26m  
      PASS  PASS  PASS  9.23m  11.90m  12.26m
  3 Jill Taylor              W52 AUS                      9.20m  
      PASS  PASS  6.75m  PASS  9.20m  8.41m
  4 Carolyn Boyd             W52 AUS                      8.57m  
      8.57m  8.08m  PASS  7.24m  PASS  7.45m
  5 Brenda McDowell          W54 AUS                      8.21m  
      8.21m  7.46m  7.72m  7.51m  7.76m  7.27m
  6 Heather Saltzer          W54 AUS                      7.30m  
      6.91m  5.61m  7.30m  7.01m  PASS  7.13m
 
Event 245  Women Weight Throw Shot 3 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christine Schultz        W57 AUS                     10.26m  
      8.70m  10.17m  9.39m  PASS  10.26m  9.83m
  2 Denise Palmer            W56 AUS                     10.13m  
      PASS  PASS  9.13m  10.04m  10.07m  10.13m
  3 Adriana Van Brockel      W56 AUS                      8.09m  
      7.65m  7.96m  7.74m  8.04m  8.09m  PASS
  4 Beverley Church          W59 NZL                      7.92m  
      6.84m  PASS  7.92m  7.20m  PASS  7.81m
  5 Lorraine Mussett         W59 AUS                      6.75m  
      4.93m  5.52m  6.45m  6.75m  PASS  6.56m
 
Event 246  Women Weight Throw Shot 3 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rhondda Dundas           W63 AUS                     11.73m  
      11.35m  11.73m  FOUL  11.67m  11.45m  10.80m
  2 Mary Thomas              W64 AUS                     11.17m  
      10.04m  11.17m  10.07m  10.71m  10.55m  10.35m
  3 Beverley Hamilton        W62 AUS                      9.93m  
      8.77m  9.28m  9.14m  8.87m  8.09m  9.93m
  4 Lynn Donaldson           W62 NZL                      9.29m  
      8.26m  0.02m  8.65m  9.11m  9.29m  8.77m
  5 Astrid Rose              W64 AUS                      9.26m  
      8.31m  8.89m  8.83m  9.26m  8.82m  8.22m
  6 Betty Hawken             W60 AUS                      4.78m  
         4.65m  4.08m  4.51m  4.78m  4.40m
 
Event 247  Women Weight Throw Shot 3 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jan Banens               W66 AUS                     12.74m  
      11.93m  12.60m  12.74m  FOUL  FOUL  12.46m
  2 Raylea Rudov             W65 AUS                     12.30m  
      11.77m  12.03m  12.10m  12.30m  11.90m  11.99m
  3 Glen Watts               W68 NZL                     10.06m  
      9.60m  10.03m  9.99m  FOUL  10.03m  10.06m
  4 Jennifer Bourke          W68 AUS                      8.99m  
      6.24m  FOUL  8.99m  7.11m  7.10m  6.69m
  5 Glynn Boyce              W66 AUS                      8.37m  
      8.20m  8.37m  8.06m  FOUL  FOUL  7.16m
  6 Valerie Babe             W69 NZL                      8.10m  
      7.13m  7.56m  FOUL  7.40m  6.70m  8.10m
 
Event 248  Men High Jump High Jump 1 30-34 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                      1.78m  
     1.65 1.68 1.70 1.74 1.78 1.83 
       XO    P  XXO    O   XO  XXX 
 
Event 249  Men High Jump High Jump 1 35-39 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                      1.65m  
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 
        O    O    O   XO  XXO  XXX 
  2 Rodney Franke            M38 AUS                      1.60m  
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O   XO  XXX 
 
Event 250  Men High Jump High Jump 1 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Turner              M40 NZL                      1.65m  
     1.55 1.60 1.65 1.68 
        O    O    O  XXX 
  2 Mark Macfarlane          M44 NZL                      1.60m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  3 Ken Dickson              M42 AUS                      1.35m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    P    O    O    O  XXX 
 
Event 251  Men High Jump High Jump 1 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Matthew Muell            M46 AUS                      1.74m  
     1.60 1.65 1.68 1.70 1.74 1.78 
        O    O    O    P  XXO  XXX 
  2 Peter Kanowski           M46 AUS                      1.65m  
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 
        O    O    O    O  XXX 
  3 Callum McInnes           M47 AUS                      1.40m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O  XXO  XXX 
  4 David Rondon             M47 NZL                      1.35m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O    X 
 
Event 252  Men High Jump High Jump 1 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                      1.55m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    O    P    P    P    P    O    P   XO  XXO   XX 
  2 Geoff Bramley            M50 AUS                      1.35m  
     1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O  XXX 
  3 Murray Hart              M51 NZL                     J1.35m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O    O  XXO    X 
  4 Kevin Watson             M51 NZL                      1.20m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O  XXO  XXX 
 
