Masters Athletics
Track and Field - World Rankings

 

 


              Oceania Masters Championships - 28/07/08 to 3/08/08              
                            Townsville - Australia                             
                                   Day 4 Results                                    
 
Event 321  Women High Jump High 1 35-39 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Veronique Boyer          W36 PYF                      1.65m  
  2 Lynette Smith            W37 AUS                      1.51m  
  3 Roselyn Zimmerman        W37 AUS                      1.36m  
 
Event 322  Women High Jump High 1 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sally Anne Taylor        W46 AUS                      1.18m  
 
Event 323  Women High Jump High 2 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Noeline Burden           W54 NZL                      1.15m  
 
Event 324  Women High Jump High 2 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nancy Bowmar             W57 NZL                      1.15m  
 
Event 325  Women High Jump High 2 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Margaret Taylor          W60 AUS                      1.26m  
 
Event 327  Women High Jump High 2 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                      1.06m  
 
Event 328  Men Javelin Jav 2 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bob Banens               M59 AUS                     47.55m  
  2 Tom Montague             M57 AUS                     38.47m  
  3 Ringar Hourna n'garkodou M55 NCL                     36.15m  
  4 Richard Davison          M58 NZL                     30.78m  
  5 Steve Hastie             M59 AUS                     28.90m  
  6 Vasyl Shuter             M59 AUS                     27.73m  
 
Event 329  Men Javelin Jav 2 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Graeme Rose              M64 AUS                     41.45m  
  2 David Wookey             M64 AUS                     36.23m  
  3 Ray Green                M63 AUS                     31.17m  
  4 Selwyn Hawken            M62 AUS                     27.64m  
  5 John Reynolds            M64 AUS                     21.68m  
  6 Noel Peters              M60 AUS                     20.15m  
 
Event 330  Men Javelin Jav 2 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas Hancock           M72 AUS                     33.87m  
  2 Ken Daniels              M70 AUS                     32.39m  
  3 Cec Beesley              M73 AUS                     32.25m  
  4 Trevor Cowley            M73 NZL                     25.09m  
  5 Bryan Slattery           M71 NZL                     22.69m  
  6 Donald Chambers          M71 AUS                     21.06m  
  7 Raymond Laurie           M73 NZL                     17.83m  
  8 Alan Hunter              M71 NZL                     17.22m  
 
Event 331  Men Javelin Jav 2 75-79 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 James Blair              M77 NZL                     24.99m  
  2 Arvo Ropelin             M75 AUS                     23.40m  
  3 Kerry Thew               M75 AUS                     21.88m  
  4 Alexander Harris         M78 AUS                     21.10m  
  5 Cornell Vena             M75 AUS                     13.26m  
 
Event 332  Men Javelin Jav 2 80-84 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maurice Dauphinet        M82 AUS                     21.24m  
  2 Gil Durey                M80 AUS                     13.62m  
 
Event 333  Men Long Jump Pit 1 40-44 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gregory Brush            M40 NZL                      5.80m  -0.2 
  2 Paul Harris              M42 AUS                      5.49m   0.6 
  3 Mark Macfarlane          M44 NZL                      5.18m  -0.6 
 
Event 334  Men Long Jump Pit 1 45-49 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gary Rawson              M48 NZL                      5.46m  -0.5 
  2 Callum McInnes           M47 AUS                      4.73m  -0.9 
  3 Michael Ball             M47 AUS                      4.68m  -0.3 
  4 Neil Dale                M47 AUS                      4.40m  -0.8 
  5 Colin Smith              M45 AUS                      4.36m  -0.4 
  6 Mark Cepak               M49 AUS                      4.12m  -1.2 
  7 Norman White             M49 AUS                      3.92m  -0.5 
 
Event 335  Women Discus Silver Cage 30-34 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vanessa Beddie           W31 AUS                     14.45m  
 
Event 336  Women Discus Silver Cage 35-39 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roselyn Zimmerman        W37 AUS                     24.87m  
 
Event 337  Women Discus Silver Cage 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kathleen Newman          W41 AUS                     36.05m  
  2 Christine McCahill       W43 NZL                     33.28m  
  3 Colleen Walters          W42 AUS                     23.84m  
  4 Kristin Henricks         W41 AUS                     22.07m  
 
Event 338  Men Long Jump Pit 1 30-34 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 David Scott              M34 AUS                      4.73m  -0.8 
 
Event 339  Men Javelin Jav 2 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Keith James              M66 AUS                     37.31m  
  2 Tamarua Herman           M66 COK                     31.02m  
  3 Kevin Blewitt            M69 AUS                     27.18m  
  4 Bryan Thomas             M67 AUS                     25.86m  
  5 Roy Skuse                M67 NZL                     23.14m  
 
Event 340  Women Discus Green Cage 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sharon Gibbins           W50 AUS                     32.58m  
  2 Heather Saltzer          W54 AUS                     26.75m  
  3 Winifred Harding         W52 NZL                     24.81m  
  4 Donna Emerson            W51 AUS                     23.88m  
  5 Brenda McDowell          W54 AUS                     19.81m  
  6 Takau Moeka'a            W52 COK                     19.77m  
  7 Jill Taylor              W52 AUS                     18.62m  
  8 Carolyn Boyd             W52 AUS                     17.37m  
  9 Rhonda Martin            W50 AUS                     15.37m  
 
Event 341  Women Discus Silver Cage 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jayne Hardy              W45 AUS                     35.24m  
  2 Mona Henderson           W46 COK                     25.10m  
  3 Karel McClintock         W47 AUS                     24.06m  
  4 Lesley Dawson            W49 AUS                     21.14m  
  5 Annette Wilson           W46 AUS                     20.01m  
  6 Melanie Watson           W49 NZL                     17.16m  
  7 Annette Tillman          W47 AUS                     16.51m  
 
