Full Results

W30 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Guest, Rachel            W33 Surprise, AZ             12.90  -1.8
  2 Reed, LaDonna            W33 Colorado Springs, C      14.28  -1.8

W35 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Birade, Dena             W36 Bellingham, WA           12.61  -1.8
  2 Daley, Lisa              W38 White Plains, NY         12.85  -1.8

W40 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Henderson, Renee         W44 Merchantville, NJ        12.31  -1.8
  2 Lawrence, Donna          W40 Austin, TX               12.69  -1.8
  * *Titus, Georgina         W43 Canada                   13.45  -1.8
  3 Berryman, Tracey         W41 Upper Marlboro, MD       13.55  -1.8
  4 Milligan Jackson, Marjor W43 Tacoma, WA               13.81  -1.8
  * *Schoenthaler, Sheryl    W43 Canada                   14.05  -1.8
  5 Roux, Maryline           W41 Davidson, NC             14.07  -1.8
  6 Blume-Michels, Lauriea   W41 Spokane, WA              15.15  -1.8

W45 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Upshaw-Margerum, Joy     W47 Los Altos Hills, CA      12.95Q +0.0  2
  2 Palmer, Liz              W48 Folsom, CA               13.03Q +0.0  1
  * *Ross, Kim               W47 Port Moody, BC           13.17Q +0.0  2
  3 Black, Jai               W46 San Diego, CA            13.54Q +0.0  1
  4 Sluys, Daphne            W48 Bellingham, WA           13.99Q +0.0  1
  5 Lawson, Sarah            W45 Wayland, MA              14.07Q +0.0  2
  6 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            14.23q +0.0  1
  7 Raban, Barbi             W45 Huntington Beach, C      15.14q +0.0  2
  8 Fortuna, Paula           W47 South Hampton, NH        15.30  +0.0  2
  9 Ney, Miriam              W49 Flagstaff, AZ            15.34  +0.0  1
 10 Kuhnly, Gail             W46 Federal Way, WA          15.41  +0.0  1

W45 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Upshaw-Margerum, Joy     W47 Los Altos Hills, CA      13.17  -1.8
  2 Palmer, Liz              W48 Folsom, CA               13.36  -1.8
  3 Black, Jai               W46 San Diego, CA            13.40  -1.8
  * *Ross, Kim               W47 Port Moody, BC           13.42  -1.8
  4 Sluys, Daphne            W48 Bellingham, WA           14.23  -1.8
  5 Lawson, Sarah            W45 Wayland, MA              14.38  -1.8
  6 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            14.42  -1.8
  7 Raban, Barbi             W45 Huntington Beach, C      15.59  -1.8

W50 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Gedde, Jana              W50 Olympia, WA              13.37Q  1.7  2
  2 Hanscom, Rita            W54 San Diego, CA            13.71Q  1.9  1
  3 Scotti, Amanda           W50 Folsom, CA               13.68Q  1.7  2
  * *Lauridsen, Susanne      W50 Canada                   14.39Q  1.9  1
  4 Schultz, Donna           W50 Portland, OR             14.69Q  1.9  1
  5 Williams, Kimberly       W53 South Portland, ME       15.76Q  1.7  2
  6 Johnson, Pamela          W53 Granite Falls, WA        15.27q  1.9  1
  * *Hayashi, Yuko           W50 Vallejo, CA              16.36q  1.7  2
  7 Andreasson, Alexandra    W54 Pascagoula, MS           19.90   1.9  1

W50 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Gedde, Jana              W50 Olympia, WA              13.44  -1.4
  2 Hanscom, Rita            W54 San Diego, CA            13.92  -1.4
  3 Scotti, Amanda           W50 Folsom, CA               13.99  -1.4
  * *Lauridsen, Susanne      W50 Canada                   14.63  -1.4
  4 Schultz, Donna           W50 Portland, OR             14.75  -1.4
  5 Johnson, Pamela          W53 Granite Falls, WA        15.71  -1.4
  6 Williams, Kimberly       W53 South Portland, ME       15.97  -1.4
  * *Hayashi, Yuko           W50 Vallejo, CA              16.58  -1.4

W55 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  * *del Grande, Karla       W55 Canada                   13.95  -1.8
  1 Matthews, Brenda         W59 Anaheim, CA              14.65  -1.8
  2 Nicoletti, Catherine     W57 Nederland, CO            15.29  -1.8

W60 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W62 Houston, TX              16.65  -1.8
  2 Raham, Sharon            W62 Wellington, CO           19.02  -1.8

W65 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jager, Kathy             W65 Glendale, AZ             15.06  -1.2
  * *Dargie, Elisabeth       W66 Canada                   16.10  -1.2
  2 Michelsohn, Marie-Louise W66 New York, NY             16.65  -1.2
  3 Kaufman, Margaret        W65 Madison, WI              17.50  -1.2
  4 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   21.79  -1.2
 -- Sampson, Joann           W67 Hallandale, FL             DNF  -1.2

W70 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jordan, Barbara          W72 South Burlington, V      16.35  -1.1
  2 Lary, Audrey             W74 Frederick, MD            17.06  -1.1
  * *Reed, Louise            W73 Canada                   17.74  -1.1
  3 Chou, Fei-Mei            W73 Sunnyvale, CA            19.46  -1.1
  4 Bradley, Janice          W70 Battle Ground, WA        19.83  -1.1
  5 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL             20.47  -1.1

W75 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gundermann, Marilyn      W75 Madison, WI              17.94  -0.9
  2 Leek, Edythe             W77 Sacramento, CA           19.54  -0.9

W80 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Onodera-Leonard, Sumi    W80 Huntington Beach, C      20.79  -0.9
  2 Valien, Johnnye          W83 CA, CA                   24.75  -0.9

W85 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  * *Kotelko, Olga           W89 Canada                   25.57  -0.9
  1 Davidson, Gerry          W87 Fallbrook, CA            33.98  -0.9

M30 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dussett, Antwon          M32 Peoria, IL               11.15  -1.8
  2 Quintal, Josh            M32 Rio Dell, CA             11.39  -1.8
  3 Pettes, Alfy             M33 Omaha, NE                11.45  -1.8
  4 Campbell, Willie         M33 Baton Rouge, LA          11.73  -1.8
  5 Syverson, Luke           M34 Tacoma, WA               12.49  -1.8

M35 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sickerson, Nate          M35 Ankeny, IA               11.45  -1.1
  2 Bramwell, Eric           M37 Gilbert, AZ              11.46  -1.1
  3 Drummond, Don            M39 Lithonia, GA             11.64  -1.1
  4 Grant, Chris             M39 Austin, TX               11.79  -1.1
  5 Gardner, Adam            M36 Maple Shade, NJ          12.09  -1.1
  6 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS               12.23  -1.1

M40 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Thigpen, Aaron           M43 Brentwood, CA            11.08Q  1.0  1
  2 Simpson, John            M42 Corsicana, TX            11.35Q  0.1  2
  3 Speed, Johnny            M44 Oxnard, CA               11.46Q  1.0  1
  4 Freeman, Andre           M44 Carlsbad, CA             11.65Q  0.1  2
  5 Turnage, Felton          M42 San Marcos, CA           11.47Q  1.0  1
  6 Barr, Adarian            M42 Santa Rosa, CA           11.85Q  0.1  2
  7 Marshall, William        M44 New York, NY             11.91q  1.0  1
  8 Coushay, Brian           M44 Beaverton, OR            11.94q  0.1  2
  9 Fitzgerald, Neil         M40 New York, NY             12.12   1.0  1

M40 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Thigpen, Aaron           M43 Brentwood, CA            11.00   1.3
  2 Simpson, John            M42 Corsicana, TX            11.15   1.3
  3 Freeman, Andre           M44 Carlsbad, CA             11.49   1.3
  4 Turnage, Felton          M42 San Marcos, CA           11.59   1.3
  5 Speed, Johnny            M44 Oxnard, CA               11.62   1.3
  6 Coushay, Brian           M44 Beaverton, OR            11.89   1.3
  7 Marshall, William        M44 New York, NY             12.05   1.3
  8 Barr, Adarian            M42 Santa Rosa, CA           13.84   1.3

M45 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Hooker, Lonnie           M45 Upper Marlboro, MD       11.09Q  2.0  2
  2 Berry, Kettrell          M45 Fir Street, CA           11.86Q  0.9  1
  3 Strong, Frank            M46 Ontario, CA              11.86Q  0.9  1
  4 Shute, Dr. Marcus        M45 Conyers, GA              12.12Q  2.0  2
  5 Muhammad, Courtney       M45 Mesa, AZ                 12.07q  0.9  1
  6 Pasos, Mark              M48 Saratoga, CA             12.13q  0.9  1
  7 Disalvo, Tony            M48 Williamsport, PA         12.21q  0.9  1
  8 Ota, Duke                M45 Kapolei, HI              12.26q  2.0  2
  9 Blake, Aaron             M47 Tacoma, WA               12.77   2.0  2
 10 Burke, Michael           M45 Ephrata, PA              12.91   2.0  2
 11 Phillips, Mark           M45 Jennings Lodge, OR       12.97   2.0  2
 12 Willson, John            M48 Avon, CO                 13.07   2.0  2
 13 Davis, Lonnie            M47 Mullins, SC              13.54   0.9  1
 14 Davis, Clayton           M49 Surprise, AZ             13.87   0.9  1

M45 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Hooker, Lonnie           M45 Upper Marlboro, MD       11.19  -0.8
  2 Muhammad, Courtney       M45 Mesa, AZ                 11.42  -0.8
  3 Berry, Kettrell          M45 Fir Street, CA           11.53  -0.8
  4 Strong, Frank            M46 Ontario, CA              11.85  -0.8
  5 Disalvo, Tony            M48 Williamsport, PA         12.27  -0.8
  6 Shute, Dr. Marcus        M45 Conyers, GA              12.34  -0.8
  7 Pasos, Mark              M48 Saratoga, CA             12.39  -0.8

M50 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Barnwell, Val            M50 Brooklyn, NY             11.35Q +0.0  3
  2 Krulee, Marty            M51 Roseville, CA            11.67Q +0.0  2
  3 Waller, Michael          M50 Federal Way, WA          12.02Q +0.0  1
  4 Michaels, James          M51 Oconomowoc, WI           11.78Q +0.0  2
  * *Brown, Dave             M50 Canada                   11.90Q +0.0  3
  5 Thomas, Kenneth          M51 Houston, TX              12.29Q +0.0  1
  6 Irving, Marcus           M54 Gresham, OR              12.20q +0.0  3
  7 Cummings, Steven         M52 Corona, CA               12.58q +0.0  2
  8 Steckler, Robert         M51 Wexford, PA              12.62  +0.0  3
  9 Pizza, Gregory           M54 Vista, CA                12.63  +0.0  1
 10 Hockersmith, David       M52 Scottsdale, AZ           12.74  +0.0  1
 11 Hastings, Mark           M53 Sugar Land, TX           12.84  +0.0  2
 12 Duhe, Reginald           M53 Millbrae, CA             12.88  +0.0  2
 13 Finley, Lawrence         M50 Danville, KY             13.59  +0.0  1
 14 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA              13.65  +0.0  3
 15 Morgan, Edric            M52 Virginia Beach, VA       13.85  +0.0  3
 16 Green, Steven            M53 Arlington, TN            14.13  +0.0  1
 17 Stone, Kenneth           M54 La Mesa, CA              14.47  +0.0  2
 -- Rambo, Bryan             M50 Pasco, WA                   DQ  +0.0  3

M50 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Barnwell, Val            M50 Brooklyn, NY             11.38  -1.4
  2 Krulee, Marty            M51 Roseville, CA            11.71  -1.4
  3 Waller, Michael          M50 Federal Way, WA          11.79  -1.4
  4 Michaels, James          M51 Oconomowoc, WI           11.93  -1.4
  * *Brown, Dave             M50 Canada                   12.05  -1.4
  5 Thomas, Kenneth          M51 Houston, TX              12.46  -1.4
  6 Irving, Marcus           M54 Gresham, OR              12.52  -1.4

M55 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Bill            M57 Houston, TX              11.66Q  1.6  2
  2 Mcnamee, John            M55 Rancho Murieta, CA       12.56Q  1.6  1
  3 Ross, James              M55 Aurora, CO               11.72Q  1.6  2
  4 Bowen, Robert            M56 Martinsburg, WV          12.58Q  1.6  1
  * *Dickson, Thomas         M55 Canada                   12.05Q  1.6  2
  5 Snodgrass, Ernie         M55 Creve Coeur, MO          12.82Q  1.6  1
  6 Ortman, David            M55 Seattle, WA              12.40q  1.6  2
  7 Schoffman, Jim           M55 Fridley, MN              12.85q  1.6  2
  8 Worley, Steve            M55 Salem, OR                12.88   1.6  2
  9 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA              12.92   1.6  1
 10 Powell, Charles          M56 Casper, WY               13.02   1.6  1
 11 Stucki, Ernie            M58 Diamond Bar, CA          13.09   1.6  2
 12 Kloch, Stephen           M56 Thousand Oaks, CA        13.14   1.6  1
 13 Imrie, Donn              M58 Sacramento, CA           13.31   1.6  1
 14 Myers, Robert            M57 Santa Monica, CA         13.48   1.6  2
 15 Turock, Art              M58 Kirkland, WA             14.44   1.6  1