Event 253  Men High Jump High Jump 1 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clay Tompkins            M55 AUS                      1.65m  
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.70 
        O    O    O    O    P  XXX 
  2 Tom Montague             M57 AUS                      1.35m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
       XO    O    O   XO   XO  XXX 
  3 Vasyl Shuter             M59 AUS                      1.30m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    P    O    O   XO 
  3 Viddy Jermacans          M59 AUS                      1.30m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
       XO    O  XXO   XO  XXX 
  5 David Lobb               M56 COK                      1.20m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O   XO  XXX 
 
Event 254  Men Weight Throw Shot 2 35-39 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clayton Campodonico      M35 AUS                      9.29m  
      8.73m  8.63m  9.14m  FOUL  8.63m  9.29m
 
Event 255  Men Weight Throw Shot 2 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stuart Gyngell           M44 AUS                     13.78m  
      12.85m  13.74m  13.28m  FOUL  13.45m  13.78m
  2 Rene' Otto               M41 NZL                     12.82m  
      FOUL  FOUL  11.51m  12.78m  12.82m  FOUL
  3 Aaron Bonney             M40 AUS                     10.15m  
      9.12m  FOUL  8.53m  10.15m  9.31m  FOUL
  4 Ken Dickson              M42 AUS                      7.61m  
      6.15m  7.27m  PASS  PASS  7.14m  7.61m
 
Event 256  Men Weight Throw Shot 2 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mark Cepak               M49 AUS                      9.22m  
      8.55m  8.35m  8.24m  8.56m  9.22m  8.87m
  2 Simon Butler-White       M49 AUS                      8.93m  
      8.59m  8.30m  FOUL  FOUL  8.70m  8.93m
 
Event 257  Men Weight Throw Shot 2 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lajos Joni               M53 AUS                     14.71m  
      14.12m  FOUL  FOUL  13.55m  14.71m  FOUL
  2 Joseph Bradley           M54 NZL                     12.58m  
      11.48m  12.35m  12.58m  12.25m  12.51m  12.50m
  3 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                     11.76m  
      FOUL  11.72m  11.59m  10.95m  FOUL  11.76m
  4 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                     11.03m  
      10.63m  PASS  PASS  11.03m  PASS  PASS
  5 Kevin Watson             M51 NZL                      6.83m  
         6.77m  6.83m  FOUL  FOUL  6.14m
 
Event 258  Men Weight Throw Shot 2 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Keith James              M66 AUS                     12.41m  
      12.28m  FOUL  FOUL  12.41m  11.32m  FOUL
  2 Kevin Blewitt            M69 AUS                     11.58m  
      9.95m  11.41m  FOUL  FOUL  10.86m  11.58m
  3 Roy Skuse                M67 NZL                     11.18m  
      FOUL  10.78m  10.50m  10.44m  11.18m  FOUL
  4 Noel Donohoe             M67 AUS                      9.80m  
      9.59m  9.80m  FOUL  FOUL  8.86m  9.37m
  5 Douglas Magin            M67 AUS                      9.60m  
      FOUL  9.51m  9.60m  9.11m  FOUL  9.48m
 
Event 259  Women Javelin Throw Jav 2 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Teraimateatia Hill       W57 COK                     19.90m  
      19.04m  19.90m  PASS  17.31m  18.58m  17.30m
  2 Christine Schultz        W57 AUS                     19.56m  
      18.92m  18.94m  PASS  PASS  19.56m  19.56m
  3 Beverley Church          W59 NZL                     17.17m  
      16.83m  PASS  15.95m  PASS  17.17m  16.17m
  4 Adriana Van Brockel      W56 AUS                     16.67m  
      PASS  15.48m  PASS  16.27m  16.67m  PASS
  5 Lorraine Mussett         W59 AUS                     11.20m  
      10.10m  11.18m  9.92m  9.68m  11.20m  10.38m
 
Event 260  Women Javelin Throw Jav 2 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Thomas              W64 AUS                     28.96m  
      28.45m  28.96m  28.17m  PASS  26.83m  28.96m
  2 Astrid Rose              W64 AUS                     19.43m  
      18.47m  17.47m  18.20m  18.07m  PASS  19.43m
  3 Beverley Hamilton        W62 AUS                     19.00m  
      19.00m  16.12m  PASS  18.75m  17.81m  17.50m
  4 Lynn Donaldson           W62 NZL                     18.44m  
      17.77m  16.70m  18.44m  16.84m  16.89m  16.62m
  5 Rhondda Dundas           W63 AUS                     17.68m  
      17.68m  15.21m  17.59m  16.82m  PASS  PASS
  6 Betty Hawken             W60 AUS                      7.48m  
      6.49m  PASS  6.07m  6.64m  7.48m  5.94m
 