Event 342  Men Long Jump Pit 1 50-54 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Grant Stewart            M51 AUS                      4.73m   0.4 
  2 Geoff Bramley            M50 AUS                      4.17m   0.4 
  3 Murray Hart              M51 NZL                      3.95m   0.7 
 
Event 343  Men Long Jump Pit 1 55-59 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Clay Tompkins            M55 AUS                      5.61m   0.4 
  2 Rob Antoniolli           M56 AUS                      4.24m   0.6 
  3 Viddy Jermacans          M59 AUS                      4.06m   0.4 
  4 David Lobb               M56 COK                      4.05m   0.4 
  5 Tom Montague             M57 AUS                      3.46m   0.4 
 
Event 344  Men Long Jump Pit 1 60-64 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Harry Giles              M64 AUS                      4.72m   0.8 
  2 Noel Peters              M60 AUS                      4.51m   0.6 
  3 Ross McBeth              M61 NZL                      4.41m   1.0 
  4 Alan Dougall             M60 NZL                      4.21m   0.8 
  5 Tom Barber               M60 AUS                      4.04m   0.8 
  6 Robert Norton            M63 USA                      3.81m   0.4 
  7 Selwyn Hawken            M62 AUS                      3.57m   0.6 
 
Event 345  Women Discus Green Cage 55-59 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Christine Schultz        W57 AUS                     28.93m  
  2 Denise Palmer            W56 AUS                     27.49m  
  3 Tui Ashe                 W57 NZL                     21.23m  
  4 Beverley Church          W59 NZL                     20.07m  
  5 Adriana Van Brockel      W56 AUS                     17.46m  
  6 Teraimateatia Hill       W57 COK                     16.41m  
  7 Lorraine Mussett         W59 AUS                     15.67m  
  8 Loraine Baron            W59 AUS                     15.12m  
 
Event 346  Men Long Jump Pit1 65-69 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Fred Turner              M66 AUS                      4.01m  -1.7 
  2 Ron Munro                M69 NZL                      3.59m  -0.6 
 
Event 347  Women Discus Silver Cage 60-64 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Thomas              W64 AUS                     24.55m  
  2 Rhondda Dundas           W63 AUS                     23.01m  
  3 Beverley Hamilton        W62 AUS                     22.10m  
  4 Astrid Rose              W64 AUS                     17.51m  
  5 Betty Hawken             W60 AUS                     10.09m  
 
Event 348  Women Discus Silver Cage 65-69 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Glen Watts               W68 NZL                     20.65m  
  2 Jan Banens               W66 AUS                     19.90m  
  3 Glynn Boyce              W66 AUS                     19.62m  
  4 Raylea Rudov             W65 AUS                     18.01m  
  5 Valerie Babe             W69 NZL                     16.02m  
 
Event 349  Men Javelin Jav 2 30-34 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daniel Brown             M34 AUS                     47.60m  
  2 George Frilingos         M34 AUS                     33.29m  
  3 David Scott              M34 AUS                     29.55m  
 
Event 350  Men Javelin Jav 2 35-39 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                     40.72m  
  2 Rodney Franke            M38 AUS                     37.03m  
 
Event 351  Men Javelin Jav 2 40-44 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Akatoto Mafutuna         M41 PYF                     49.02m  
  2 Aaron Bonney             M40 AUS                     39.49m  
  3 Ken Dickson              M42 AUS                     37.59m  
  4 Stuart Gyngell           M44 AUS                     35.98m  
 
Event 352  Men Long Jump Pit 1 70-74 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Graeme Noden             M70 AUS                      4.59m   0.9 
  2 Donald Chambers          M71 AUS                      4.01m   0.7 
  3 Max Brook                M72 AUS                      3.63m   0.9 
  4 Les Williams             M72 NZL                      3.30m   0.3 
 
Event 353  Men Long Jump Pit 1 75-79 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 James Blair              M77 NZL                      3.13m   1.5 
  2 Colin O'Brien            M77 NZL                      2.95m   0.8 
 
Event 354  Men Long Jump Pit 1 80-84 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Maurice Dauphinet        M82 AUS                      2.97m   0.6 
 
Event 355  Women Discus Silver Cage 70-74 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Val Worrell              W73 AUS                     18.90m  
  2 Joyce Schmidt            W72 AUS                     17.08m  
  3 Patrica Drayton          W72 NZL                     14.86m  
  4 Mary Wahren              W74 AUS                     13.59m  
  5 Yvonne Hines             W71 AUS                     12.58m  
  6 Jean Thew                W72 AUS                     11.80m  
  7 Gwyn Heseltine           W70 NZL                     11.68m  
  8 Teaukura-Oruru Matenga   W74 COK                     11.28m  
 
Event 356  Women Discus Silver Cage 75-79 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather Doherty          W75 AUS                     21.02m  
  2 Colleena Blair           W78 NZL                     14.22m  
  3 Glad McKeown             W76 AUS                     12.90m  
  4 Clasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                     11.40m  
 
Event 357  Women Discus Silver Cage 85-89 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pauline Purser           W85 NZL                     11.27m  
 
Event 358  Men Javelin Jav 2 45-49 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 John Kay                 M49 AUS                     52.26m  
  2 Kevin Fisher             M49 AUS                     38.53m  
  3 Michael Ball             M47 AUS                     38.04m  
  4 Ian Geoghegan            M47 AUS                     36.27m  
  5 Simon Butler-White       M49 AUS                     34.70m  
  6 Gary Rawson              M48 NZL                     33.52m  
  7 Norman White             M49 AUS                     21.40m  
 