M55 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Collins, Bill            M57 Houston, TX              11.90  -1.4
  * *Dickson, Thomas         M55 Canada                   12.22  -1.4
  2 Ortman, David            M55 Seattle, WA              12.53  -1.4
  3 Bowen, Robert            M56 Martinsburg, WV          12.81  -1.4
  4 Snodgrass, Ernie         M55 Creve Coeur, MO          13.05  -1.4
  5 Schoffman, Jim           M55 Fridley, MN              13.16  -1.4

M60 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M60 Pittsburgh, PA           12.83Q  2.0  2
  2 Whitley, Stan            M62 Alta Loma, CA            12.86Q +0.0  1
  3 Lettieri, Lawrence       M60 Menlo Park, CA           12.92Q  2.0  2
  4 Yeck, Raymond            M60 Antioch, CA              13.01Q +0.0  1
  5 Jones, Edward            M63 Austin, TX               13.23Q  2.0  2
  6 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,       13.40Q +0.0  1
  7 Hansen, Wayne            M64 Melbourne, FL            13.32q  2.0  2
  8 Bruner, Ronald           M61 Madisonville, LA         13.42q  2.0  2
  * *Mintz, Bruce            M61 Canada                   13.72  +0.0  1
  9 Liles, Joel              M63 Garner, NC               13.78  +0.0  1
 10 Smith, Harvey            M61 Anchorage, AK            14.58   2.0  2
 11 Hill, Eric               M61 New Smyrna Beach, F      14.67  +0.0  1

M60 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Whitley, Stan            M62 Alta Loma, CA            12.47  +0.0
  2 Allie, Charles           M60 Pittsburgh, PA           12.65  +0.0
  3 Lettieri, Lawrence       M60 Menlo Park, CA           12.86  +0.0
  4 Yeck, Raymond            M60 Antioch, CA              13.16  +0.0
  5 Jones, Edward            M63 Austin, TX               13.44  +0.0
  6 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,       13.46  +0.0
  7 Bruner, Ronald           M61 Madisonville, LA         13.56  +0.0
  8 Hansen, Wayne            M64 Melbourne, FL            13.69  +0.0

M65 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robbins, Stephen         M65 Seattle, WA              12.56  -1.6
  2 Randolph, Henry          M65 Rancho Palos Verdes      13.34  -1.6
  3 Snyder, Gary             M65 Boston, MA               14.70  -1.6
  4 Flynn, Mike              M68 Seattle, WA              15.29  -1.6
  * *Mitchell, Bruce         M65 Canada                   15.46  -1.6
  5 Knudsen, John            M68 Moscow, ID               15.48  -1.6

M70 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Lida, Robert             M71 Wichita, KS              13.46Q  1.2  2
  2 Sims, Gary               M70 Paradise, CA             13.83Q -0.7  1
  3 Bennett, Wayne           M71 Arlington, TX            14.02Q  1.2  2
  4 Camp, Richard            M71 Freeport, ME             14.50Q -0.7  1
  * *Dunn, Dave              M72 Canada                   14.18Q  1.2  2
  5 Rizzo, Richard           M71 Riverhead, NY            14.63Q -0.7  1
  6 McKisson, Richard        M71 Arvada, CO               14.20q  1.2  2
  7 Oleata, Edward           M71 La Jolla, CA             14.76q  1.2  2
  8 Kaspari, William         M73 Portola Valley, CA       15.19  -0.7  1

M70 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Sims, Gary               M70 Paradise, CA             13.64  -0.4
  2 McKisson, Richard        M71 Arvada, CO               14.21  -0.4
  3 Bennett, Wayne           M71 Arlington, TX            14.24  -0.4
  * *Dunn, Dave              M72 Canada                   14.33  -0.4
  4 Lida, Robert             M71 Wichita, KS              14.35  -0.4
  5 Camp, Richard            M71 Freeport, ME             14.66  -0.4
  6 Rizzo, Richard           M71 Riverhead, NY            14.98  -0.4
  7 Oleata, Edward           M71 La Jolla, CA             15.29  -0.4

M75 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hewitt, Robert           M75 Gresham, OR              14.87  +0.0
  2 Summerlin, Joe           M76 Spring, TX               15.30  +0.0
  * *Nett, Arnold            M75 Canada                   15.53  +0.0
  3 Miller, Samuel           M75 Hollywood, FL            17.03  +0.0

M80 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Melville, Bill           M81 Platteville, WI          15.65  -1.8
  2 Selby, Jim               M80 Fallbrook, CA            16.74  -1.8
  3 Phillips, Barney         M80 Burbank,, CA             18.54  -1.8

M85 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Patsalis, Tom            M86 Alhambra, CA             19.72  -1.0

M90 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bulkley, Lucius          M91 Phoenix, OR              22.58  -1.0

W30 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Guest, Rachel            W33 Surprise, AZ             26.36  +0.0
  2 Walles, Maurelhena       W34 Brooklyn, NY             26.71  +0.0
  3 Reed, LaDonna            W33 Colorado Springs, C      29.70  +0.0

W35 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Daley, Lisa              W38 White Plains, NY         26.01  +0.0
  2 Birade, Dena             W36 Bellingham, WA           26.05  +0.0
  3 Gortner, Cherish         W39 Bellevue, WA             29.02  +0.0

W40 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  * *Titus, Georgina         W43 Canada                   27.53  +0.0
  1 Milligan Jackson, Marjor W43 Tacoma, WA               28.33  +0.0
  2 Roux, Maryline           W41 Davidson, NC             28.41  +0.0
  * *Schoenthaler, Sheryl    W43 Canada                   29.34  +0.0
  3 Blume-Michels, Lauriea   W41 Spokane, WA              30.83  +0.0
  4 Poe, Kathleen            W41 West Sacramento, CA      31.56  +0.0

W45 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Upshaw-Margerum, Joy     W47 Los Altos Hills, CA      27.08Q -1.9  2
  2 Black, Jai               W46 San Diego, CA            27.40Q -1.6  1
  * *Ross, Kim               W47 Port Moody, BC           27.70Q -1.9  2
  3 Palmer, Liz              W48 Folsom, CA               28.44Q -1.6  1
  4 Sluys, Daphne            W48 Bellingham, WA           29.87q -1.9  2
  5 Lawson, Sarah            W45 Wayland, MA              29.95q -1.6  1
  6 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            30.10q -1.9  2
  7 Mendenhall, Martha       W49 Tacoma, WA               30.40q -1.6  1
  8 Frazier, Karen           W48 MA, MA                   31.75  -1.9  2
  9 Raban, Barbi             W45 Huntington Beach, C      31.81  -1.6  1
 10 Fortuna, Paula           W47 South Hampton, NH        32.43  -1.6  1
 11 Ney, Miriam              W49 Flagstaff, AZ            33.26  -1.9  2
 12 Kuhnly, Gail             W46 Federal Way, WA          33.53  -1.6  1

W45 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Upshaw-Margerum, Joy     W47 Los Altos Hills, CA      26.52  -0.6
  2 Black, Jai               W46 San Diego, CA            26.75  -0.6
  * *Ross, Kim               W47 Port Moody, BC           27.53  -0.6
  3 Palmer, Liz              W48 Folsom, CA               27.87  -0.6
  4 Sluys, Daphne            W48 Bellingham, WA           29.09  -0.6
  5 Lawson, Sarah            W45 Wayland, MA              29.24  -0.6
  6 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            29.50  -0.6
  7 Mendenhall, Martha       W49 Tacoma, WA               29.86  -0.6

W50 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Scotti, Amanda           W50 Folsom, CA               29.30Q -1.6  1
  2 Hanscom, Rita            W54 San Diego, CA            30.39Q -1.7  2
  * *Lauridsen, Susanne      W50 Canada                   30.68Q -1.6  1
  3 Williams, Kimberly       W53 South Portland, ME       33.72Q -1.7  2
  4 Johns-Rees, Gail         W53 Salem, NH                32.29q -1.6  1
  5 Miller, Jill             W52 Elizabeth, CO            32.82q -1.6  1
  6 Johnson, Pamela          W53 Granite Falls, WA        33.66q -1.6  1
  7 St James, Valerie        W51 Sacramento, CA           35.06q -1.7  2
  * *Hayashi, Yuko           W50 Vallejo, CA              36.24  -1.7  2
  8 Selby, Debbie            W51 Fallbrook, CA            37.04  -1.7  2

W50 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Hanscom, Rita            W54 San Diego, CA            28.88  -0.6
  * *Lauridsen, Susanne      W50 Canada                   30.23  -0.6
  2 Johns-Rees, Gail         W53 Salem, NH                31.55  -0.6
  3 Miller, Jill             W52 Elizabeth, CO            32.51  -0.6
  4 Johnson, Pamela          W53 Granite Falls, WA        32.94  -0.6
  5 Williams, Kimberly       W53 South Portland, ME       33.32  -0.6
  6 St James, Valerie        W51 Sacramento, CA           34.78  -0.6
  7 Scotti, Amanda           W50 Folsom, CA               52.29  -0.6

W55 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  * *del Grande, Karla       W55 Canada                   28.18  -1.3
  1 Nicoletti, Catherine     W57 Nederland, CO            31.36  -1.3
  2 Matthews, Brenda         W59 Anaheim, CA              32.14  -1.3
  3 Stiles, Debbie           W59 St. Louis, MO            35.53  -1.3

W60 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Puterbaugh, Candy        W61 Portland, OR             33.97  -1.5
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W62 Houston, TX              34.52  -1.5
  3 Shirley, Joni            W61 San Diego, CA            36.38  -1.5

W65 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jager, Kathy             W65 Glendale, AZ             32.65  -0.5
  2 Michelsohn, Marie-Louise W66 New York, NY             33.01  -0.5
  3 Kaufman, Margaret        W65 Madison, WI              37.62  -0.5
  4 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   45.87  -0.5

W70 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jordan, Barbara          W72 South Burlington, V      34.98  -0.9
  2 Daprano, Jeanne          W71 Fayetteville, GA         36.05  -0.9
  3 Lary, Audrey             W74 Frederick, MD            36.83  -0.9
  * *Reed, Louise            W73 Canada                   37.37  -0.9
  4 Chou, Fei-Mei            W73 Sunnyvale, CA            42.66  -0.9
  5 Bradley, Janice          W70 Battle Ground, WA        45.18  -0.9

W75 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gundermann, Marilyn      W75 Madison, WI              39.11  -1.5
  2 Leek, Edythe             W77 Sacramento, CA           44.17  -1.5
  3 Kuehne, Magdalena        W77 Tujunga, CA              44.38  -1.5

W80 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Onodera-Leonard, Sumi    W80 Huntington Beach, C      47.35  -1.5

W85 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  * *Kotelko, Olga           W89 Canada                 1:04.95  -1.5
  1 Davidson, Gerry          W87 Fallbrook, CA          1:06.31  -1.5

M30 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dussett, Antwon          M32 Peoria, IL               22.30  -1.1
  2 Quintal, Josh            M32 Rio Dell, CA             22.99  -1.1
  3 Pettes, Alfy             M33 Omaha, NE                23.07  -1.1

M35 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sickerson, Nate          M35 Ankeny, IA               22.99  -1.5
  2 Gardner, Adam            M36 Maple Shade, NJ          23.98  -1.5
  3 Lizama, David            M39 Midlathian, VA           24.20  -1.5

M40 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Simpson, John            M42 Corsicana, TX            23.42Q -1.6  1
  2 Thigpen, Aaron           M43 Brentwood, CA            23.69Q -1.0  2
  3 Speed, Johnny            M44 Oxnard, CA               23.70Q -1.0  2
  4 Freeman, Andre           M44 Carlsbad, CA             23.88Q -1.6  1
  * *Lemassif, Christian     M41 Canada                   23.72q -1.0  2
  5 Turnage, Felton          M42 San Marcos, CA           24.23q -1.6  1
  6 Garratt, John            M41 Santa Monica, CA         24.50q -1.0  2
  7 Jett, Rod                M41 Sacramento, CA           24.87q -1.6  1
  8 Freitag, Todd            M42 Kennewick, WA            47.44  -1.6  1