Event 261  Women Weight Throw Shot 2 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Patrica Drayton          W72 NZL                      9.94m  
      FOUL  9.94m  9.34m  9.33m  FOUL  FOUL
  2 Val Worrell              W73 AUS                      9.61m  
      9.49m  9.20m  FOUL  FOUL  9.61m  8.84m
  3 Yvonne Hines             W71 AUS                      7.55m  
      6.44m  6.54m  6.99m  7.55m  6.59m  FOUL
  4 Mary Wahren              W74 AUS                      7.07m  
      6.31m  FOUL  6.63m  7.07m  6.81m  6.54m
  5 Jean Thew                W72 AUS                      6.38m  
      6.01m  5.91m  5.97m  6.01m  6.23m  6.38m
  6 Gwyn Heseltine           W70 NZL                      6.16m  
      5.50m  5.83m  5.93m  5.93m  5.63m  6.16m
 
Event 262  Women Weight Throw Shot 2 75-79 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Colleena Blair           W78 NZL                      8.03m  
      7.63m  7.27m  8.03m  6.69m  7.11m  7.30m
  2 Heather Doherty          W75 AUS                      7.88m  
      7.40m  7.80m  7.24m     7.45m  7.88m
  3 Glasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                      7.07m  
      6.15m  7.03m  6.39m  6.65m  6.80m  7.07m
  4 Glad McKeown             W76 AUS                      6.35m  
      6.33m  6.35m  6.09m  5.76m  5.04m  6.28m
 
Event 263  Women Weight Throw Shot 2 80-84 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shirley Brasher          W81 AUS                      5.80m  
      5.32m  5.62m  5.74m  5.73m  5.67m  5.80m
 
Event 264  Women Weight Throw Shot 2 85-89 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pauline Purser           W85 NZL                      4.44m  
      4.16m  4.20m  4.23m  4.44m  4.37m  4.10m
 
Event 265  Men High Jump High Jump 1 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Noel Peters              M60 AUS                      1.27m  
     1.19 1.21 1.23 1.25 1.27 1.29 
        O    O   XO    O    O    X 
  2 Tom Barber               M60 AUS                      1.23m  
     1.15 1.17 1.19 1.21 1.23 1.25 1.27 
        O    P    P    O    O    X   XX 
  3 Selwyn Hawken            M62 AUS                      1.21m  
     1.10 1.13 1.15 1.17 1.19 1.21 1.23 
        O    P    O    P    O    O  XXX 
  4 Stanley Miller           M64 AUS                      1.10m  
     1.10 1.13 1.15 
        O    P  XXX 
 
Event 266  Men High Jump High Jump 1 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roy Skuse                M67 NZL                      1.25m  
     1.15 1.17 1.19 1.21 1.23 1.25 1.29 
        O    P    P    O    P    O   XX 
  2 Fred Turner              M66 AUS                      1.23m  
     1.19 1.21 1.23 1.25 
        O   XO    O  XXX 
 
Event 267  Men High Jump High Jump 2 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas Hancock           M72 AUS                      1.27m  
     1.13 1.17 1.19 1.21 1.23 1.25 1.27 
        O    O    O    O    P   XO    O 
  1 Bob Zeller               M72 AUS                      1.27m  
     1.15 1.17 1.19 1.21 1.23 1.25 1.27 1.29 
        O    O    O  XXO    P  XXO   XO  XXX 
  3 Aneurin Evans            M70 AUS                      1.15m  
     1.00 1.05 1.10 1.13 1.15 1.17 1.19 
        O    P    O    P  XXO    P  XXX 
  4 Les Williams             M72 NZL                      1.10m  
     1.05 1.10 1.13 
        O    O  XXX 
  5 Donald Chambers          M71 AUS                      1.05m  
     1.00 1.05 1.10 
        O    O  XXX 
 -- Alan Hunter              M71 NZL                         NH  
     1.05 
       XX 
 
Event 268  Men High Jump High Jump 2 75-79 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 James Blair              M77 NZL                      1.21m  
     1.10 1.13 1.15 1.18 1.21 1.24 
        O    P    O    O    O  XXX 
  2 Alexander Harris         M78 AUS                      1.10m  
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.13 
        O    P    O    O    O   XX 
  3 Colin O'Brien            M77 NZL                      1.05m  
     1.00 1.05 1.10 
        O    O  XXX 
 
Event 269  Women Javelin Throw Jav 1 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jan Banens               W66 AUS                     20.42m  
      15.67m  FOUL  18.29m  19.34m  20.42m  19.67m
  2 Barbara Bird             W68 NZL                     20.31m  
      18.79m  18.81m  16.15m  18.45m  20.31m  16.53m
  3 Jennifer Bourke          W68 AUS                     20.27m  
      FOUL  16.86m  18.92m  18.28m  18.99m  20.27m
  4 Glynn Boyce              W66 AUS                     19.70m  
      17.13m  15.12m  11.87m  16.05m  16.19m  19.70m
  5 Raylea Rudov             W65 AUS                     16.00m  
      16.00m  FOUL  FOUL  15.11m  15.93m  15.46m
  6 Glen Watts               W68 NZL                     15.85m  
      14.19m  14.29m  15.12m  15.85m  15.79m  15.51m
  7 Noreen Parrish           W66 AUS                     15.76m  
      13.16m  14.32m  FOUL  FOUL  14.97m  15.76m
 