Event 359  Men Javelin Jav 2 50-54 years
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joseph Bradley           M54 NZL                     48.10m  
  2 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                     42.97m  
  3 Robert Hanbury-Brown     M51 AUS                     37.02m  
  4 Murray Hart              M51 NZL                     36.61m  
Event 360  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 2 30-34 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                      5.59m   1.0  500  
  2 George Frilingos         M34 AUS                      5.53m   0.8  487  
  3 David Scott              M34 AUS                      4.82m   0.9  348  
 
Event 361  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 2 35-39 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                      5.05m   0.9  441  
 
Event 362  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 2 40-44 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Gregory Brush            M40 NZL                      5.80m   1.8  684  
  2 Gary Free                M43 AUS                      4.61m   0.5  405  
  3 Brendan Magill           M44 NZL                      4.15m   0.7  310  
 
Event 363  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 4 45-49 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Gary Rawson              M48 NZL                      5.51m  -0.1  695  
  2 Matthew Muell            M46 AUS                      4.82m   0.7  519  
  3 Callum McInnes           M47 AUS                      4.72m  -0.1  494  
  4 Kevin Fisher             M49 AUS                      4.50m   0.1  441  
  5 Simon Butler-White       M49 AUS                      4.13m   1.0  356  
 
Event 364  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 2 50-54 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Grant Stewart            M51 AUS                      4.60m  -1.2  537  
  2 Geoff Bramley            M50 AUS                      4.28m  -1.1  455  
  3 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                      3.58m  -1.2  288  
  4 Kevin Watson             M51 NZL                      3.21m  -0.7  209  
 
Event 365  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 2 55-59 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Viddy Jermacans          M59 AUS                      4.31m  -1.3  540  
  2 John Browne              M57 AUS                      4.29m  -0.8  533  
  3 Rob Antoniolli           M56 AUS                      3.94m   NWI  437  
  4 Vasyl Shuter             M59 AUS                      3.91m  -0.1  429  
  5 David Lobb               M56 COK                      3.87m  -0.2  419  
 
Event 366  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 4 60-64 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Noel Wright              M61 AUS                      4.11m  -0.1  569  
  2 Tom Barber               M60 AUS                      4.08m  -1.1  561  
  3 Robert Norton            M63 USA                      3.86m  -0.8  494  
  4 Kevin Bradley            M64 NZL                      3.59m  -1.1  415  
  5 Garry Maher              M61 AUS                      3.58m  -0.7  413  
  6 Selwyn Hawken            M62 AUS                      3.54m  -0.4  402  
  7 Stanley Miller           M64 AUS                      3.36m  -0.6  352  
 
Event 367  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 4 65-69 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Fred Turner              M66 AUS                      3.88m  -1.1  595  
 
Event 368  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 4 70-74 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ken Daniels              M70 AUS                      3.95m  -1.4  739  
  2 Donald Chambers          M71 AUS                      3.61m  -0.6  610  
  3 Max Brook                M72 AUS                      3.37m  -1.0  523  
  4 George Simons            M73 AUS                      2.73m  -0.6  312  
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #1 Men Long Jump Pit 4 75-79 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hector Mein              M78 NZL                      3.09m   NWI  529  
 
Event 370  Outdoor Pentathlon: #1 Women 100 Metre Sprint 35-39 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lynette Smith            W37 AUS                      14.47   1.5  533  
  2 Roselyn Zimmerman        W37 AUS                      16.32   1.5  291  
 
Event 371  Outdoor Pentathlon: #1 Women 100 Metre Sprint 45-49 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Yvonne Mullins           W49 AUS                      16.70   0.3  447  
 
Event 372  Outdoor Pentathlon: #1 Women 100 Metre Sprint 50-54 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Noeline Burden           W54 NZL                      15.53   0.3  721  
  2 Donna Emerson            W51 AUS                      16.36   0.3  606  
  3 Heather Saltzer          W54 AUS                      16.49   0.3  587  
 
Event 373  Outdoor Pentathlon: #1 Women 100 Metre Sprint 55-59 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tui Ashe                 W57 NZL                      16.09   0.3  755  
  2 Nancy Bowmar             W57 NZL                      17.09   0.3  621  
 
Event 374  Outdoor Pentathlon: #1 Women 100 Metre Sprint 60-64 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jean Hampson             W63 AUS                      16.64   1.6  789  
  2 Betty Hawken             W60 AUS                      25.91   1.6   15  
 
Event 375  Outdoor Pentathlon: #1 Women 100 Metre Sprint 70-74 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                      17.32   1.6  903  
 
Event 376  Outdoor Pentathlon: #1 Women 100 Metre Sprint 75-79 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Clasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                      21.54   1.6  566  
 
Event 377  Outdoor Pentathlon: #1 Women 100 Metre Sprint 80-84 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Shirley Brasher          W81 AUS                      23.75   1.6  481  
 
Event 378  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 30-34 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                     38.89m   426  
  2 George Frilingos         M34 AUS                     38.33m   418  
  3 David Scott              M34 AUS                     26.73m   253  
 
Event 379  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 35-39 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                     38.40m   443  
 
Event 380  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 40-44 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gregory Brush            M40 NZL                     41.55m   543  
  2 Gary Free                M43 AUS                     32.22m   389  
  3 Brendan Magill           M44 NZL                     26.56m   299  
 