M40 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Simpson, John            M42 Corsicana, TX            22.88  -0.8
  2 Thigpen, Aaron           M43 Brentwood, CA            23.28  -0.8
  3 Speed, Johnny            M44 Oxnard, CA               23.42  -0.8
  * *Lemassif, Christian     M41 Canada                   23.59  -0.8
  4 Freeman, Andre           M44 Carlsbad, CA             23.79  -0.8
  5 Turnage, Felton          M42 San Marcos, CA           24.19  -0.8
  6 Jett, Rod                M41 Sacramento, CA           24.22  -0.8
  7 Garratt, John            M41 Santa Monica, CA         24.45  -0.8

M45 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Berry, Kettrell          M45 Fir Street, CA           24.06Q -3.2  2
  2 Muhammad, Courtney       M45 Mesa, AZ                 24.24Q -1.6  1
  3 Hooker, Lonnie           M45 Upper Marlboro, MD       24.18Q -3.2  2
  4 Shute, Dr. Marcus        M45 Conyers, GA              24.34Q -1.6  1
  5 Chinn, James             M49 San Marcos, CA           24.63q -1.6  1
  6 Pasos, Mark              M48 Saratoga, CA             25.48q -1.6  1
  7 Disalvo, Tony            M48 Williamsport, PA         25.66q -3.2  2
  8 Williams, Scott          M45 Lame Deer, MT            26.31q -3.2  2
  9 Schwieterman, Joe        M49 Flossmoor, IL            27.34  -1.6  1
 10 Blake, Aaron             M47 Tacoma, WA               27.55  -3.2  2
 11 Davis, Lonnie            M47 Mullins, SC              30.93  -3.2  2

M45 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Hooker, Lonnie           M45 Upper Marlboro, MD       22.58   0.7
  2 Berry, Kettrell          M45 Fir Street, CA           23.11   0.7
  3 Muhammad, Courtney       M45 Mesa, AZ                 23.17   0.7
  4 Shute, Dr. Marcus        M45 Conyers, GA              24.09   0.7
  5 Chinn, James             M49 San Marcos, CA           24.30   0.7
  6 Pasos, Mark              M48 Saratoga, CA             24.75   0.7
  7 Disalvo, Tony            M48 Williamsport, PA         24.86   0.7

M50 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Barnwell, Val            M50 Brooklyn, NY             23.77Q -1.3  1
  * *Brown, Dave             M50 Canada                   24.83Q +0.0  2
  2 Krulee, Marty            M51 Roseville, CA            24.93Q -1.3  1
  3 Johnston, Alex           M50 Seattle, WA              25.92Q +0.0  2
  4 Thomas, Kenneth          M51 Houston, TX              25.28q -1.3  1
  5 Cummings, Steven         M52 Corona, CA               25.52q -1.3  1
  6 McCloskey, Karig         M53 Thousand Oaks, CA        25.64q -1.3  1
  7 Hockersmith, David       M52 Scottsdale, AZ           25.87q -1.3  1
  8 Hastings, Mark           M53 Sugar Land, TX           26.20  +0.0  2
  9 Steckler, Robert         M51 Wexford, PA              26.27  +0.0  2
 10 Duhe, Reginald           M53 Millbrae, CA             26.50  +0.0  2
 11 Finley, Lawrence         M50 Danville, KY             26.57  +0.0  2
 12 Morgan, Edric            M52 Virginia Beach, VA       28.18  -1.3  1
 13 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA              28.78  -1.3  1
 14 Stone, Kenneth           M54 La Mesa, CA              30.35  +0.0  2

M50 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Barnwell, Val            M50 Brooklyn, NY             23.48  -0.8
  2 Krulee, Marty            M51 Roseville, CA            24.21  -0.8
  * *Brown, Dave             M50 Canada                   24.32  -0.8
  3 Thomas, Kenneth          M51 Houston, TX              25.23  -0.8
  4 Hockersmith, David       M52 Scottsdale, AZ           25.54  -0.8
 -- Johnston, Alex           M50 Seattle, WA                DNF  -0.8
 -- Cummings, Steven         M52 Corona, CA                 DNF  -0.8

M55 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Bill            M57 Houston, TX              24.65Q -1.2  2
  * *Dickson, Thomas         M55 Canada                   25.73Q  0.1  1
  2 Sanders, Leo             M57 Virginia Beach, VA       25.85Q  0.1  1
  3 Schoffman, Jim           M55 Fridley, MN              26.96Q -1.2  2
  4 Snodgrass, Ernie         M55 Creve Coeur, MO          26.76q  0.1  1
  5 Schiro, Francis          M55 New York, NY             26.95q  0.1  1
  6 Powell, Charles          M56 Casper, WY               27.53q  0.1  1
  7 Kloch, Stephen           M56 Thousand Oaks, CA        27.61q -1.2  2
  8 Worley, Steve            M55 Salem, OR                27.71  -1.2  2
  9 Stucki, Ernie            M58 Diamond Bar, CA          27.84  -1.2  2
 10 Imrie, Donn              M58 Sacramento, CA           28.15  -1.2  2
 11 Myers, Robert            M57 Santa Monica, CA         28.59   0.1  1
 12 Turock, Art              M58 Kirkland, WA             31.28  -1.2  2

M55 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Collins, Bill            M57 Houston, TX              23.99  +0.0
  * *Dickson, Thomas         M55 Canada                   25.12  +0.0
  2 Sanders, Leo             M57 Virginia Beach, VA       25.68  +0.0
  3 Schoffman, Jim           M55 Fridley, MN              26.25  +0.0
  4 Snodgrass, Ernie         M55 Creve Coeur, MO          26.49  +0.0
  5 Schiro, Francis          M55 New York, NY             26.54  +0.0
  6 Kloch, Stephen           M56 Thousand Oaks, CA        27.01  +0.0
  7 Powell, Charles          M56 Casper, WY               27.61  +0.0

M60 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M60 Pittsburgh, PA           26.10Q -1.5  1
  2 Whitley, Stan            M62 Alta Loma, CA            26.81Q -0.9  2
  3 Yeck, Raymond            M60 Antioch, CA              27.22Q -1.5  1
  4 Pruitt, Matthew          M63 Brentwood, CA            27.31Q -0.9  2
  5 Barnum, Larry            M64 Reno, NV                 27.61q -1.5  1
  6 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,       27.84q -0.9  2
  7 Bruner, Ronald           M61 Madisonville, LA         28.21q -0.9  2
  8 Lettieri, Lawrence       M60 Menlo Park, CA           28.26q -1.5  1
  9 Williams, David          M61 St. Helens, OR           28.61  -1.5  1
  * *Mintz, Bruce            M61 Canada                   28.79  -1.5  1
 10 Liles, Joel              M63 Garner, NC               29.26  -1.5  1
 11 Hansen, Wayne            M64 Melbourne, FL            29.53  -0.9  2

M60 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Whitley, Stan            M62 Alta Loma, CA            25.77  +0.0
  2 Allie, Charles           M60 Pittsburgh, PA           26.18  +0.0
  3 Yeck, Raymond            M60 Antioch, CA              26.76  +0.0
  4 Barnum, Larry            M64 Reno, NV                 26.98  +0.0
  5 Lettieri, Lawrence       M60 Menlo Park, CA           27.16  +0.0
  6 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,       27.89  +0.0
  7 Bruner, Ronald           M61 Madisonville, LA         27.99  +0.0
 -- Pruitt, Matthew          M63 Brentwood, CA              DNF  +0.0

M65 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robbins, Stephen         M65 Seattle, WA              25.36  -0.8
  * *Mitchell, Bruce         M65 Canada                   31.09  -0.8
  2 Snyder, Gary             M65 Boston, MA               31.27  -0.8
  3 Jones, Eric              M65 San Diego, CA            31.39  -0.8
  4 Shenk, John              M65 Sarasota, FL             31.44  -0.8
  5 Brooks, Mel              M67 Crockett, CA             31.47  -0.8
  6 Turner, Kwame            M65 Seattle, WA              32.77  -0.8
  7 Lawson, Blaine           M66 Stony Brook, NY          33.24  -0.8

M70 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sims, Gary               M70 Paradise, CA             29.21Q -1.7  2
  * *Dunn, Dave              M72 Canada                   30.67Q -2.7  1
  2 Stewart, Mack            M70 Katy, TX                 29.76Q -1.7  2
  3 Bennett, Wayne           M71 Arlington, TX            30.86Q -2.7  1
  4 Rizzo, Richard           M71 Riverhead, NY            30.89q -1.7  2
  * *Sloan, Laird            M72 Sugar Land, TX           31.64q -1.7  2
  5 Camp, Richard            M71 Freeport, ME             31.74q -2.7  1
  6 Kaspari, William         M73 Portola Valley, CA       32.59q -2.7  1
  7 Jankovich, William       M74 Racine, WI               35.27  -2.7  1

M70 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Sims, Gary               M70 Paradise, CA             28.58  -2.5
  * *Dunn, Dave              M72 Canada                   29.49  -2.5
  2 Stewart, Mack            M70 Katy, TX                 29.52  -2.5
  3 Bennett, Wayne           M71 Arlington, TX            30.47  -2.5
  * *Sloan, Laird            M72 Sugar Land, TX           30.85  -2.5
  4 Camp, Richard            M71 Freeport, ME             31.39  -2.5
  5 Kaspari, William         M73 Portola Valley, CA       31.40  -2.5

M75 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Summerlin, Joe           M76 Spring, TX               31.75  -1.4
  * *Nett, Arnold            M75 Canada                   32.44  -1.4
  2 Miller, Samuel           M75 Hollywood, FL            36.05  -1.4
  3 Smith, Alan              M77 Indialantic, FL          44.10  -1.4

M80 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Melville, Bill           M81 Platteville, WI          32.27  +0.0
  2 Selby, Jim               M80 Fallbrook, CA            36.99  +0.0

M85 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Patsalis, Tom            M86 Alhambra, CA             46.58  +0.0

M90 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bulkley, Lucius          M91 Phoenix, OR              50.95  +0.0

W30 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Walles, Maurelhena       W34 Brooklyn, NY           1:00.43

W35 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Daley, Lisa              W38 White Plains, NY         57.66

W40 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Valle, Lisa              W42 Albuquerque, NM        1:03.19
  2 Roux, Maryline           W41 Davidson, NC           1:04.84
  3 Smith, Sarah             W43 Redmond, WA            1:06.30
  4 Blume-Michels, Lauriea   W41 Spokane, WA            1:11.14
  5 Poe, Kathleen            W41 West Sacramento, CA    1:12.94

W45 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Black, Jai               W46 San Diego, CA          1:02.15
  2 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR          1:07.09
  3 Sluys, Daphne            W48 Bellingham, WA         1:08.93
  4 Frazier, Karen           W48 MA, MA                 1:10.54
  5 Raban, Barbi             W45 Huntington Beach, C    1:13.04
  6 Kollars, Theresa         W48 Sacramento, CA         1:13.40
  7 Kuhnly, Gail             W46 Federal Way, WA        1:13.98
  8 Toro, Wanda              W45 Lompoc, CA             1:17.30

W50 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Chaplin-Swann, Lesley    W50 McDonough, GA          1:08.45
  * *Lauridsen, Susanne      W50 Canada                 1:10.58
  2 Scotti, Amanda           W50 Folsom, CA             1:10.93
  3 Contreras, Patricia      W50 San Bernardino, CA     1:13.40
  4 Johns-Rees, Gail         W53 Salem, NH              1:15.00
  5 Lee, Debbie              W51 Trabuco Canyon, CA     1:15.64
  6 St James, Valerie        W51 Sacramento, CA         1:23.00

W55 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *del Grande, Karla       W55 Canada                 1:07.38
  1 Forde, Lorna             W56 New York, NY           1:09.97
  2 Nicoletti, Catherine     W57 Nederland, CO          1:11.48
  3 Hill, Susan              W59 New Smyrna Beach, F    1:32.78

W60 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Puterbaugh, Candy        W61 Portland, OR           1:14.90
  1 Kimche, Sylvie           W61 New York, NY           1:14.90
  3 Steigerwalt, Jolene      W64 San Diego, CA          1:35.39

W65 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michelsohn, Marie-Louise W66 New York, NY           1:15.46
  * *Saunders, Barbara       W68 Canada                 1:32.67
  2 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                 1:59.76

W70 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Daprano, Jeanne          W71 Fayetteville, GA       1:23.28
  2 Chou, Fei-Mei            W73 Sunnyvale, CA          1:52.05

W80 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Onodera-Leonard, Sumi    W80 Huntington Beach, C    2:00.86

W85 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Davidson, Gerry          W87 Fallbrook, CA          3:08.45

M30 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dussett, Antwon          M32 Peoria, IL               48.75
  2 Pettes, Alfy             M33 Omaha, NE                51.79

M35 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bramwell, Eric           M37 Gilbert, AZ              52.13
  2 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS               54.49
  3 Gardner, Adam            M36 Maple Shade, NJ          55.04
  4 Goodall, Aaron           M38 Yorba Linda, CA          57.26