Event 270  Men Weight Throw Shot 2 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richard Davison          M58 NZL                     14.72m  
      13.95m  14.31m  14.72m  FOUL  14.25m  FOUL
  2 Bob Banens               M59 AUS                     14.42m  
      13.92m  14.42m  FOUL  14.02m  13.39m  FOUL
  3 Mark Johnston            M55 AUS                     13.28m  
      13.08m  12.86m  13.28m  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Tom Montague             M57 AUS                      7.19m  
      6.47m  7.19m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 271  Men Weight Throw Shot 2 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Graeme Rose              M64 AUS                     16.97m  
      16.97m  16.20m  FOUL  16.32m  FOUL  FOUL
  2 Kevin Bradley            M64 NZL                     16.58m  
      16.58m  16.17m  FOUL  16.06m  FOUL  16.00m
  3 Phillip Cox              M62 NZL                     14.41m  
      12.93m  FOUL  13.60m  13.50m  14.41m  14.31m
  4 John Reynolds            M64 AUS                     13.81m  
      13.21m  FOUL  13.34m  13.81m  13.76m  FOUL
  5 Ray Green                M63 AUS                     12.40m  
      11.49m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  12.40m
  6 David Wookey             M64 AUS                     10.55m  
      9.47m  10.10m  FOUL  10.55m  9.82m  FOUL
  7 Selwyn Hawken            M62 AUS                      9.76m  
      9.17m  9.71m  FOUL  PASS  PASS  9.76m
  8 Rob Young                M64 AUS                      9.38m  
      9.38m  FOUL  8.44m  FOUL  8.78m  FOUL
  9 Keith Bade               M63 NZL                      9.33m  
      9.33m  8.87m  FOUL         
 -- Peter Clark              M63 AUS                       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Event 272  Men Shot Put Shot 1 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas Hancock           M72 AUS                     11.65m  
      10.79m  10.84m  11.65m  11.28m  11.20m  11.55m
  2 Cec Beesley              M73 AUS                     10.96m  
      10.96m  10.13m  10.66m  10.94m  10.85m  FOUL
  3 Aneurin Evans            M70 AUS                      9.93m  
      9.65m  9.93m  FOUL  9.62m  FOUL  9.71m
  4 Donald Chambers          M71 AUS                      9.55m  
      9.48m  9.17m  9.55m  9.40m  9.13m  FOUL
  5 Peter Hanson             M71 NZL                      8.39m  
      FOUL  8.25m  8.05m  8.10m  8.39m  8.17m
  6 Bob Zeller               M72 AUS                      8.05m  
      FOUL  8.05m  7.67m  7.85m  6.73m  7.77m
  7 Bryan Slattery           M71 NZL                      7.34m  
      6.91m  7.21m  7.34m  6.89m  6.86m  6.51m
  8 Noel Jones               M70 NZL                      6.23m  
      6.20m  5.98m  6.21m  5.90m  5.84m  6.23m
  9 Raymond Laurie           M73 NZL                      6.19m  
      6.11m  FOUL  6.19m  PASS  PASS  PASS
 10 Alan Hunter              M71 NZL                      5.35m  
      5.35m  FOUL  5.34m  PASS  PASS  PASS
 
Event 273  Men Shot Put Shot 1 75-79 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Arvo Ropelin             M75 AUS                     10.04m  
      9.85m  10.04m  FOUL  9.83m  9.79m  10.04m
  2 John McClelland          M75 AUS                      8.73m  
      8.54m  8.42m  8.73m  8.12m  8.46m  8.42m
  3 Kerry Thew               M75 AUS                      7.50m  
      7.28m  7.50m  7.20m  FOUL  FOUL  6.81m
  4 Alexander Harris         M78 AUS                      6.96m  
      6.96m  FOUL  PASS  PASS  PASS  PASS
  5 Ian Anderson             M75 NFI                      6.36m  
      FOUL  6.20m  6.36m  5.72m  FOUL  6.24m
 
Event 274  Women Weight Throw Shot 3 30-34 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vanessa Beddie           W31 AUS                      5.24m  
      5.24m  3.61m  5.04m  4.85m        
 
Event 275  Women Weight Throw Shot 3 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christine McCahill       W43 NZL                     15.03m  
      14.60m  15.03m  13.92m  13.76m  14.73m  14.77m
  2 Kristin Henricks         W41 AUS                     10.26m  
      FOUL  10.13m  9.92m  8.72m  9.70m  10.26m
  3 Colleen Walters          W42 AUS                      8.24m  
      8.24m  FOUL  7.71m  7.11m  FOUL  FOUL
 