Event 381  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 45-49 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kevin Fisher             M49 AUS                     38.35m   546  
  2 Gary Rawson              M48 NZL                     32.93m   448  
  3 Simon Butler-White       M49 AUS                     30.73m   409  
  4 Matthew Muell            M46 AUS                     28.20m   365  
  5 Callum McInnes           M47 AUS                     19.17m   209  
 
Event 382  Outdoor Pentathlon: #2 Women Shot Put Shot 1 35-39 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynette Smith            W37 AUS                      9.73m   547  
  2 Roselyn Zimmerman        W37 AUS                      7.32m   381  
 
Event 383  Outdoor Pentathlon: #2 Women Shot Put Shot 1 45-49 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Yvonne Mullins           W49 AUS                      5.45m   346  
 
Event 384  Outdoor Pentathlon: #2 Women Shot Put Shot 1 50-54 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Heather Saltzer          W54 AUS                      8.83m   678  
  2 Donna Emerson            W51 AUS                      8.62m   658  
  3 Noeline Burden           W54 NZL                      6.34m   451  
 
Event 385  Outdoor Pentathlon: #2 Women Shot Put Shot 1 55-59 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tui Ashe                 W57 NZL                      7.83m   654  
  2 Nancy Bowmar             W57 NZL                      7.11m   582  
 
Event 386  Outdoor Pentathlon: #2 Women Shot Put Shot 1 60-64 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jean Hampson             W63 AUS                      6.41m   579  
  2 Betty Hawken             W60 AUS                      4.78m   401  
 
Event 387  Outdoor Pentathlon: #2 Women Shot Put Shot 1 70-74 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                      6.20m   738  
 
Event 388  Outdoor Pentathlon: #2 Women Shot Put Shot 1 75-79 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Clasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                      5.27m   720  
 
Event 389  Outdoor Pentathlon: #2 Women Shot Put Shot 1 80-84 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shirley Brasher          W81 AUS                      4.56m   738  
 
Event 390  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 50-54 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                     41.04m   626  
  2 Grant Stewart            M51 AUS                     33.60m   485  
  3 Geoff Bramley            M50 AUS                     23.57m   301  
  4 Kevin Watson             M51 NZL                     18.71m   215  
 
Event 391  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 55-59 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vasyl Shuter             M59 AUS                     28.18m   436  
  2 Rob Antoniolli           M56 AUS                     23.31m   338  
  3 John Browne              M57 AUS                     22.26m   317  
  4 Viddy Jermacans          M59 AUS                     21.46m   302  
  5 David Lobb               M56 COK                     20.63m   285  
 
Event 392  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 60-64 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Barber               M60 AUS                     28.11m   465  
  2 Selwyn Hawken            M62 AUS                     27.37m   450  
  3 Robert Norton            M63 USA                     26.92m   440  
  4 Noel Wright              M61 AUS                     22.71m   350  
  5 Kevin Bradley            M64 NZL                     22.15m   339  
  6 Garry Maher              M61 AUS                     20.60m   306  
  7 Stanley Miller           M64 AUS                     16.99m   232  
 
Event 393  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 65-69 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fred Turner              M66 AUS                     16.15m   252  
 
Event 394  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 70-74 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ken Daniels              M70 AUS                     31.99m   676  
  2 Donald Chambers          M71 AUS                     20.32m   377  
  3 Max Brook                M72 AUS                     16.94m   293  
  4 George Simons            M73 AUS                     14.29m   229  
 
Event 395  Outdoor Pentathlon: #2 Men Javelin Jav 1 75-79 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hector Mein              M78 NZL                     21.08m   476  
 
Event 396  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 30-34 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                      25.02   0.9  604  
  2 David Scott              M34 AUS                      26.45   0.9  489  
  3 George Frilingos         M34 AUS                      27.64   0.9  402  
 
Event 397  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 35-39 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                      24.41   0.9  735  
 
Event 398  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 40-44 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Gregory Brush            M40 NZL                      26.32   0.6  657  
  2 Gary Free                M43 AUS                      27.05   0.6  598  
  3 Brendan Magill           M44 NZL                      30.10   0.6  382  
 
Event 399  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 45-49 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Gary Rawson              M48 NZL                      25.07   0.9  843  
  2 Matthew Muell            M46 AUS                      26.88   0.9  691  
  3 Callum McInnes           M47 AUS                      27.13   0.9  671  
  4 Kevin Fisher             M49 AUS                      28.33   0.9  579  
 -- Simon Butler-White       M49 AUS                        DNF   0.9 
 
Event 400  Outdoor Pentathlon: #3 Women Long Jump Pit 2 35-39 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lynette Smith            W37 AUS                      4.60m   1.0  498  
  2 Roselyn Zimmerman        W37 AUS                      3.74m   0.7  281  
 
Event 401  Outdoor Pentathlon: #3 Women Long Jump Pit 2 45-49 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Yvonne Mullins           W49 AUS                      3.12m   0.7  233  
 
Event 402  Outdoor Pentathlon: #3 Women Long Jump Pit 2 50-54 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Donna Emerson            W51 AUS                      3.76m   0.1  485  
  2 Noeline Burden           W54 NZL                      3.28m   1.2  336  
  2 Heather Saltzer          W54 AUS                      3.28m   0.5  336  
 
Event 403  Outdoor Pentathlon: #3 Women Long Jump Pit 2 55-59 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Nancy Bowmar             W57 NZL                      3.34m   1.3  428  
  2 Tui Ashe                 W57 NZL                      3.20m   1.1  384  
 
Event 404  Outdoor Pentathlon: #3 Women Long Jump Pit 2 60-64 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jean Hampson             W63 AUS                      3.55m   2.2  609  
  2 Betty Hawken             W60 AUS                      1.41m   0.5 
 