M40 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Speed, Johnny            M44 Oxnard, CA               52.35
  2 Jones, Gladstone         M44 Bronx, NY                53.58
  3 Garratt, John            M41 Santa Monica, CA         53.73
  4 Coleman, BaoKim          M41 Glendale, CA             58.69

M45 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gatling, Darnell         M48 Bronx, NY                53.29Q  1
  2 Allah, Saladin           M48 Piscataway, NJ           54.14Q  2
  3 Shute, Dr. Marcus        M45 Conyers, GA              53.83Q  1
  4 Muhammad, Courtney       M45 Mesa, AZ                 54.23Q  2
  5 Chinn, James             M49 San Marcos, CA           53.85q  1
  6 Ota, Duke                M45 Kapolei, HI              54.58q  2
  7 Moody, Corey             M47 Las Vegas, NV            54.98q  2
  8 Watts, Jim               M46 Beverly, MA              55.21q  1
  9 Lucas, David             M49 Santa Jose, CA           57.34   1
 10 Parker, Eric             M47 Waterford, WI            57.47   1
 11 Sloan, Kerry             M45 Harker Heights, TX       58.36   2
 12 Davis, Lonnie            M47 Mullins, SC            1:34.78   2

M45 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Muhammad, Courtney       M45 Mesa, AZ                 51.41
  2 Allah, Saladin           M48 Piscataway, NJ           51.61
  3 Shute, Dr. Marcus        M45 Conyers, GA              52.20
  4 Gatling, Darnell         M48 Bronx, NY                52.53
  5 Chinn, James             M49 San Marcos, CA           53.69
  6 Moody, Corey             M47 Las Vegas, NV            54.52
  7 Ota, Duke                M45 Kapolei, HI              57.28
 -- Watts, Jim               M46 Beverly, MA                DNF

M50 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James, Henry             M50 Bellingham, WA           55.94Q  3
  2 Waller, Michael          M50 Federal Way, WA          56.66Q  1
  3 Cummings, Steven         M52 Corona, CA               59.37Q  2
  * *Brown, Dave             M50 Canada                   56.34Q  3
  4 Cottong, Brent           M51 Belmont, CA              57.07Q  1
  5 Peterson, Rick           M50 Maple Grove, MN          59.75Q  2
  6 Thomas, Kenneth          M51 Houston, TX              57.38q  3
  7 Hockersmith, David       M52 Scottsdale, AZ           57.47q  1
  8 Andrews, Mike            M51 Damascus, OR             57.65   3
  9 Gorden, Paul             M54 Bloomington, IL          58.45   3
 10 Morgan, Edric            M52 Virginia Beach, VA       59.84   1
 11 Finley, Lawrence         M50 Danville, KY             59.87   1
 12 Easley, Ricky            M54 Greenville, TX         1:00.09   2
 13 Albo, David              M52 Boulder, CO            1:00.14   3
 14 Weiser, Dan              M50 Sacramnto, CA          1:03.10   3
 15 Lapointe, Michael        M53 Everett, WA            1:04.55   1
 16 Galloway, Lamar          M54 Austin, TX             1:05.28   2
 17 Diaz, Edward             M54 Seattle, WA            1:14.50   2

M50 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Waller, Michael          M50 Federal Way, WA          53.80
  2 James, Henry             M50 Bellingham, WA           54.71
  * *Brown, Dave             M50 Canada                   55.49
  3 Cummings, Steven         M52 Corona, CA               56.09
  4 Cottong, Brent           M51 Belmont, CA              56.91
  5 Hockersmith, David       M52 Scottsdale, AZ           57.09
  6 Thomas, Kenneth          M51 Houston, TX              57.93
  7 Peterson, Rick           M50 Maple Grove, MN          59.50

M55 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Collins, Bill            M57 Houston, TX              54.11
  2 Schiro, Francis          M55 New York, NY             58.19
  3 Schoffman, Jim           M55 Fridley, MN              58.21
  4 Hardison, Steve          M58 Fresno, CA               58.76
  5 Powell, Charles          M56 Casper, WY             1:00.00
  6 Sheehan, Jim             M58 Ham Lake, MN           1:02.92
  * *Carter, Michael         M59 Canada                 1:08.09

M60 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M60 Pittsburgh, PA           56.73Q  1
  2 Barnum, Larry            M64 Reno, NV                 59.48Q  2
  3 Parke, David             M62 San Bernardino, CA     1:00.19Q  1
  4 Tucker, Rich             M63 Fox Island, WA         1:02.36Q  2
  * *Mintz, Bruce            M61 Canada                 1:03.24q  2
  5 Liles, Joel              M63 Garner, NC             1:04.46q  2
  6 Binion, Ozzie            M60 Bowdon, GA             1:04.90q  1
  7 Hall, Gary               M61 Fresno, CA             1:06.10q  2
  8 Shirley, Graeme          M62 San Diego, CA          1:06.27   1
  9 Williams, David          M61 St. Helens, OR         1:06.68   1
 10 Boggs, William           M61 Coeur D'Alene, ID      1:16.97   2

M60 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Allie, Charles           M60 Pittsburgh, PA           56.05
  2 Barnum, Larry            M64 Reno, NV                 59.48
  3 Parke, David             M62 San Bernardino, CA     1:00.87
  4 Tucker, Rich             M63 Fox Island, WA         1:01.47
  5 Binion, Ozzie            M60 Bowdon, GA             1:03.81
  * *Mintz, Bruce            M61 Canada                 1:03.90
  6 Liles, Joel              M63 Garner, NC             1:05.64

M65 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK             1:05.33
  2 Duffy, Dennis            M65 Fresno, CA             1:08.07
  3 Shenk, John              M65 Sarasota, FL           1:08.22
  4 Jones, Eric              M65 San Diego, CA          1:09.09
  5 McCormack, Dan           M69 Austin, TX             1:12.33
  * *Mitchell, Bruce         M65 Canada                 1:17.30
  6 McMillen, William        M68 San Jose, CA           1:18.57
  7 Brooks, Mel              M67 Crockett, CA           1:32.85

M70 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stewart, Mack            M70 Katy, TX               1:04.77
  * *Sloan, Laird            M72 Sugar Land, TX         1:12.60
  * *Dunn, Dave              M72 Canada                 1:17.07
  2 Jankovich, William       M74 Racine, WI             1:21.20
  3 Wright, Larry            M72 Surprise, AZ           1:25.89

M75 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kane, Donald             M76 North Plains, OR       1:12.59
  2 Miller, Samuel           M75 Hollywood, FL          1:22.08
  3 Miller, Ralph            M76 Punta Gorda, FL        1:28.12
  4 Smith, Alan              M77 Indialantic, FL        1:33.74
  5 Fine, Robert             M77 Delray Beach, FL       1:48.63

M80 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Selby, Jim               M80 Fallbrook, CA          1:23.36

M90 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rogers, Orville          M90 Dallas, TX             1:44.90
  2 Bulkley, Lucius          M91 Phoenix, OR            2:17.83

W35 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Collar, Janet            W36 Spokane, WA            2:19.26

W40 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Valle, Lisa              W42 Albuquerque, NM        2:20.35
  2 Olen, Christine          W40 Boise, ID              2:23.71
  3 Kehoe, Carla             W44 Granite Bay, CA        2:25.93
  * *Everton, Nicola         W43 Canada                 2:27.86
  4 Smith, Sarah             W43 Redmond, WA            2:27.98
  5 Carter, Brenda           W40 Redmond, WA            2:28.68
  6 Syrstad, Sanya           W43 Glen Ellyn, IL         2:30.90
  7 Whitten, Rae             W41 Folsom, CA             2:30.95

W45 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thane, Mary              W45 Missoula, MT           2:25.81
  * *Tinari, Nancy           W49 Canada                 2:27.12
  2 Ayala-Troncoso, Carmen   W49 Austin, TX             2:29.04
  3 Snyder, Susan            W46 Briarcliff Manor, N    2:29.91
  * *Dixon, Donna            W45 Canada                 2:30.98
  4 Kollars, Theresa         W48 Sacramento, CA         2:46.99
  5 Toro, Wanda              W45 Lompoc, CA             2:49.07
  6 Ney, Miriam              W49 Flagstaff, AZ          2:49.17
  7 Juarez, Carolynne        W45 Scotts Valley, CA      3:47.99

W50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Miller, Jill             W52 Elizabeth, CO          2:40.41
  2 Contreras, Patricia      W50 San Bernardino, CA     2:42.84
  3 Lee, Debbie              W51 Trabuco Canyon, CA     2:47.39
  4 Glassman, Wendi          W52 Elizabeth, NJ          2:55.08
  5 Allen, Lois              W51 Boise, ID              3:03.08
  6 Barry, Terrell           W51 Dixon, CA              3:09.51
  7 Prather, Sherri          W54 Oak Harbor, WA         3:31.97
 -- Chaplin-Swann, Lesley    W50 McDonough, GA               DQ   Ran wrong race

W55 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W56 Northport, NY          2:38.56
  2 Steinbach, Coreen        W57 Pompey, NY             2:39.12
  3 Hill, Susan              W59 New Smyrna Beach, F    3:48.88

W60 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Puterbaugh, Candy        W61 Portland, OR           2:50.87
  2 Rugenstein, Laurie       W60 Boulder, CO            2:53.49
  3 Kimche, Sylvie           W61 New York, NY           2:55.95
  4 Eichel, Yoko             W61 Woodland Hills, CA     3:17.68
  5 Greeno, Wanda            W62 Lincoln, CA            4:00.09

W65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michelsohn, Marie-Louise W66 New York, NY           3:00.15
  * *Saunders, Barbara       W68 Canada                 3:28.09

W70 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Daprano, Jeanne          W71 Fayetteville, GA       3:15.08
  * *Visser, Helena          W74 Canada                 3:38.37

W80 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Onodera-Leonard, Sumi    W80 Huntington Beach, C    4:59.23

W85 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Davidson, Gerry          W87 Fallbrook, CA          7:11.94

M30 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Quintal, Josh            M32 Rio Dell, CA           2:01.55
  2 Givens, Barry            M34 Laguna Hills, CA       2:12.73

M35 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Shouman, Storm           M39 Black Diamond, WA      2:04.27
  2 Mangiapane, Stephen      M36 Sacramento, CA         2:05.34
  3 Goodall, Aaron           M38 Yorba Linda, CA        2:08.67
  4 Young, Timothy           M39 Seattle, WA            2:13.30

M40 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Fitzgerald, Neil         M40 New York, NY           1:59.51
  2 Forde, Kevin             M44 Philadelphia, PA       1:59.82
  * *McCulloch, Warren       M42 Canada                 2:01.43
  3 Jones, Gladstone         M44 Bronx, NY              2:03.46
  4 Hales, Greg              M42 Aptos, CA              2:05.67
  5 VanCleve, Robert         M41 Reno, NV               2:06.33
  6 Yorges, Christopher      M42 Eugene, OR             2:07.85
  7 Sullivan, Sid            M42 Boise, ID              2:08.05
  8 Merrill, Garth           M42 Coeur D Alene, ID      2:13.46
  9 Hall, Bryce              M43 Kennewick, WA          2:23.48
 10 Nesbit, Robert           M44 DuPont, WA             2:28.70
 -- Coleman, BaoKim          M41 Glendale, CA               DNF

M45 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Allen, McDuffrie         M47 Chula Vista, CA        2:06.02Q  1
  2 Mann, Jeff               M45 Reno, NV               2:06.81Q  2
  3 Allah, Saladin           M48 Piscataway, NJ         2:06.17Q  1
  4 Paulk, Kevin             M48 Portland, OR           2:07.89Q  2
  5 Watts, Jim               M46 Beverly, MA            2:06.20q  1
  6 Parker, Eric             M47 Waterford, WI          2:08.64q  2
  7 Wolfe, Michael           M48 Colorado Springs, C    2:08.92q  1
  8 Connell, Steven          M49 Honolulu, HI           2:10.95q  1
  9 Lucas, David             M49 Santa Jose, CA         2:13.14   2
 10 Brown, Ian               M45 Ellensburg, WA         2:13.83   2
 11 Sherman, Richard         M45 Jefferson, OR          2:19.17   2
 12 Davis, Mike              M49 Talent, OR             2:19.37   1
 13 Troncoso, Ricardo        M49 Austin, TX             2:19.74   2
 14 Heidbreder, Peter        M48 Dunwoody, GA           2:26.46   1
 15 Davis, Lonnie            M47 Mullins, SC            3:29.75   1

M45 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Paulk, Kevin             M48 Portland, OR           2:04.04
  2 Mann, Jeff               M45 Reno, NV               2:04.73
  3 Allen, McDuffrie         M47 Chula Vista, CA        2:05.12
  4 Watts, Jim               M46 Beverly, MA            2:07.08
  5 Parker, Eric             M47 Waterford, WI          2:09.05
  6 Wolfe, Michael           M48 Colorado Springs, C    2:10.53
 -- Allah, Saladin           M48 Piscataway, NJ             DNF