Event 276  Women Weight Throw Shot 3 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jayne Hardy              W45 AUS                     12.74m  
      12.46m  FOUL  12.74m  11.84m  12.57m  FOUL
  2 Lesley Dawson            W49 AUS                      8.10m  
      7.82m  8.10m  7.82m  8.00m  7.18m  7.70m
  3 Karel McClintock         W47 AUS                      7.42m  
      7.42m  7.06m  7.19m  7.02m  6.40m  6.56m
  4 Annette Wilson           W46 AUS                      6.90m  
      5.93m  6.65m  6.90m  6.04m  5.92m  6.44m
  5 Roxann Callcott          W46 AUS                      6.50m  
      6.50m  6.41m  FOUL  5.48m  FOUL  6.50m
  6 Melanie Watson           W49 NZL                      6.45m  
      6.44m  6.18m  6.45m  6.36m  6.32m  6.07m
  7 Annette Tillman          W47 AUS                      5.33m  
      5.11m  FOUL  FOUL  5.33m  FOUL  4.80m
 
Event 277  Men Shot Put Shot 1 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Keith James              M66 AUS                     10.86m  
      10.74m  10.19m  10.86m  10.85m  10.70m  10.48m
  2 Douglas Magin            M67 AUS                     10.22m  
      9.70m  10.22m  10.16m  10.03m  9.84m  FOUL
  3 Roy Skuse                M67 NZL                      8.67m  
      8.22m  8.67m  FOUL  8.56m  8.59m  8.56m
  4 Kevin Blewitt            M69 AUS                      8.28m  
      7.85m  8.14m  8.28m  7.94m  8.28m  8.20m
  5 Tamarua Herman           M66 COK                      7.94m  
      7.63m  7.00m  7.88m  7.50m  7.68m  7.94m
  6 Ronald Price             M65 NZL                      7.49m  
      7.46m  6.75m  7.49m  7.28m  7.42m  6.86m
  7 Bryan Thomas             M67 AUS                      7.29m  
     x  x  x   6.64m  7.29m  6.66m
 
Event 278  Women Javelin Throw Jav 2 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joyce Schmidt            W72 AUS                     17.26m  
      16.24m  17.26m  15.68m  14.98m  FOUL  16.29m
  2 Mary Wahren              W74 AUS                     17.16m  
      15.90m  14.61m  15.51m  15.64m  15.47m  17.16m
  3 Val Worrell              W73 AUS                     14.49m  
      14.49m  14.00m  13.44m  13.31m  13.13m  13.58m
  4 Yvonne Hines             W71 AUS                     13.82m  
      12.58m  11.99m  13.80m  13.12m  13.82m  13.40m
  5 Patrica Drayton          W72 NZL                     12.08m  
         12.08m        9.57m  10.73m
  6 Jean Thew                W72 AUS                     10.88m  
      10.70m  10.88m  10.81m     10.41m  10.40m
  7 Teaukura-Oruru Matenga   W74 COK                     10.83m  
      9.22m  9.19m  10.83m  10.77m       
  8 Gwyn Heseltine           W70 NZL                     10.19m  
      8.63m  9.02m  9.30m  9.66m  10.19m  8.99m
 
Event 279  Women Javelin Throw Jav 2 75-79 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather Doherty          W75 AUS                     19.78m  
      15.73m  16.98m  FOUL  17.25m  FOUL  19.78m
  2 Glasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                     10.98m  
         10.98m  10.98m  10.05m       
  3 Colleena Blair           W78 NZL                     10.65m  
      FOUL  FOUL  8.97m  FOUL  10.65m  FOUL
  4 Glad McKeown             W76 AUS                     10.35m  
      9.35m  9.65m  9.57m  9.97m  10.35m  8.96m
 
Event 280  Women Javelin Throw Jav 2 85-89 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pauline Purser           W85 NZL                      8.60m  
      8.38m  7.82m  7.58m  8.60m  7.46m  7.98m


Event 281  Men 200 Metre Sprint 55-59 years
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 John Lamb                M58 AUS                      26.83Q  2.1  2 
  2 Jim Boyd                 M55 AUS                      27.67Q  1.5  1 
  3 Richard Wearmouth        M56 AUS                      27.05Q  2.1  2 
  4 Bill Carr                M59 AUS                      28.24Q  1.5  1 
  5 John Browne              M57 AUS                      27.71Q  2.1  2 
  6 Bob Pearce               M56 AUS                      28.26Q  1.5  1 
  7 Rob Antoniolli           M56 AUS                      28.40q  1.5  1 
  8 David Lloyd              M57 AUS                      28.44q  2.1  2 
 -- Ducan McAuley            M58 AUS                         DQ   2.1  2 
 