Event 405  Outdoor Pentathlon: #3 Women Long Jump Pit 2 70-74 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                      3.06m   0.6  651  
 
Event 406  Outdoor Pentathlon: #3 Women Long Jump Pit 2 75-79 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Clasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                      2.05m   2.1  296  
 
Event 407  Outdoor Pentathlon: #3 Women Long Jump Pit 2 80-84 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Shirley Brasher          W81 AUS                      1.94m   0.8  376  
 
Event 408  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 50-54 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Grant Stewart            M51 AUS                      27.23   0.9  741  
  2 Geoff Bramley            M50 AUS                      27.69   0.9  705  
  3 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                      30.70   0.9  488  
  4 Kevin Watson             M51 NZL                      30.72   0.9  487  
 
Event 409  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 55-59 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 John Browne              M57 AUS                      28.14   0.7  745  
  2 Viddy Jermacans          M59 AUS                      28.45   0.7  721  
  3 Rob Antoniolli           M56 AUS                      28.48   0.7  719  
  4 David Lobb               M56 COK                      30.20   0.7  593  
  5 Vasyl Shuter             M59 AUS                      31.12   0.7  531  
 
Event 410  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 60-64 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Garry Maher              M61 AUS                      28.80   1.0  767  
  2 Tom Barber               M60 AUS                      29.71   1.0  700  
  3 Noel Wright              M61 AUS                      30.65   1.0  633  
  4 Kevin Bradley            M64 NZL                      31.29   1.0  590  
  5 Robert Norton            M63 USA                      32.52   1.0  510  
  6 Selwyn Hawken            M62 AUS                      32.61   1.0  504  
  7 Stanley Miller           M64 AUS                      33.57   1.0  446  
 
Event 411  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 65-69 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Fred Turner              M66 AUS                      29.61   1.7  778  
 
Event 412  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 70-74 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ken Daniels              M70 AUS                      31.38   1.7  739  
  2 Donald Chambers          M71 AUS                      32.36   1.7  672  
  3 Max Brook                M72 AUS                      33.79   1.7  580  
  4 George Simons            M73 AUS                      41.35   1.7  199  
 
Event 413  Outdoor Pentathlon: #3 Men 200 Metre Sprint 75-79 years Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hector Mein              M78 NZL                      40.11   1.7  392  
 
Event 414  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Green Cage 30-34 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                     33.71m   538  
  2 George Frilingos         M34 AUS                     24.98m   367  
  3 David Scott              M34 AUS                     22.30m   315  
 
Event 415  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Green Cage 35-39 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                     25.98m   386  
 
Event 416  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Green Cage 40-44 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gregory Brush            M40 NZL                     28.11m   427  
  2 Gary Free                M43 AUS                     23.61m   340  
  3 Brendan Magill           M44 NZL                     18.34m   241  
 
Event 417  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Green Cage 45-49 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Simon Butler-White       M49 AUS                     25.29m   397  
  2 Matthew Muell            M46 AUS                     22.95m   350  
  3 Gary Rawson              M48 NZL                     21.77m   326  
  4 Kevin Fisher             M49 AUS                     20.70m   305  
  5 Callum McInnes           M47 AUS                     19.83m   287  
 
Event 418  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Silver Cage 50-54 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                     37.70m   618  
  2 Grant Stewart            M51 AUS                     27.30m   412  
  3 Geoff Bramley            M50 AUS                     22.04m   311  
  4 Kevin Watson             M51 NZL                     14.82m   177  
 
Event 419  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Silver Cage 55-59 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Viddy Jermacans          M59 AUS                     24.24m   398  
  2 Vasyl Shuter             M59 AUS                     22.59m   363  
  3 John Browne              M57 AUS                     22.17m   355  
  4 Rob Antoniolli           M56 AUS                     21.05m   331  
  5 David Lobb               M56 COK                     17.47m   257  
 
Event 420  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Silver Cage 60-64 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kevin Bradley            M64 NZL                     31.13m   563  
  2 Tom Barber               M60 AUS                     28.67m   508  
  3 Selwyn Hawken            M62 AUS                     28.50m   504  
  4 Garry Maher              M61 AUS                     24.80m   422  
  5 Noel Wright              M61 AUS                     23.32m   390  
  6 Robert Norton            M63 USA                     22.46m   371  
  7 Stanley Miller           M64 AUS                     16.82m   251  
 
Event 421  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Silver Cage 65-69 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fred Turner              M66 AUS                     24.95m   488  
 
Event 422  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Silver Cage 70-74 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ken Daniels              M70 AUS                     25.19m   575  
  2 Donald Chambers          M71 AUS                     20.48m   443  
  3 George Simons            M73 AUS                     18.53m   390  
  4 Max Brook                M72 AUS                     17.95m   374  
 
Event 423  Outdoor Pentathlon: #4 Men Discus Silver Cage 75-79 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hector Mein              M78 NZL                     19.11m   484  
 
Event 424  Outdoor Pentathlon: #4 Women Javelin Jav 2 35-39 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynette Smith            W37 AUS                     34.21m   557  
  2 Roselyn Zimmerman        W37 AUS                     17.70m   246  
 
Event 425  Outdoor Pentathlon: #4 Women Javelin Jav 2 45-49 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Yvonne Mullins           W49 AUS                     10.16m   153  
 
Event 426  Outdoor Pentathlon: #4 Women Javelin Jav 2 50-54 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Heather Saltzer          W54 AUS                     22.69m   495  
  2 Donna Emerson            W51 AUS                     20.53m   439  
  3 Noeline Burden           W54 NZL                     12.07m   223  
 