M50 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Duncanson, Rob           M53 Trabuco Canyon, CA     2:11.65Q  1
  2 Morton, James            M53 Springfield, MA        2:11.80Q  2
  3 Burno, Joseph            M54 Mitchellville, MD      2:11.86Q  1
  4 Howell, Terry            M52 Santa Barbara, CA      2:11.98Q  2
  5 Cannon, David            M52 Seattle, WA            2:12.28q  1
  6 Clingan, Dave            M54 Portland, OR           2:13.25q  2
  * *Reed, Dave              M54 Canada                 2:13.85q  1
  7 Fragua, Paul             M51 Albuquerque, NM        2:13.94q  2
  8 Peterson, Rick           M50 Maple Grove, MN        2:15.54   1
  * *Martinson, Brian        M50 Canada                 2:19.41   2
  9 Weiser, Dan              M50 Sacramnto, CA          2:21.97   2
 10 Garcia, Robert           M53 LaVista, NE            2:23.22   2
 11 Edwards, Jerone          M54 Sacramento, CA         2:29.56   1
 12 Lapointe, Michael        M53 Everett, WA            2:29.78   2

M50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Morton, James            M53 Springfield, MA        2:04.89
  2 Howell, Terry            M52 Santa Barbara, CA      2:07.39
  3 Fragua, Paul             M51 Albuquerque, NM        2:07.58
  4 Cannon, David            M52 Seattle, WA            2:08.13
  5 Duncanson, Rob           M53 Trabuco Canyon, CA     2:08.57
  6 Clingan, Dave            M54 Portland, OR           2:08.97
  7 Burno, Joseph            M54 Mitchellville, MD      2:09.03
  * *Reed, Dave              M54 Canada                 2:13.83

M55 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Grant, Horace            M55 Houston, TX            2:07.79
  2 Shaheed, Nolan           M59 Pasadena, CA           2:12.72
  3 Schoffman, Jim           M55 Fridley, MN            2:18.72
  4 Salazar, David           M57 Cedar Crest, NM        2:22.10
  5 Sheehan, Jim             M58 Ham Lake, MN           2:24.90
  6 Allison, Michael         M56 Seattle, WA            2:25.93
  7 Codd, Bill               M56 Spokane, WA            2:27.57
  8 Brower, William          M59 New Canaan, CT         2:33.31
  9 Smith, Jay               M59 Chapel Hill, NC        2:35.49
 10 Fallen, Jim              M57 Albuquerque, NM        2:39.87
  * *Carter, Michael         M59 Canada                 2:42.95
 -- Bell, Ken                M57 Spokane, WA                DNF

M60 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wigger, Tim              M60 Shawnee, KS            2:17.86
  2 Parke, David             M62 San Bernardino, CA     2:18.77
  3 Tucker, Rich             M63 Fox Island, WA         2:23.90
  4 Abels, J                 M64 Papillion, NE          2:27.68
  5 Hall, Gary               M61 Fresno, CA             2:29.86
  6 Lindsley, Frederick      M63 Grand Terrace, CA      2:30.64
  * *O'Neil, Peter           M62 Union, WA              2:36.67
  7 Pate, Ronald             M61 Honolulu, HI           2:40.95
  8 Bodden, Eddie            M60 Tampa, FL              2:56.32
  9 Boggs, William           M61 Coeur D'Alene, ID      3:01.60
 -- Weiner, Robert           M61 Accokeek, MD               DNF

M65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Condon, Frank            M66 Chico, CA              2:32.66
  2 McCormack, Dan           M69 Austin, TX             2:47.84
  * *Adams, Barry            M66 Canada                 2:49.48
  3 Jones, Eric              M65 San Diego, CA          2:49.62
  4 Duffy, Dennis            M65 Fresno, CA             2:49.83
  5 Shenk, John              M65 Sarasota, FL           2:56.09
  6 Verdier, James           M66 Alexandria, VA         3:11.37

M70 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stewart, Mack            M70 Katy, TX               2:39.49
  2 Bixler, Jon              M70 Painesville, OH        2:52.22
  * *Davies, Roger           M73 Canada                 2:55.22
  3 Wimberley, Charles       M74 Mandeville, LA         2:59.36
  4 Wright, Larry            M72 Surprise, AZ           3:28.02

M75 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kane, Donald             M76 North Plains, OR       3:16.97
  2 Smith, Alan              M77 Indialantic, FL        3:31.50
  3 Pratt, Donald            M75 Monticello, IL         3:38.88
  4 Miller, Samuel           M75 Hollywood, FL          3:56.78

M80 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Selby, Jim               M80 Fallbrook, CA          3:19.10

M90 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rogers, Orville          M90 Dallas, TX             4:47.60
  2 Bulkley, Lucius          M91 Phoenix, OR            5:45.26

W35 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Osborn, Susan            W35 Spokane, WA            5:21.18

W40 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Olen, Christine          W40 Boise, ID              4:53.50
  2 Valle, Lisa              W42 Albuquerque, NM        4:57.48
  3 Kehoe, Carla             W44 Granite Bay, CA        5:02.06
  * *Papworth-Barnum, Carmel W42 Reno, NV               5:05.36
  4 Syrstad, Sanya           W43 Glen Ellyn, IL         5:10.02
  * *Everton, Nicola         W43 Canada                 5:11.28
  5 Whitten, Rae             W41 Folsom, CA             5:12.02
  6 Carter, Brenda           W40 Redmond, WA            5:15.52
  7 Weaver, Angela           W42 Gresham, OR            6:01.73
  8 Blume-Michels, Lauriea   W41 Spokane, WA            6:13.14
  9 Duncanson, Karen         W43 Trabuco Canyon, CA     6:17.36

W45 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thane, Mary              W45 Missoula, MT           4:58.49
  * *Tinari, Nancy           W49 Canada                 4:59.95
  2 Ayala-Troncoso, Carmen   W49 Austin, TX             5:04.51
  3 Snyder, Susan            W46 Briarcliff Manor, N    5:12.88
  * *Dixon, Donna            W45 Canada                 5:13.22
  4 Tylor, Lisa              W45 Puyallup, WA           5:15.66
  5 Toro, Wanda              W45 Lompoc, CA             5:40.14
  6 Kollars, Theresa         W48 Sacramento, CA         5:45.66
  7 Leavitt, Karen           W48 Villa Park, IL         6:00.02

W50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Harper, Joanna           W51 Portland, OR           5:32.42
  2 Contreras, Patricia      W50 San Bernardino, CA     5:35.82
  3 Liu, Yayoi               W51 Irvine, CA             5:36.38
  4 Lee, Debbie              W51 Trabuco Canyon, CA     5:37.71
  5 Frasier, Kori            W50 Coquille, OR           5:37.76
  6 Miller, Jill             W52 Elizabeth, CO          5:41.49
  7 Glassman, Wendi          W52 Elizabeth, NJ          5:56.97
  8 Seth, Betsy              W50 Dallas, OR             6:00.28
  9 Allen, Lois              W51 Boise, ID              6:05.52
 10 Grigsby, Sue             W51 Everett, WA            6:06.62
 11 Barry, Terrell           W51 Dixon, CA              6:25.17
 12 Prather, Sherri          W54 Oak Harbor, WA         7:09.02

W55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W56 Northport, NY          5:13.49
  2 Harvey, Sabra            W59 Houston, TX            5:26.12
  3 Steinbach, Coreen        W57 Pompey, NY             5:31.43
  4 Stiles, Debbie           W59 St. Louis, MO          7:18.65
  5 Hill, Susan              W59 New Smyrna Beach, F    7:36.25
 -- Groesz, Jeanette         W58 Redmond, OR                DNF

W60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rugenstein, Laurie       W60 Boulder, CO            6:01.06
  2 Kimche, Sylvie           W61 New York, NY           6:01.44
  3 Puterbaugh, Candy        W61 Portland, OR           6:01.47
  4 Nelson, Phyllis          W61 Edmonds, WA            6:27.37
  5 Greeno, Wanda            W62 Lincoln, CA            8:01.27

W65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Saunders, Barbara       W68 Canada                 7:03.56

W70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Visser, Helena          W74 Canada                 7:27.30

M30 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Givens, Barry            M34 Laguna Hills, CA       4:22.98

M35 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ramirez, Juan            M37 Orange, CA             4:20.75
  2 Mangiapane, Stephen      M36 Sacramento, CA         4:21.90
  3 Goodall, Aaron           M38 Yorba Linda, CA        4:30.52

M40 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Forde, Kevin             M44 Philadelphia, PA       4:10.78
  2 Messiter, Sean           M42 Bellingham, WA         4:14.52
  * *McCulloch, Warren       M42 Canada                 4:19.43
  3 Pesch, Scott             M41 Eureka, CA             4:22.04
  4 Wakefield, Tim           M43 Nampa, ID              4:23.36
  5 Hunt, Ray                M42 Deer Lodge, MT         4:25.05
  6 Calhoun, Mark            M43 Moscow, ID             4:28.63
  7 Sullivan, Sid            M42 Boise, ID              4:28.64
  8 Winter, Carl             M41 Seattle, WA            4:31.84
  9 Gottardi, Michael        M41 Fair Oaks, CA          4:34.73
 10 Miskimens, David         M42 Ellensburg, WA         4:34.91
 11 VanCleve, Robert         M41 Reno, NV               4:37.56
 12 Templeton, Brad          M42 Edison, WA             4:41.19
 13 FitzMacken, Tom          M40 Seattle, WA            4:55.89

M45 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mann, Jeff               M45 Reno, NV               4:27.41
  2 Paulk, Kevin             M48 Portland, OR           4:27.48
  3 Zook, Rodney             M46 Hutchinson, KS         4:30.93
  4 White-Espin, David       M47 Seattle, WA            4:32.71
  5 Adkins, Jeffrey          M47 Granite Bay, CA        4:33.58
  6 Brown, Ian               M45 Ellensburg, WA         4:33.88
  7 Kollars, Steven          M49 Sacramento, CA         4:40.69
  8 Harbison, Sean           M48 Philadelphia, PA       4:42.53
  9 Wolfe, Michael           M48 Colorado Springs, C    4:43.49
 10 Sherman, Richard         M45 Jefferson, OR          4:45.72
 11 Sarno, Mark              M46 Encinitas, CA          4:47.31
 12 Davis, Mike              M49 Talent, OR             4:48.56
 13 Heidbreder, Peter        M48 Dunwoody, GA           4:49.61
 14 Lucas, David             M49 Santa Jose, CA         4:50.14
 15 Fix, Phillip             M47 Port Orchard, WA       5:07.35
 16 Davis, Lonnie            M47 Mullins, SC            7:15.21

M50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Fragua, Paul             M51 Albuquerque, NM        4:33.10
  2 Howell, Terry            M52 Santa Barbara, CA      4:33.53
  3 Cannon, David            M52 Seattle, WA            4:33.58
  4 Duncanson, Rob           M53 Trabuco Canyon, CA     4:34.34
  * *Reed, Dave              M54 Canada                 4:36.98
  5 Hubbart, Kyle            M52 Broomfield, CO         4:41.20
  6 Burno, Joseph            M54 Mitchellville, MD      4:41.57
  7 Allen, Mac               M51 Austin, TX             4:43.20
  * *Martinson, Brian        M50 Canada                 4:44.74
  8 Peterson, Rick           M50 Maple Grove, MN        4:47.50
  9 DeCollibus, Angelo       M51 Orange, CA             4:49.23
 10 Garcia, Robert           M53 LaVista, NE            4:50.23
 11 Albo, David              M52 Boulder, CO            5:01.71
 12 Boegeman, Frank          M50 Santa Ana, CA          5:04.08

M55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Shaheed, Nolan           M59 Pasadena, CA           4:44.38
  * *Munro, Ross             M55 Canada                 4:47.58
  2 Allison, Michael         M56 Seattle, WA            4:49.15
  3 Forrester, Perry         M55 Topanga, CA            4:50.30
  4 Pearson, Paul            M57 El Paso, TX            4:51.56
  5 Sheehan, Jim             M58 Ham Lake, MN           4:53.65
  6 Eckel, Thomas            M55 Milford, OH            4:54.72
  7 Price, Roger             M59 Piscataway, NJ         5:00.40
  8 Harter, Reid             M57 Boise, ID              5:02.81
  9 Smith, Jay               M59 Chapel Hill, NC        5:41.08
 10 Sturm, Douglas           M59 Unattached             6:46.44
 -- Weatherhead, Jeffrey     M57 Granby, CT                 DNF