Event 282  Men 200 Metre Sprint 60-64 years
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Geoff Sims               M60 AUS                      27.57Q  1.9  2 
  2 Peter Crombie            M63 AUS                      27.69Q  1.1  1 
  3 Alan Dougall             M60 NZL                      27.70Q  1.9  2 
  4 Martin Auster            M62 AUS                      27.73Q  1.1  1 
  5 Wayne Cousins            M61 AUS                      27.78Q  1.9  2 
  6 Dennis Aspinall          M61 AUS                      27.96Q  1.1  1 
  7 Garry Maher              M61 AUS                      28.75q  1.9  2 
  8 Ross McBeth              M61 NZL                      29.80q  1.1  1 
  9 Bernard Pownall          M62 AUS                      32.54   1.9  2 
 10 Stanley Miller           M64 AUS                      32.66   1.1  1 
 11 Dick Dunstan             M61 AUS                      36.75   1.9  2 
 
Event 283  Men 200 Metre Sprint 65-69 years
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Colin Buyers             M65 AUS                      28.33Q  1.5  2 
  2 Fred Turner              M66 AUS                      29.37Q  1.7  1 
  3 Neville McIntyre         M65 AUS                      29.21Q  1.5  2 
  4 Malcolm Fraser           M69 NZL                      29.49Q  1.7  1 
  5 Michael Stevenson        M68 AUS                      30.00Q  1.5  2 
  6 Allan Elliott            M65 AUS                      30.46Q  1.7  1 
  7 Richard Trembath         M66 AUS                      31.22q  1.7  1 
  8 Ron Munro                M69 NZL                      31.28q  1.5  2 
  9 Alf Lakin                M67 AUS                      31.93   1.5  2 
 
Event 285  Men Long Hurdles 68.8cm 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Donald Chambers          M71 AUS                      55.12  
  2 Ken Daniels              M70 AUS                      55.48  
  3 Stewart Foster           M70 NZL                      55.52  
  4 Max Brook                M72 AUS                    1:04.41  
  5 Gil Munro                M73 NZL                    1:10.36  
 
Event 286  Women Long Hurdles 76.2cm 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Noeline Burden           W54 NZL                    1:03.33  
 
Event 287  Men Long Hurdles 76.2cm 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harry Giles              M64 AUS                      50.12  
  2 Robert Norton            M63 USA                      59.01  
  3 Garry Maher              M61 AUS                    1:00.88  
  4 Selwyn Hawken            M62 AUS                    1:02.54  
 
Event 288  Men Long Hurdles 76.2cm 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richard Trembath         M66 AUS                      50.28  
  2 Michael Stevenson        M68 AUS                      50.71  
 
Event 289  Women Long Hurdles 76.2cm 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marie Kay                W48 AUS                    1:04.72  
 
Event 290  Men Long Hurdles 84cm 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Geoff Bramley            M50 AUS                    1:20.53  
 
Event 291  Men Long Hurdles 91.4cm 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Chique             M45 AUS                    1:08.77  
  2 George Jankowski         M46 AUS                    1:14.87  
  3 Kevin Fisher             M49 AUS                    1:15.36  
 
Event 292  Men Long Hurdles 91.4cm 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brendan Magill           M44 NZL                    1:17.24  
 
Event 293  Men Long Hurdles 91.4cm 35-39 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richard Norris           M37 AUS                    1:03.35  
 
Event 294  Men 100 Metre Sprint 45-49 years
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Gary Rawson              M48 NZL                      12.00Q  1.8  1 
  2 Tokunbo Olabinri         M46 AUS                      12.32Q  1.9  2 
  3 David Chique             M45 AUS                      12.51Q  1.9  2 
  4 Colin Smith              M45 AUS                      12.59Q  1.8  1 
  5 Peter Kanowski           M46 AUS                      12.68Q  1.9  2 
  6 David Rondon             M47 NZL                      13.58Q  1.8  1 
  7 Matthew Muell            M46 AUS                      12.79q  1.9  2 
  8 Neil Dale                M47 AUS                      13.39q  1.9  2 
  9 Ross Dadds               M47 AUS                      13.68   1.8  1 
 
Event 298  W30 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Justijana Roseman        W33 AUS                   26:32.90  
 
Event 298  W40 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nyle Sunderland          W41 NZL                   29:35.68  
 
Event 298  W45 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pam Tindal               W48 AUS                   27:03.05  
  2 Bernadette Raffe'        W46 COK                   38:11.44  
  3 Annette Tillman          W47 AUS                   42:49.66  
 
Event 298  W50 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Barb Bryant              W53 AUS                   28:16.90  
 
Event 298  W55 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather Carr             W58 AUS                   26:52.52  
  2 Janet Holmes             W55 AUS                   28:59.08  
  3 Marlene Gourlay          W56 AUS                   29:08.26  
  4 Lynda Woodward           W55 AUS                   34:00.15  
  5 Robyn Wales              W56 AUS                   37:32.83  
 -- Sharon McDonald          W55 NZL                         DQ  
 