Event 427  Outdoor Pentathlon: #4 Women Javelin Jav 2 55-59 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tui Ashe                 W57 NZL                     15.18m   353  
  2 Nancy Bowmar             W57 NZL                     14.26m   327  
 
Event 428  Outdoor Pentathlon: #4 Women Javelin Jav 2 60-64 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jean Hampson             W63 AUS                     15.69m   427  
  2 Betty Hawken             W60 AUS                      8.28m   187  
 
Event 429  Outdoor Pentathlon: #4 Women Javelin Jav 2 70-74 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                     13.37m   471  
 
Event 430  Outdoor Pentathlon: #4 Women Javelin Jav 2 75-79 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Clasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                      9.90m   392  
 
Event 431  Outdoor Pentathlon: #4 Women Javelin Jav 2 80-84 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shirley Brasher          W81 AUS                      6.41m   281  
 
Event 432  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 30-34 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                    5:31.22   393  
  2 David Scott              M34 AUS                    5:33.62   382  
  3 George Frilingos         M34 AUS                    6:19.98   188  
 
Event 433  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 35-39 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jason Burt               M35 AUS                    5:16.06   492  
 
Event 434  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 40-44 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brendan Magill           M44 NZL                    5:06.87   630  
  2 Gregory Brush            M40 NZL                    5:58.03   370  
  3 Gary Free                M43 AUS                    5:58.17   369  
 
Event 435  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 45-49 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthew Muell            M46 AUS                    5:29.91   588  
  2 Kevin Fisher             M49 AUS                    5:42.68   522  
  3 Callum McInnes           M47 AUS                    6:38.49   278  
 -- Gary Rawson              M48 NZL                        DNF  
 
Event 436  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 50-54 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Geoff Bramley            M50 AUS                    6:03.72   499  
  2 Kevin Watson             M51 NZL                    6:14.30   450  
  3 Grant Stewart            M51 AUS                    6:28.25   390  
  4 Andrew Atkinson-Howatt   M51 AUS                    6:36.54   356  
 
Event 437  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 55-59 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rob Antoniolli           M56 AUS                    5:15.72   823  
  2 John Browne              M57 AUS                    5:52.54   628  
  3 David Lobb               M56 COK                    6:10.23   543  
  4 Vasyl Shuter             M59 AUS                    6:24.47   479  
  5 Viddy Jermacans          M59 AUS                    6:44.22   396  
 
Event 438  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 60-64 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Noel Wright              M61 AUS                    5:29.97   819  
  2 Kevin Bradley            M64 NZL                    6:09.44   620  
  3 Stanley Miller           M64 AUS                    7:14.40   348  
  4 Tom Barber               M60 AUS                    7:15.63   343  
 -- Selwyn Hawken            M62 AUS                        DNF  
 -- Robert Norton            M63 USA                        DNF  
 -- Garry Maher              M61 AUS                        DNF  
 
Event 439  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 65-69 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Fred Turner              M66 AUS                        DNF  
 
Event 440  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 70-74 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Max Brook                M72 AUS                    6:13.72   743  
  2 Ken Daniels              M70 AUS                    7:09.23   502  
  3 George Simons            M73 AUS                    9:39.45    75  
 -- Donald Chambers          M71 AUS                        DNF  
 
Event 441  Outdoor Pentathlon: #5 Men 1500 Metre Run 75-79 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hector Mein              M78 NZL                    7:41.30   512  
 
Event 442  Outdoor Pentathlon: #5 Women 800 Metre Run 35-39 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynette Smith            W37 AUS                    2:44.90   518  
  2 Roselyn Zimmerman        W37 AUS                    3:17.74   218  
 
Event 443  Outdoor Pentathlon: #5 Women 800 Metre Run 45-49 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Yvonne Mullins           W49 AUS                    4:38.42  
 
Event 444  Outdoor Pentathlon: #5 Women 800 Metre Run 50-54 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Noeline Burden           W54 NZL                    3:11.79   453  
  2 Heather Saltzer          W54 AUS                    3:22.36   361  
  3 Donna Emerson            W51 AUS                    3:26.92   324  
 
Event 445  Outdoor Pentathlon: #5 Women 800 Metre Run 55-59 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tui Ashe                 W57 NZL                    3:03.70   650  
  2 Nancy Bowmar             W57 NZL                    3:18.05   511  
 
Event 446  Outdoor Pentathlon: #5 Women 800 Metre Run 60-64 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jean Hampson             W63 AUS                    3:14.26   681  
  2 Betty Hawken             W60 AUS                    5:51.54  
 
Event 447  Outdoor Pentathlon: #5 Women 800 Metre Run 70-74 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Judy Hammond             W70 NZL                    3:57.88   678  
 
Event 448  Outdoor Pentathlon: #5 Women 800 Metre Run 75-79 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Clasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                    4:32.59   659  
 
Event 449  Outdoor Pentathlon: #5 Women 800 Metre Run 80-84 years Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shirley Brasher          W81 AUS                    5:00.03   717  
Event 453  Women Short Hurdles 76.2cm 40-44 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Olivia Stewart           W43 AUS                      13.90   1.0 
 
Event 454  Women Short Hurdles 76.2cm 45-49 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Marie Kay                W48 AUS                      12.34   1.0 
 
Event 455  Women Short Hurdles 76.2cm 50-54 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Denise Quinn             W52 AUS                      16.10   1.0 
 
Event 456  Women Short Hurdles 68.6cm 60-64 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Margaret Taylor          W60 AUS                      15.35   1.4 
 