M60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Parke, David             M62 San Bernardino, CA     4:59.26
  2 Wigger, Tim              M60 Shawnee, KS            4:59.81
  3 Patton, Gary             M62 Rock Rapids, IA        5:01.07
  * *Dargie, Barrie          M64 Canada                 5:02.37
  4 Lindsley, Frederick      M63 Grand Terrace, CA      5:07.15
  * *Connon, Brian           M61 Canada                 5:09.18
  5 Riley, Rick              M60 Spokane, WA            5:10.48
  6 Hall, Gary               M61 Fresno, CA             5:26.03
  7 Pate, Ronald             M61 Honolulu, HI           5:28.56
  8 Dedrick, Fred            M60 Philadelphia, PA       5:29.29
  9 Hazilla, Michael         M62 Germantown, MD         5:33.53
  * *O'Neil, Peter           M62 Union, WA              5:42.60
 10 Shirley, Graeme          M62 San Diego, CA          6:14.28
 11 Boggs, William           M61 Coeur D'Alene, ID      6:22.74
 12 Pope, Thomas             M62 Newberry, SC           6:36.56
 -- Weiner, Robert           M61 Accokeek, MD               DNF

M65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Condon, Frank            M66 Chico, CA              5:30.44
  2 McCormack, Dan           M69 Austin, TX             5:48.05
  3 Wilcox, Joe              M65 Kailua Kona, HI        5:56.12
  4 Verdier, James           M66 Alexandria, VA         6:33.66
  5 Shenk, John              M65 Sarasota, FL           6:40.42

M70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cordero, Joe             M70 Islip Terrace, NY      5:49.96
  2 Bixler, Jon              M70 Painesville, OH        5:51.64
  * *Davies, Roger           M73 Canada                 5:55.58
  3 Wright, Larry            M72 Surprise, AZ           6:33.05
  4 LeVasseur, Jerry         M70 Brunswick, ME          6:35.32

M75 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Smartt, Jerry            M76 Warsaw, MO             6:57.05
  2 Pratt, Donald            M75 Monticello, IL         7:05.05
  3 Smith, Alan              M77 Indialantic, FL        7:30.55

M80 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Selby, Jim               M80 Fallbrook, CA          7:47.19

M90 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rogers, Orville          M90 Dallas, TX             9:27.71

W35 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Johnson, Wendy           W39 Oregon City, OR       20:04.75
  2 Buratto, Lori            W38 Spokane Valley, WA    20:33.98

W40 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Empey, Susan             W40 Mercer Island, WA     18:17.47
  * *Papworth-Barnum, Carmel W42 Reno, NV              18:56.29
  2 Syrstad, Sanya           W43 Glen Ellyn, IL        19:28.60
  * *Everton, Nicola         W43 Canada                19:59.80
  3 Whitten, Rae             W41 Folsom, CA            20:03.40
  4 Grosse, Ashley           W40 Palo Alto, CA         20:54.98
  5 Weaver, Angela           W42 Gresham, OR           23:52.55
  6 Duncanson, Karen         W43 Trabuco Canyon, CA    24:19.95
  7 Blume-Michels, Lauriea   W41 Spokane, WA           25:02.14

W45 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tylor, Lisa              W45 Puyallup, WA          19:44.06
  2 Toro, Wanda              W45 Lompoc, CA            20:22.73
  3 Kruell, Kelly            W48 Portland, OR          20:29.00
  4 Kollars, Theresa         W48 Sacramento, CA        21:14.63
  5 Sheehan, Margot          W49 New York, NY          22:01.24

W50 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Harper, Joanna           W51 Portland, OR          20:39.17
  2 Lee, Debbie              W51 Trabuco Canyon, CA    21:37.56
  3 Miller, Jill             W52 Elizabeth, CO         21:42.00
  4 Barry, Terrell           W51 Dixon, CA             23:49.09

W55 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W56 Northport, NY         19:09.20
  2 Harvey, Sabra            W59 Houston, TX           21:00.53

W60 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rugenstein, Laurie       W60 Boulder, CO           21:16.74
  2 Nelson, Phyllis          W61 Edmonds, WA           23:09.21

W70 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL          32:26.12

M30 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Santoro, Clint           M33 Surprise, AZ          17:01.91
  2 Givens, Barry            M34 Laguna Hills, CA      17:43.40

M35 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ramirez, Juan            M37 Orange, CA            16:18.97
  2 Goodall, Aaron           M38 Yorba Linda, CA       17:34.01

M40 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Burdett, Francis         M43 Worcester, MA         16:35.41
  2 Pesch, Scott             M41 Eureka, CA            16:35.50
  3 Genest, Darryl           M44 Federal Way, WA       16:52.38
  4 Calhoun, Mark            M43 Moscow, ID            17:13.48
  5 Semien, Gerard           M40 Sulphur, LA           17:16.69
  6 Hill, John               M41 Kingwood, TX          17:20.06
  7 Winter, Carl             M41 Seattle, WA           17:23.02
  8 Grove, Robert            M40 Folsom, CA            17:26.35
  9 Thibault, Mark           M41 Henderson, NV         17:30.46
 10 Newsham, Bill            M43 Brookline, NH         17:54.52
 11 Young, Don               M44 Port Townsend, WA     18:02.66
 12 Righter, Dale            M41 Charleston, IL        18:34.72

M45 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stickley, Mark           M46 Winchester, VA        16:10.70
  2 Mickle, Iain             M47 Sacramento, CA        16:19.77
  3 White-Espin, David       M47 Seattle, WA           17:39.33
  4 Meyle, Randy             M46 Oswego, IL            17:54.12
  5 Poulos, Ted              M46 McLean, VA            18:39.30
  6 Cleary, Mark             M49 Rancho Santa Margar   18:58.76
 -- Harding, David           M48 Lake Oswego, OR            DNF

M50 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cannon, David            M52 Seattle, WA           17:16.67
  2 Hubbart, Kyle            M52 Broomfield, CO        17:41.56
  3 Garcia, Robert           M53 LaVista, NE           17:44.03
  4 Allen, Mac               M51 Austin, TX            17:53.18
  5 Elger, David             M54 Coupeville, WA        18:02.77
  6 Tai, Frank               M53 Playa del Rey, CA     18:16.14
  7 Minor, Tim               M50 Reno, NV              18:19.16
  8 DeCollibus, Angelo       M51 Orange, CA            19:19.14
  9 Walker, Lynn             M51 Scotts Valley, CA     19:22.40
 -- *Bickley, Ed             M50 Canada                     DNF
 -- Magallanes, Emil         M52 Boise, ID                  DNF
 -- Cassella-Blackburn, Mich M50 Port Townsend, WA          DNF
 -- Houar, Michael           M52 Forest Ranch, CA           DNF

M55 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Shaheed, Nolan           M59 Pasadena, CA          17:00.60
  2 Forrester, Perry         M55 Topanga, CA           17:33.39
  3 Allison, Michael         M56 Seattle, WA           18:06.72
  * *Munro, Ross             M55 Canada                18:30.24
  4 Grobman, Gary            M55 Harrisburg, PA        18:32.08
  5 Harter, Reid             M57 Boise, ID             18:39.58
 -- Hill, Leonard            M55 Klamath Falls, OR          DNF
 -- Price, Roger             M59 Piscataway, NJ             DNF

M60 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wells, Ronald            M62 Alpine, CA            18:35.73
  2 Patton, Gary             M62 Rock Rapids, IA       19:31.14
  3 Muto, Paul               M60 Seattle, WA           19:36.68
  4 Lindsley, Frederick      M63 Grand Terrace, CA     19:54.10
  * *O'Neil, Peter           M62 Union, WA             20:14.58
  5 Hazilla, Michael         M62 Germantown, MD        20:17.63
  6 Greene, William          M64 Spokane, WA           21:47.72
  7 Conroy, Stephen          M63 Manhasset, NY         22:00.17
  8 Felgenhauer, Neil        M62 Spokane, WA           22:31.81
  9 Christy, Edward          M62 Salt Lake City, UT    25:16.13
 -- Hall, Gary               M61 Fresno, CA                 DNF
 -- Pate, Ronald             M61 Honolulu, HI               DNF

M65 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Coffman, Don             M65 Stamping Ground, KY   19:10.26
  2 Day, Charles             M66 Bozeman, MT           21:33.42
  3 Wilcox, Joe              M65 Kailua Kona, HI       24:07.30
  4 Shaw, John               M66 Davison, MI           27:11.61

M70 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bixler, Jon              M70 Painesville, OH       21:19.88
  2 Iffrig, Bill             M74 Everett, WA           21:20.06
  * *Davies, Roger           M73 Canada                21:46.41
  3 Cordero, Joe             M70 Islip Terrace, NY     22:07.69
  4 LeVasseur, Jerry         M70 Brunswick, ME         23:19.10
  5 Wright, Larry            M72 Surprise, AZ          23:24.91
  6 Ogden, Ken               M72 Salem, OR             24:49.81

M75 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Smartt, Jerry            M76 Warsaw, MO            25:00.68
  2 Pratt, Donald            M75 Monticello, IL        26:41.10

M80 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Koch, Bob                M81 Yorba Linda, CA       29:23.21
  2 McMicken, Craig          M82 Florence, OR          32:38.02

W30 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hight, Holly             W32 Wilsonville, OR       40:33.67

W35 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Buratto, Lori            W38 Spokane Valley, WA    42:11.53

W40 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Syrstad, Sanya           W43 Glen Ellyn, IL        40:09.59
  2 Blume-Michels, Lauriea   W41 Spokane, WA           50:07.92

W45 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tower, Alyssa            W45 Vancouver, WA         38:21.83
  2 Toro, Wanda              W45 Lompoc, CA            43:06.94
  3 Sheehan, Margot          W49 New York, NY          45:45.53

W50 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lee, Debbie              W51 Trabuco Canyon, CA    48:36.69

W55 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W56 Northport, NY         41:13.60

W60 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nelson, Phyllis          W61 Edmonds, WA           48:47.90

M30 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Coons, Sylvester         M34 Reno, NV              36:06.03
  2 Givens, Barry            M34 Laguna Hills, CA      36:49.80

M40 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ruhl, Matt               M40 Olympia, WA           34:15.24
  2 Burdett, Francis         M43 Worcester, MA         34:32.80
  3 McGinnis, Kevin          M44 Ravensdale, WA        34:41.43
  4 Genest, Darryl           M44 Federal Way, WA       34:54.02
  5 Pesch, Scott             M41 Eureka, CA            35:49.37
  6 Godwin, Craig            M41 Eugene, OR            36:36.09
  7 Young, Don               M44 Port Townsend, WA     38:05.59
  8 Righter, Dale            M41 Charleston, IL        38:45.98
  9 Daer, David              M42 Tempe, AZ             43:24.79
 -- Smith, Paul              M44 Olympia, WA                DNF

M45 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stickley, Mark           M46 Winchester, VA        33:54.49
  2 Adkins, Jeffrey          M47 Granite Bay, CA       34:43.96
  3 Brennand, Bob            M47 Olympia, WA           35:00.46
  4 Poulos, Ted              M46 McLean, VA            38:44.66
  5 Cleary, Mark             M49 Rancho Santa Margar   40:22.40

M50 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Becker, Richard          M53 Selah, WA             34:22.94
  2 Magallanes, Emil         M52 Boise, ID             36:30.43
  3 Garcia, Robert           M53 LaVista, NE           36:53.96
  4 Elger, David             M54 Coupeville, WA        37:47.90
  5 Tai, Frank               M53 Playa del Rey, CA     38:00.05
  6 Cassella-Blackburn, Mich M50 Port Townsend, WA     38:37.39
  7 Cook, David              M51 Oak Hills, CA         39:52.62
  8 Walker, Lynn             M51 Scotts Valley, CA     40:22.17
 -- Prather, Bob             M53 Oak Harbor, WA             DNF
 -- Cannon, David            M52 Seattle, WA                DNF

M55 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Forrester, Perry         M55 Topanga, CA           37:16.86
  2 Grobman, Gary            M55 Harrisburg, PA        38:43.40
 -- Price, Roger             M59 Piscataway, NJ             DNF
 -- Zyskowski, Jerry         M55 Seattle, WA                DNF
 -- Allison, Michael         M56 Seattle, WA                DNF

M60 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hazilla, Michael         M62 Germantown, MD        42:06.30
  2 Hall, Gary               M61 Fresno, CA            44:52.94
  3 Felgenhauer, Neil        M62 Spokane, WA           46:34.43
  4 Christy, Edward          M62 Salt Lake City, UT    52:48.92

M65 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Coffman, Don             M65 Stamping Ground, KY   39:16.00
  2 Day, Charles             M66 Bozeman, MT           45:30.37
  3 Wilcox, Joe              M65 Kailua Kona, HI       53:49.51

M70 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Iffrig, Bill             M74 Everett, WA           45:00.01
  2 Brennand, John           M72 Santa Barbara, CA     48:11.56
  3 LeVasseur, Jerry         M70 Brunswick, ME         49:56.76
  4 Wright, Larry            M72 Surprise, AZ          50:55.02

M75 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Smartt, Jerry            M76 Warsaw, MO            54:52.01
  2 Pratt, Donald            M75 Monticello, IL        55:22.11