Event 298  W60 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Margaret Trengrove       W64 AUS                   36:47.94  
 -- Celia Johnson            W60 AUS                         DQ  
 
Event 298  W65 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gwen Steed               W66 AUS                   29:53.16  
  2 Sylvia Machin            W67 AUS                   32:35.44  
  3 Sally Lynch              W65 AUS                   33:24.31  
  4 Joan Purcell             W67 AUS                   35:28.54  
  5 Lynne Schickert          W66 AUS                   36:35.62  
  6 Judith Kenyon            W68 AUS                   36:55.61  
  7 Ann Henderson            W67 NZL                   37:17.96  
 -- Lee Pownall              W65 AUS                        DNF  
 -- Sandy Brunner            W66 AUS                         DQ  
 
Event 298  W70 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Margaret Beaumont        W70 AUS                         DQ  
 
Event 298  W75 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christiane Dauphinet     W77 AUS                   39:15.24  
 
Event 299  M35 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Smythe             M38 NZL                   28:16.67  
 
Event 299  M50 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Gerard Cronly            M51 AUS                         DQ  
 
Event 299  M55 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Eric Kemsley             M57 NZL                   27:13.60  
  2 Keith Rutherford         M59 NZL                   30:56.76  
 
Event 299  M60 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George White             M63 AUS                   26:13.85  
  2 David Barrett            M60 NZL                   31:32.32  
 
Event 299  M65 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Authur Jones             M69 AUS                         DQ  
 -- Bryan Thomas             M67 AUS                         DQ  
 -- Roger Lowe               M65 AUS                         DQ  
 
Event 299  M70 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George Megas             M71 AUS                   37:22.81  
 -- Eric Saxby               M71 NZL                         DQ  
 -- Ian Beaumont             M72 AUS                         DQ  
 -- Maurice Hinton           M73 NZL                         DQ  
 
Event 299  M75 5000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Colin Silcock-Delaney    M75 AUS                         DQ  
 -- Colin Hainsworth         M78 AUS                         DQ  
 -- Jim Machin               M78 AUS                         DQ  
 
Event 300  Women 100 Metre Sprint 30-34 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vanessa Beddie           W31 AUS                      20.61   0.3 
 
Event 301  Women 100 Metre Sprint 35-39 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ranell Hobson            W36 AUS                      12.99   0.3 
  2 Jodie Schubert           W35 AUS                      13.87   0.3 
  3 Rosanne Cruickshanks     W39 AUS                      15.51   0.3 
  4 Jennie George            W37 COK                      15.79   0.3 
 
Event 302  Women 100 Metre Sprint 45-49 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Marie Kay                W48 AUS                      13.23   0.6 
  2 Debbie Lance             W46 AUS                      13.66   0.6 
  3 Lyn Newman               W46 AUS                      13.88   0.6 
  4 Sue Bourke               W48 AUS                      14.22   0.6 
  5 Patricia Petersen        W49 AUS                      15.29   0.6 
  6 Mona Henderson           W46 COK                      16.39   0.6 
 
Event 303  Women 100 Metre Sprint 50-54 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sharon Gibbins           W50 AUS                      15.29   0.3 
  2 Noeline Burden           W54 NZL                      15.44   0.3 
  3 Noela Brameld            W54 AUS                      15.57   0.3 
  4 Denise Quinn             W52 AUS                      16.29   0.3 
 
Event 304  Women 100 Metre Sprint 55-59 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Janette Turner           W59 AUS                      15.94   0.2 
  2 Loraine Baron            W59 AUS                      16.48   0.2 
  3 Nancy Bowmar             W57 NZL                      16.79   0.2 
 
Event 305  Women 100 Metre Sprint 60-64 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Margaret Taylor          W60 AUS                      15.35   0.2 
  2 Hazel McDonnell          W61 AUS                      16.35   0.2 
  3 Jean Hampson             W63 AUS                      16.60   0.2 
  4 Valmai Padget            W64 AUS                      16.81   0.2 
 
Event 306  Women 100 Metre Sprint 65-69 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lesley Hamilton          W65 AUS                      17.95   0.2 
  2 Glen Watts               W68 NZL                      20.26   0.2 
 
Event 307  Women 100 Metre Sprint 70-74 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Margaret Peters          W74 NZL                      16.29  +0.0 
  2 Corinne Collins          W72 AUS                      17.64  +0.0 
  3 Julie Williams           W71 NZL                      18.18  +0.0 
  4 Constance Larmour        W73 AUS                      19.27  +0.0 
  5 Yvonne Hines             W71 AUS                      19.29  +0.0 
 