Event 457  Women Short Hurdles 68.6cm 65-69 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lesley Hamilton          W65 AUS                      19.22   1.4 
 
Event 458  Men Short Hurdles 76.2cm 70-74 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Donald Chambers          M71 AUS                      16.52   1.4 
  2 Stewart Foster           M70 NZL                      17.40   1.4 
  3 Max Brook                M72 AUS                      20.38   1.4 
 
Event 459  Women Short Hurdles 84cm 35-39 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ranell Hobson            W36 AUS                      17.28   1.4 
 
Event 460  Men Short Hurdles 84cm 60-64 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Harry Giles              M64 AUS                      16.56   2.0 
  2 Tom Barber               M60 AUS                      20.24   2.0 
  3 Selwyn Hawken            M62 AUS                      22.15   2.0 
  4 Robert Norton            M63 USA                      22.38   2.0 
 
Event 461  Men Short Hurdles 84cm 65-69 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Michael Stevenson        M68 AUS                      17.34   2.0 
 
Event 463  Men Short Hurdles 91.4cm 55-59 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Clay Tompkins            M55 AUS                      16.14   1.4 
 
Event 464  Men Short Hurdles  99.1cm 30-34 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brad Osborn              M34 AUS                      16.95   1.4 
 
Event 466  Men Short Hurdles 99.1cm 45-49 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gary Rawson              M48 NZL                      19.85   1.4 
  2 George Jankowski         M46 AUS                      21.15   1.4 
 
Event 467  Men 200 Metre Sprint 30-34 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Travis Venema            M33 AUS                      22.98   1.8 
  2 Chris Hobson             M34 AUS                      23.32   1.8 
  3 Samir Yousuf             M32 NZL                      24.55   1.8 
  4 David Scott              M34 AUS                      27.18   1.8 
 
Event 468  Men 200 Metre Sprint 35-39 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ernest Leesberg          M37 AUS                      23.14   1.4 
  2 Jason Burt               M35 AUS                      24.68   1.4 
  3 Matthew Scholes          M38 AUS                      25.97   1.4 
 
Event 469  Men 200 Metre Sprint 40-44 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mark Macfarlane          M44 NZL                      24.80   1.5 
  2 Paul Harris              M42 AUS                      25.05   1.5 
  3 Ken Dickson              M42 AUS                      27.25   1.5 
 
Event 470  Men 200 Metre Sprint 45-49 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Colin Smith              M45 AUS                      25.37   1.4 
  2 Gary Rawson              M48 NZL                      25.57   1.4 
  3 Joseph Kemei             M48 AUS                      25.61   1.4 
  4 David Chique             M45 AUS                      25.83   1.4 
 
Event 471  Men 200 Metre Sprint 50-54 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Leo Kennedy              M50 AUS                      24.82   0.8 
  2 Dennis O'Leary           M53 NZL                      25.73   0.8 
  3 Jeff Sagar               M53 AUS                      27.46   0.8 
  4 Grant Stewart            M51 AUS                      27.66   0.8 
  5 Warren Edlin             M51 NZL                      29.48   0.8 
 
Event 472  Men 200 Metre Sprint 55-59 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Richard Wearmouth        M56 AUS                      26.20   1.1 
  2 John Lamb                M58 AUS                      26.46   1.1 
  3 Jim Boyd                 M55 AUS                      27.89   1.1 
  4 Bob Pearce               M56 AUS                      27.99   1.1 
  5 John Browne              M57 AUS                      28.18   1.1 
  6 Bill Carr                M59 AUS                      28.39   1.1 
  7 David Lloyd              M57 AUS                      28.65   1.1 
  8 Rob Antoniolli           M56 AUS                      31.44   1.1 
 
Event 473  Men 200 Metre Sprint 60-64 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Peter Crombie            M63 AUS                      26.52   2.1 
  2 Geoff Sims               M60 AUS                      26.93   2.1 
  3 Wayne Cousins            M61 AUS                      27.32   2.1 
  4 Martin Auster            M62 AUS                      27.85   2.1 
 
Event 474  Men 200 Metre Sprint 65-69 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Colin Buyers             M65 AUS                      26.20   1.2 
  2 Neville McIntyre         M65 AUS                      26.88   1.2 
  3 Fred Turner              M66 AUS                      28.77   1.2 
  4 Michael Stevenson        M68 AUS                      29.06   1.2 
  5 Malcolm Fraser           M69 NZL                      29.10   1.2 
  6 Ron Munro                M69 NZL                      31.63   1.2 
  7 Allan Elliott            M65 AUS                      31.91   1.2 
 
Event 475  Men 200 Metre Sprint 70-74 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 David Clive              M71 AUS                      29.39   0.8 
  2 Stewart Foster           M70 NZL                      30.53   0.8 
  3 Donald Chambers          M71 AUS                      30.92   0.8 
  4 W.Paul Boyce             M71 AUS                      32.54   0.8 
  5 Dave Eastmond            M70 NZL                      33.81   0.8 
  6 Noel Jones               M70 NZL                      39.54   0.8 
 
Event 476  Men 200 Metre Sprint 75-79 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Max Wood                 M75 NZL                      31.61   0.6 
  2 Hector Mein              M78 NZL                      39.31   0.6 
  3 Hugh Thomsen             M77 AUS                      39.35   0.6 
  4 Colin Silcock-Delaney    M75 AUS                      47.66   0.6 
 
Event 477  Men 200 Metre Sprint 80-84 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Norm Windred             M80 AUS                      32.80   0.8 
  2 Maurice Dauphinet        M82 AUS                      38.10   0.8 
  3 Jim Sinclair             M83 AUS                      40.30   0.8 
 