M80 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Koch, Bob                M81 Yorba Linda, CA     1:00:41.91

W45 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Upshaw-Margerum, Joy     W47 Los Altos Hills, CA      12.07  +0.0
  2 Palmer, Liz              W48 Folsom, CA               12.42  +0.0
  * *Freeman, BJ             W49 Canada                   13.28  +0.0
  3 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY      13.65  +0.0
  4 Overson, Cynthia         W48 Waconia, MN              14.32  +0.0
  5 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            14.68  +0.0

W50 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  * *Lauridsen, Susanne      W50 Canada                   14.71  +0.0

W55 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             16.07  +0.0

W60 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W62 Houston, TX              18.07  -0.3

W65 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Carter, Ann              W66 Aiken, SC                19.89  -0.3
  2 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   29.48  -0.3

W70 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jordan, Barbara          W72 South Burlington, V      17.87  -0.3

M70 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McKisson, Richard        M71 Arvada, CO               13.87  +0.0
  2 Paulen, Robert           M71 Silver Spring, MD        14.46  +0.0
  3 Rizzo, Richard           M71 Riverhead, NY            14.90  +0.0
  4 Pliner, Terry            M70 Green Bay, WI            28.17  +0.0

W30 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Guest, Rachel            W33 Surprise, AZ             15.25  +0.0

M50 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Anton, Eugene            M50 St. Charles, MO          15.25  +0.0
  2 Zahn, Robert             M54 Grafton, WI              16.02  +0.0
  3 Cummings, Steven         M52 Corona, CA               17.16  +0.0
  4 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA         19.71  +0.0
 -- Price, Stacey            M54 Albuquerque, NM            DNF  +0.0

M55 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Wilson, Thaddeus         M57 Oxnard, CA               14.88   0.9
  2 Broun, James             M56 Sarasota, FL             14.95   0.9
  3 Bolling, Ronald          M56 Richmond, CA             15.61   0.9
  4 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA              15.97   0.9
  5 Snodgrass, Ernie         M55 Creve Coeur, MO          16.67   0.9
  6 Kemp, Steve              M55 Campbell, CA             16.73   0.9
  7 Angulo, Sergio           M56 Eagle Pass, TX           17.16   0.9

M60 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hollister, James         M63 Turlock, CA              16.05   0.6
  2 Binion, Ozzie            M60 Bowdon, GA               16.22   0.6
  3 Creech, James            M61 Biggs, CA                19.27   0.6
  4 Hill, Eric               M61 New Smyrna Beach, F      19.59   0.6
  5 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,       21.79   0.6

M65 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Greeno, Ron              M65 Lincoln, CA              17.53   1.4
  2 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK               19.84   1.4
  * *Armstrong, Merv         M69 Canada                   19.91   1.4
  3 Wuth, William            M67 Woodstock, GA            21.42   1.4

M30 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sims, Jaosn              M32 Fife, WA                 15.88  +0.0

M35 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Drummond, Don            M39 Lithonia, GA             14.47  +0.0

M40 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Holmes, Richard          M41 Claremont, CA            14.73  +0.0
  2 Watson, Johnny           M41 Bakersfield, CA          16.41  +0.0
  3 Smith, James             M42 Chandler, AZ             17.36  +0.0
  4 Jannsen, Andrew          M40 Portland, OR             18.07  +0.0

M45 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Schwieterman, Joe        M49 Flossmoor, IL            17.73  -1.7
  2 Roberson, James          M48 Seattle, WA              17.90  -1.7
  3 Anderson, Scot           M45 Albany, OR               18.32  -1.7
  4 Murdock, Mark            M48 Boise, ID                21.29  -1.7

W50 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Lauridsen, Susanne      W50 Canada                   53.40
  1 Lanker, Linda            W52 Coeur d' Alene, ID       58.49

W55 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             54.17

M60 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hollister, James         M63 Turlock, CA              50.13
  2 Binion, Ozzie            M60 Bowdon, GA               50.52
  * *Mintz, Bruce            M61 Canada                   50.75
  3 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,       54.83
  4 Hill, Eric               M61 New Smyrna Beach, F      55.77

M65 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wuth, William            M67 Woodstock, GA          1:00.81
  * *Armstrong, Merv         M69 Canada                 1:01.00

M70 300 Long Hurdles 27"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rizzo, Richard           M71 Riverhead, NY            52.89
  2 Paulen, Robert           M71 Silver Spring, MD        53.26
  3 Kirkpatrick, Ronald      M70 Los Alamos, NM           53.30
  4 Cannon, Terry            M70 Springfield, OR          56.67
  5 Jankovich, William       M74 Racine, WI             1:04.77

M80 300 Long Hurdles 27"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Selby, Jim               M80 Fallbrook, CA          1:24.76

M85 300 Long Hurdles 27"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M88 Alamo, TX              1:21.44

W45 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY    1:09.34
  2 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR          1:14.71
  3 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA         1:15.81
  4 Overson, Cynthia         W48 Waconia, MN            1:29.09

M30 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sims, Jaosn              M32 Fife, WA               1:02.77

M35 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Drummond, Don            M39 Lithonia, GA             54.81
  2 Grant, Chris             M39 Austin, TX               56.09

M40 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Birade, Laurent          M41 Bellingham, WA           56.92
  2 Echeandia, Getulio       M44 Floral Park, NY          57.10
  3 Holmes, Richard          M41 Claremont, CA            59.59
  4 Smith, James             M42 Chandler, AZ           1:02.93
  5 Jett, Rod                M41 Sacramento, CA         1:26.83
 -- Boles, Jim               M40 Evanton, WY                DNF

M45 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gatling, Darnell         M48 Bronx, NY                56.70
  2 Roberson, James          M48 Seattle, WA            1:01.23
  3 Sloan, Kerry             M45 Harker Heights, TX     1:03.63
  4 Sherman, Richard         M45 Jefferson, OR          1:09.68
  5 Jaqua, Michael           M45 Clackamas, OR          1:14.82

M50 400 Long Hurdles 33"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cummings, Steven         M52 Corona, CA             1:03.63
  2 Thomas, Kenneth          M51 Houston, TX            1:03.73
  3 Winkel, Stephen          M50 Germantown, TN         1:05.82
  4 Duncanson, Rob           M53 Trabuco Canyon, CA     1:06.40
  5 Shilcutt, Bryan          M50 Abilene, TX            1:08.66
  6 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA       1:12.39
  7 Galloway, Lamar          M54 Austin, TX             1:12.92
 -- Easley, Ricky            M54 Greenville, TX              DQ   Hurdle 8 used hand

M55 400 Long Hurdles 33"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ortman, David            M55 Seattle, WA            1:05.82
  2 Kemp, Steve              M55 Campbell, CA           1:07.11
  3 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA            1:07.14
  4 Mcnamee, John            M55 Rancho Murieta, CA     1:08.41
  5 Angulo, Sergio           M56 Eagle Pass, TX         1:08.76
  6 Broun, James             M56 Sarasota, FL           1:13.10
  7 Wilson, Thaddeus         M57 Oxnard, CA             1:14.30

W30 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Camp, Andi               W34 Portland, OR           7:30.40

W40 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Steen, Karen             W44 Olympia, WA            7:24.59
  2 Blume-Michels, Lauriea   W41 Spokane, WA           10:00.85

W45 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA         8:59.11
  2 Sheehan, Margot          W49 New York, NY           9:35.82
  3 Long, Christine          W49 Tustin, CA            11:55.28

W50 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Selby, Debbie            W51 Fallbrook, CA         13:26.30

W55 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W56 Northport, NY          8:23.20

W65 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                14:32.90

W70 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL          14:37.24

M60 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pate, Ronald             M61 Honolulu, HI           8:44.84
  2 Hall, Gary               M61 Fresno, CA             9:04.58
  3 Weiner, Robert           M61 Accokeek, MD           9:47.61

M65 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pfueller, Gale           M65 Bellingham, WA         9:22.22
  2 Kloke, Dallas            M68 Anacortes, WA          9:24.80
  3 Linn, George             M66 Denver, CO            10:39.30
  4 Lawson, Blaine           M66 Stony Brook, NY       11:09.44
  5 Shaw, John               M66 Davison, MI           11:49.62

M70 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cordero, Joe             M70 Islip Terrace, NY      9:16.18
  2 LeVasseur, Jerry         M70 Brunswick, ME         10:56.14
 -- Ogden, Ken               M72 Salem, OR                  DNF

M80 2000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Selby, Jim               M80 Fallbrook, CA         12:44.61

M30 3000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Davis, Joshua            M31 Bend, OR              10:50.31
  2 Givens, Barry            M34 Laguna Hills, CA      11:19.32

M35 3000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schochler, Scott         M36 Orofino, ID           13:02.28

M40 3000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stover, Kevin            M41 York, PA              10:45.96
  2 Yorges, Christopher      M42 Eugene, OR            11:01.49
  3 Miskimens, David         M42 Ellensburg, WA        11:30.86
  4 Gottardi, Michael        M41 Fair Oaks, CA         12:10.40
  5 Whitten, Clark           M44 Folsom, CA            13:21.75

M45 3000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kollars, Steven          M49 Sacramento, CA        11:25.22
  2 Sherman, Richard         M45 Jefferson, OR         11:36.96
  3 Poulos, Ted              M46 McLean, VA            12:09.24
  4 Jackson, David           M46 El Paso, TX           12:46.30
  5 Harding, David           M48 Lake Oswego, OR       12:47.97
 -- Steen, Mark              M47 Sammamish, WA              DNF

M50 3000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cannon, David            M52 Seattle, WA           11:29.83
  2 Cook, David              M51 Oak Hills, CA         11:51.78
  3 Prather, Bob             M53 Oak Harbor, WA        12:13.05
  4 Taylor, Dean             M54 Clear Lake, WA        13:00.61
  5 Drumright, Elliott       M51 Evergreen, CO         13:04.33
  6 Gardner, Bradley         M50 Fort Worth, TX        13:55.30
  7 Tjonpiangi, Stephen      M53 Sacramento, CA        13:55.67
 -- Walker, Lynn             M51 Scotts Valley, CA          DNF

M55 3000 Meter steeplechase/obstaculos
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hill, Leonard            M55 Klamath Falls, OR     13:53.65
  2 Sturgeon, Randell        M56 Orangevale, CA        14:58.10

W30-39 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'C'                                        51.64
  2 None Club                                           1:04.30

W30-39 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 So Cal Track - Fleet Feet                             59.76

W40-49 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  * Canada                                                54.17
  1 Golden West Athletics Club                            56.06

W40-49 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'D'                                        51.42

W50-59 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Golden West Athletics Club  'B'                     1:11.39

W50-59 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'B'                                      1:06.45
  2 None Club  'E'                                      1:09.20

M30-39 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Southwest Sprinters Track Club                        44.88   2
  2 So Cal Track - Fleet Feet                             45.77   2

M40-49 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'B'                                        44.25
  2 None Club                                             44.70

M40-49 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 So Cal Track - Fleet Feet  'C'                        54.64   2

M50-59 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Houston Elite                                         47.93
  2 Sprint Force America  'B'                             50.70
  3 So Cal Track - Fleet Feet  'B'                        52.91
  4 Florida Athletic Club, Inc.                           52.97
  5 Golden West Athletics Club                            54.94

M50-59 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'E'                                        51.42
  2 None Club  'C'                                        53.72

M60-69 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'F'                                        55.31

M60-69 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Golden West Athletics Club  'B'                     1:01.98

M70-79 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Sprint Force America                                  55.18
 -- Florida Athletic Club, Inc.  'B'                         DQ

W30-39 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Spokane Mercury Athletic Club                       5:01.61

W40-49 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club                                          X4:15.30
  2 Golden West Athletics Club                          4:44.18
  3 So Cal Track - Fleet Feet                           4:58.95

M30-39 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Southwest Sprinters Track Club                      3:27.62   2
  2 So Cal Track - Fleet Feet                           3:57.42   2

M40-49 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Nike Central Park Track Club                        3:29.69   2
  2 So Cal Track - Fleet Feet  'B'                      3:56.36   2
  3 Golden West Athletics Club                          4:26.93   2

M50-59 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 So Cal Track - Fleet Feet  'D'                      4:07.44
  2 Golden West Athletics Club  'B'                     4:30.23

M50-59 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'B'                                      4:30.22
 -- None Club                                                DQ   Ivan Black ran leg 2

M60-69 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Golden West Athletics Club  'C'                     4:41.36
  2 So Cal Track - Fleet Feet  'C'                      4:57.12

M70-79 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Sprint Force America                                4:49.09
  2 Florida Athletic Club, Inc.                         6:59.62

M70-79 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'C'                                      5:54.53

W30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Spokane Mercury Athletic Club                      11:15.81

W40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 So Cal Track - Fleet Feet                          11:51.96

W50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 So Cal Track - Fleet Feet  'B'                     14:37.60