Event 308  Women 100 Metre Sprint 75-79 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Glasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                      21.40   0.1 
  2 Marcia Petley            W79 NZL                      21.64   0.1 
  3 Gwen Gleeson             W79 AUS                      24.76   0.1 
 
Event 309  Men 100 Metre Sprint 30-34 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Travis Venema            M33 AUS                      11.40   0.4 
  2 Samir Yousuf             M32 NZL                      12.26   0.4 
  3 David Scott              M34 AUS                      13.11   0.4 
 
Event 310  Men 100 Metre Sprint 35-39 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ernest Leesberg          M37 AUS                      11.59   0.4 
  2 Jason Burt               M35 AUS                      12.20   0.4 
 
Event 311  Men 100 Metre Sprint 40-44 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Paul Harris              M42 AUS                      12.34   0.8 
  2 Mark Macfarlane          M44 NZL                      12.48   0.8 
  3 Ken Dickson              M42 AUS                      13.12   0.8 
  4 Gary Free                M43 AUS                      13.24   0.8 
 -- John Turner              M40 NZL                        DNF   0.8 
 
Event 312  Men 100 Metre Sprint 45-49 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Gary Rawson              M48 NZL                      12.25   0.3 
  2 Colin Smith              M45 AUS                      12.65   0.3 
  3 David Chique             M45 AUS                      12.77   0.3 
  4 Peter Kanowski           M46 AUS                      12.80   0.3 
  5 Neil Dale                M47 AUS                      13.66   0.3 
 -- Tokunbo Olabinri         M46 AUS                        DNF   0.3 
 
Event 313  Men 100 Metre Sprint 50-54 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Leo Kennedy              M50 AUS                      12.37   0.5 
  2 Dennis O'Leary           M53 NZL                      12.68   0.5 
  3 Grant Stewart            M51 AUS                      13.49   0.5 
  4 Noel Barff               M52 PYF                      13.73   0.5 
  5 Warren Edlin             M51 NZL                      14.74   0.5 
  6 Kevin Watson             M51 NZL                      15.12   0.5 
  7 Jeff Sagar               M53 AUS                      15.21   0.5 
 
Event 314  Men 100 Metre Sprint 55-59 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 David Lloyd              M57 AUS                      12.94   0.7 
  2 Richard Wearmouth        M56 AUS                      13.00   0.7 
  3 Jim Boyd                 M55 AUS                      13.38   0.7 
  4 John Browne              M57 AUS                      13.70   0.7 
  5 Bill Carr                M59 AUS                      13.98   0.7 
  6 Rob Antoniolli           M56 AUS                      14.45   0.7 
  7 David Lobb               M56 COK                      14.66   0.7 
 
Event 315  Men 100 Metre Sprint 60-64 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Wayne Cousins            M61 AUS                      13.22   0.3 
  2 Peter Crombie            M63 AUS                      13.53   0.3 
  3 Dennis Aspinall          M61 AUS                      13.78   0.3 
  4 Garry Maher              M61 AUS                      14.23   0.3 
  5 Ross McBeth              M61 NZL                      14.45   0.3 
  6 Stanley Miller           M64 AUS                      15.96   0.3 
 
Event 316  Men 100 Metre Sprint 65-69 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Neville McIntyre         M65 AUS                      13.19   0.6 
  2 Colin Buyers             M65 AUS                      13.23   0.6 
  3 Fred Turner              M66 AUS                      14.14   0.6 
  4 Michael Stevenson        M68 AUS                      14.23   0.6 
  5 Malcolm Fraser           M69 NZL                      14.45   0.6 
  6 Allan Elliott            M65 AUS                      14.56   0.6 
  7 Ron Munro                M69 NZL                      15.51   0.6 
  8 Alf Lakin                M67 AUS                      15.74   0.6 
 
Event 317  Men 100 Metre Sprint 70-74 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 David Clive              M71 AUS                      14.28   0.7 
  2 Donald Chambers          M71 AUS                      14.83   0.7 
  3 Stewart Foster           M70 NZL                      15.33   0.7 
  4 W.Paul Boyce             M71 AUS                      16.19   0.7 
  5 Noel Jones               M70 NZL                      20.27   0.7 
 
Event 318  Men 100 Metre Sprint 75-79 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Max Wood                 M75 NZL                      15.49   0.4 
  2 Colin O'Brien            M77 NZL                      18.26   0.4 
  3 Hector Mein              M78 NZL                      18.27   0.4 
  4 Hugh Thomsen             M77 AUS                      18.88   0.4 
 
Event 319  Men 100 Metre Sprint 80-84 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Norm Windred             M80 AUS                      15.98   0.1 
  2 Maurice Dauphinet        M82 AUS                      18.16   0.1 
  3 Jim Sinclair             M83 AUS                      18.81   0.1 
 
Event 320  Men 100 Metre Sprint 85-89 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Eric DeLautour           M88 NZL                      21.93   0.1