Event 478  Men 200 Metre Sprint 85-89 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Eric DeLautour           M88 NZL                      43.41   0.8 
 
Event 479  Women 200 Metre Sprint 30-34 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vanessa Beddie           W31 AUS                      46.46  -0.1 
 
Event 480  Women 200 Metre Sprint 35-39 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ranell Hobson            W36 AUS                      26.92  -0.1 
  2 Jodie Schubert           W35 AUS                      28.34  -0.1 
  3 Rosanne Cruickshanks     W39 AUS                      32.29  -0.1 
 
Event 481  Women 200 Metre Sprint 40-44 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Olivia Stewart           W43 AUS                      31.80  -0.1 
 
Event 482  Women 200 Metre Sprint 45-49 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Marie Kay                W48 AUS                      26.67  -0.1 
  2 Debbie Lance             W46 AUS                      27.86  -0.1 
  3 Lyn Newman               W46 AUS                      28.47  -0.1 
  4 Sue Bourke               W48 AUS                      29.16  -0.1 
  5 Karen Lakin              W45 AUS                      31.53  -0.1 
  6 Patricia Petersen        W49 AUS                      32.13  -0.1 
  7 Mona Henderson           W46 COK                      35.32  -0.1 
 
Event 483  Women 200 Metre Sprint 50-54 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Noela Brameld            W54 AUS                      32.28   0.1 
 
Event 484  Women 200 Metre Sprint 55-59 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tui Ashe                 W57 NZL                      32.74   0.1 
  2 Janette Turner           W59 AUS                      33.05   0.1 
  3 Loraine Baron            W59 AUS                      34.48   0.1 
  4 Paula Moorhouse          W59 AUS                      34.66   0.1 
  5 Nancy Bowmar             W57 NZL                      34.96   0.1 
 
Event 485  Women 200 Metre Sprint 60-64 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Marj Allison             W63 AUS                      31.13   0.7 
  2 Hazel McDonnell          W61 AUS                      34.25   0.7 
  3 Margaret Fraser          W64 NZL                      41.99   0.7 
 
Event 486  Women 200 Metre Sprint 65-69 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lesley Hamilton          W65 AUS                      37.56   1.3 
  2 Margaret Bennett         W66 AUS                      55.23   1.3 
 
Event 487  Women 200 Metre Sprint 70-74 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Margaret Peters          W74 NZL                      34.15   0.4 
  2 Corinne Collins          W72 AUS                      36.50   0.4 
  3 Julie Williams           W71 NZL                      38.23   0.4 
  4 Constance Larmour        W73 AUS                      41.50   0.4 
  5 Yvonne Hines             W71 AUS                      41.98   0.4 
 
Event 488  Women 200 Metre Sprint 75-79 years
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Marcia Petley            W79 NZL                      45.60   0.6 
  2 Clasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                      47.67   0.6 
 
Event 489  M60 2000 Metre Steeplechase 76.2cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Karl Kunz                M62 THA                    8:12.96  
  2 John Sheer               M60 AUS                    8:39.00  
  3 Jos Galavazi             M63 NZL                    9:45.79  
  4 Allan Gardiner           M64 NZL                   10:10.25  
  5 Selwyn Hawken            M62 AUS                   12:07.09  
 
Event 489  M65 2000 Metre Steeplechase 76.2cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ron Robertson            M67 NZL                    7:18.10  
  2 Peter Sandery            M67 AUS                    8:02.51  
  3 Bob Schickert            M66 AUS                    8:45.67  
  4 Norris Wyatt             M66 NZL                    9:27.42  
  5 Bryan Thomas             M67 AUS                   10:36.64  
 
Event 489  M70 2000 Metre Steeplechase 76.2cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Colin McLeod             M72 AUS                    9:11.97  
  2 Dave Eastmond            M70 NZL                   10:19.36  
  3 Ron Jones                M73 NZL                   12:23.10  
 
Event 489  M75 2000 Metre Steeplechase 76.2cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stan Gawler              M78 NZL                   11:56.47  
  2 Colin Silcock-Delaney    M75 AUS                   14:09.81  
 
Event 490  W30-89 2000 Metre Steeplechase 76.2cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sally Anne Taylor        W46 AUS                    8:57.63  
  2 Victoria Adams           W54 NZL                    8:58.29  
  3 Anne Venema              W30 AUS                    9:08.71  
  4 Sue Walter               W43 NZL                    9:10.30  
  5 Heather Carr             W58 AUS                   10:24.42  
  6 Dawn Cumming             W74 NZL                   12:16.65  
  7 Clasina Van-Der-Veeken   W77 NZL                   13:35.84  
  8 Lynne Schickert          W66 AUS                   13:53.86  
 
Event 491  M35 3000 Metre Steeplechase 91.4cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mike Morresey            M38 NZL                   12:11.88  
 
Event 491  M40 3000 Metre Steeplechase 91.4cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alan Stacey              M44 AUS                   12:01.26  
  2 Brendan Magill           M44 NZL                   13:14.27  
 
Event 491  M45 3000 Metre Steeplechase 91.4cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Norman White             M49 AUS                   14:25.38  
 
Event 491  M50 3000 Metre Steeplechase 91.4cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Murray Hart              M51 NZL                   11:23.74  
  2 John Morton              M50 AUS                   12:55.57  
  3 Ian Martin               M54 NZL                   14:23.60  
 
Event 491  M55 3000 Metre Steeplechase 91.4cm Multi-Age
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Morrissey        M55 NZL                   11:28.37  
  2 Wayne Sabransky          M56 AUS                   12:15.43