M30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 So Cal Track - Fleet Feet                           9:24.46

M40-49 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club                                           8:44.68
  2 None Club  'B'                                      9:07.62

M40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Golden West Athletics Club                          9:52.93

M50-59 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'E'                                     10:08.49
  2 None Club  'D'                                     10:40.90

M50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 So Cal Track - Fleet Feet  'B'                      9:49.01

M60-69 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Golden West Athletics Club  'B'                    12:00.49

M70-79 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 None Club  'F'                                     12:50.71

M70-79 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Florida Athletic Club, Inc.                        14:45.04

W35 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Nakatake, Kimiko        W37 New York, NY             1.65m
  1 Nieder, Stacey           W39 Anchorage, AK            1.65m

W40 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Poe, Kathleen            W41 West Sacramento, CA      1.18m

W45 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Porter, Patricia         W45 Albuquerque, NM          1.50m
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY      1.45m
  2 Harrell, Kimberley       W48 Hendersonville, TN       1.45m
  4 Mendenhall, Martha       W49 Tacoma, WA               1.40m
  5 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            1.30m
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                   1.15m

W50 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hanscom, Rita            W54 San Diego, CA            1.35m
  2 Vaughn, Karen            W51 Santa Ana, CA            1.15m
  3 Janneck, Denise          W54 Rancho Santa Margar      1.00m

W55 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             1.43m
  2 Anderson, Dinah          W55 Houston, TX              1.10m
  3 Hill, Susan              W59 New Smyrna Beach, F      1.05m

W60 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Douglass, Linda          W63 Rosenberg, TX            1.20m
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W62 Houston, TX              1.15m
  * *McBlain, Liz            W60 Canada                   1.00m
  3 Raham, Sharon            W62 Wellington, CO           0.95m

W65 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 O'Connor, Nadine         W66 Del Mar, CA              1.23m
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                   1.15m
  2 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   0.85m

W70 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Donley, Christel         W73 Colorado Springs, C      1.05m
  2 Chou, Fei-Mei            W73 Sunnyvale, CA            0.90m
  3 Bradley, Janice          W70 Battle Ground, WA        0.85m

W75 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Leek, Edythe             W77 Sacramento, CA           0.75m

W80 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Valien, Johnnye          W83 CA, CA                   0.83m

W85 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Kotelko, Olga           W89 Canada                   0.82m

M30 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Scott, Joshua            M34 Van Nuys, CA             1.85m
  2 Syverson, Luke           M34 Tacoma, WA               1.50m

M35 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Syverson, Marc           M35 Hayden Lake, ID          1.60m

M40 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Boyce, Andrew            M43 West Dundee, IL          1.85m
  2 Proctor, Edward          M44 Framingham, MA           1.80m
  3 Coushay, Brian           M44 Beaverton, OR            1.75m
  4 Jannsen, Andrew          M40 Portland, OR             1.75m
  5 Watson, Johnny           M41 Bakersfield, CA          1.75m
  6 Wilcox, Rod              M42 Edmonds, WA              1.55m
  7 Hill, Reggie             M44 Montgomery, AL           1.55m

M45 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 VanZandt, Thomas         M46 Redondo Beach, CA        1.92m
  2 Forier, John             M46 Tacoma, WA               1.90m
  3 Mercier, Gregg           M46 Marble Falls, TX         1.75m
  4 Anderson, Scot           M45 Albany, OR               1.70m
  5 Foley, Thomas            M49 Chesterfield, MO         1.65m
  6 Kallfelz, James          M45 Milford, NH              1.65m
  7 Casone, Scott            M48 VA, VA                   1.55m
  8 Bridge, Paul             M48 Veradale, WA             1.55m
  9 Jaqua, Michael           M45 Clackamas, OR            1.50m
 -- Wardsworth, Alan         M47 Spokane Valley, WA          NH

M50 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 McBarnette, Bruce        M50 Sterling, VA             1.88m
  2 Hlavin, Peter            M50 Trabuco Canyon, CA       1.75m
  3 Weeks, Don               M54 Newbury Park, CA         1.65m
  4 Johnson, Jim             M53 Livingston, MT           1.60m
  4 Thomas, Kenneth          M51 Houston, TX              1.60m
  6 Green, Steven            M53 Arlington, TN            1.60m

M55 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Teller, Richard          M56 Henderson, NV            1.70m
  2 Ortman, David            M55 Seattle, WA              1.65m
  3 Holmes, Darrel           M55 Bozeman, MT              1.60m
  4 Baskauskas, Edward       M58 Martinez, CA             1.55m
  5 Cody, Carl               M56 Sandy, UT                1.45m
  6 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                 1.40m
  7 Jensen, Reinhard         M59 Portland, OR             1.40m
  8 Black, Ivan              M59 New York, NY             1.35m
  9 Lines, Barry             M56 Spokane, WA              1.35m

M60 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Montieth, David          M62 Ridgefield, CT           1.60m
  2 Rader, Charlie           M60 Moreno Valley, CA        1.45m
  3 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,       1.35m
 -- Clintworth, Dick         M61 Olympia, WA                 NH

M65 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Greeno, Ron              M65 Lincoln, CA              1.45m
  2 Burns, John              M67 Lafayette, CA            1.40m
  3 Pawlik, Emil             M69 Jackson, MS              1.40m
  4 Isett, Don               M69 Dallas, TX               1.30m

M70 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Langenfeld, Tom          M73 Edina, MN                1.35m
  2 Herron, Robin            M71 Fort Collins, CO         1.15m

M75 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Nett, Arnold            M75 Canada                   1.15m
  1 Leis, Donald             M76 Pasadena, CA             1.05m

M80 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Phillips, Barney         M80 Burbank,, CA             1.05m
  1 Soller, Richard          M81 North Bend, OH           1.05m

M85 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M88 Alamo, TX                1.05m

M90 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 McPhie, Leland           M94 San Diego, CA            0.90m

W35 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Croskell, Helen          W35 Houston, TX              2.55m

W40 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rieger, Karen            W44 Indianapolis, IN         2.70m

W45 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Chadwick, Laurie         W46 Spokane, WA              1.95m

W50 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schultz, Donna           W50 Portland, OR             2.85m
  2 Gedde, Jana              W50 Olympia, WA              2.85m
  3 Hanscom, Rita            W54 San Diego, CA            2.40m

W55 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             2.85m
  2 Anderson, Dinah          W55 Houston, TX              2.25m

W60 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W62 Houston, TX              2.10m

W65 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 O'Connor, Nadine         W66 Del Mar, CA              2.70m
  2 Jager, Kathy             W65 Glendale, AZ             2.10m
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                   1.80m
 -- Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                      NH

M30 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Katich, Lex              M30 Spokane, WA              4.80m

M35 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Friedenbach, Paul        M37 Scotts Valley, CA        4.65m

M40 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Boyce, Andrew            M43 West Dundee, IL          4.05m
  2 McDowell, Thomas         M41 Lacey, WA                3.60m
  3 Boles, Jim               M40 Evanton, WY              3.45m
  4 Hurst, Dave              M41 West Richland, WA        3.00m
 -- Richards, Trevor         M41 West Des Moines, IA         NH
 -- Freitag, Todd            M42 Kennewick, WA               NH

M45 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Babits, Paul             M47 Fort Wayne, IN           4.55m
  2 Fish, Marc               M46 Olympia, WA              3.95m
  3 Negley, Eric             M47 Suwanee, GA              3.80m
  4 Jaqua, Michael           M45 Clackamas, OR            3.80m
  5 Charles, Gregory         M47 Irvine, CA               3.80m
  6 Shugart, Charlie         M49 Seattle, WA              3.65m
  7 Anderson, Scot           M45 Albany, OR               3.65m
  8 Murdock, Mark            M48 Boise, ID                3.50m
 -- Schiffman, Leonard       M49 Redmond, WA                 NH

M50 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hunter, Gary             M52 Fort Wayne, IN           4.57m
  2 Halverson, William       M51 Charlotte, NC            4.25m
  3 Baucom, Louis            M51 La Center, WA            4.10m
  4 Bentz, Kirk              M54 San Pedro, CA            3.80m
  5 Broek, Curtis            M50 Urbandale, IA            3.65m
  6 Stanley, James           M50 Ponte Vedra Beach,       3.65m
  7 West, Dan                M53 Eugene, OR               3.50m

M55 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kingstad, Jeff           M55 Winchester, WI           3.95m
  2 Sparks, Doug             M55 The Woodlands, TX        3.80m
  3 Cody, Carl               M56 Sandy, UT                3.35m
  4 Milliman, Philip         M56 Federal Way, WA          3.20m
  5 Hochderffer, Mike        M55 Davis, CA                3.05m
  5 Hixon, Randy             M59 Sausalito, CA            3.05m
  5 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA              3.05m
  5 Hoff, Sid                M56 Medford, OR              3.05m
  9 Bonnett, Larry           M59 Jourdanton, TX           2.90m
  9 Moore, Steven            M55 Spokane, WA              2.90m
 11 Ramoska, Michael         M55 Mission Viejo, CA        2.75m
 12 Hulbert, Reg             M58 Spokane, WA              2.60m

M60 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Phillips, Dennis         M62 Philomath, OR            3.65m
  2 Kilpelainen, Matti       M62 Canton, MI               3.50m
  3 Altendorf, John          M62 Corvallis, OR            3.35m
  4 Johnston, Joe            M64 Apopka, FL               3.35m
  5 Clintworth, Dick         M61 Olympia, WA              3.05m
  6 Creech, James            M61 Biggs, CA                2.90m

M65 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK               3.10m
  2 Isett, Don               M69 Dallas, TX               2.95m
  2 Ribbel, Arthur           M66 Novato, CA               2.95m
  4 Holmes, Larry            M66 Portland, OR             2.95m
  5 Warr, Steven             M67 Hockley, TX              2.50m

M70 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cannon, Terry            M70 Springfield, OR          3.10m
  2 Oleata, Edward           M71 La Jolla, CA             2.70m
  3 Jankovich, William       M74 Racine, WI               2.10m

M75 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Donley, Jerry            M78 Colorado Springs, C      2.20m
  2 Cesteros, Jose           M75 Leon, IA                 1.20m

M80 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Held, Franklin (Bud)     M80 Del Mar, CA              2.65m

W30 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Guest, Rachel            W33 Surprise, AZ             5.62m   1.5
  2 Reed, LaDonna            W33 Colorado Springs, C      4.97m   1.6

W35 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Smith, Sheila            W36 Kennewick, WA            5.53m   0.8
  2 Cowdell, Allison         W37 Tustin, CA               4.87m   3.3
  3 Nesbit, Janelle          W36 Dupont, WA               2.52m  +0.0

W40 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Berryman, Tracey         W41 Upper Marlboro, MD       4.97m  -0.5
  * *Titus, Georgina         W43 Canada                   4.86m   1.3
  2 Poe, Kathleen            W41 West Sacramento, CA      4.02m  +0.0
  3 Duncanson, Karen         W43 Trabuco Canyon, CA       1.98m   1.8

W45 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Upshaw-Margerum, Joy     W47 Los Altos Hills, CA      5.37m   1.5
  * *Freeman, BJ             W49 Canada                   4.67m   2.0
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY      4.44m   1.0
  3 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            3.91m  +0.0
  * *Jolicoeur, Jovette      W48 Canada                   3.79m   1.9
  4 Miller, Karen            W47 Spokane, WA              3.59m   1.4
  5 Young, Leigh             W47 Tempe, AZ                3.58m   2.2
  6 Long, Christine          W49 Tustin, CA               2.29m   2.2

W50 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gedde, Jana              W50 Olympia, WA              4.55m   1.2
  * *Lauridsen, Susanne      W50 Canada                   4.53m  +0.0
  2 Hanscom, Rita            W54 San Diego, CA            4.52m   1.0
  3 Schultz, Donna           W50 Portland, OR             3.71m  -0.5
  4 St James, Valerie        W51 Sacramento, CA           3.67m  -1.3
  5 Williams, Kimberly       W53 South Portland, ME       3.03m  +0.0
  6 Kirkpatrick, Yvonne      W53 Kuna, ID                 3.01m  +0.0

W55 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             4.51m  +0.0
  2 Cohn, Linda              W55 Northridge, CA           4.11m   1.0
  3 Matthews, Brenda         W59 Anaheim, CA              3.85m  +0.0

W60 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W62 Houston, TX              3.52m   1.6
  2 Raham, Sharon            W62 Wellington, CO           3.08m   0.5
  * *McBlain, Liz            W60 Canada                   2.40m   1.8

W65 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jager, Kathy             W65 Glendale, AZ             3.70m  +0.0
  2 Kaufman, Margaret        W65 Madison, WI              3.06m  +0.0
  3 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   2.10m  -0.5

W70 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lary, Audrey             W74 Frederick, MD            3.47m  -0.7
  2 Jordan, Barbara          W72 South Burlington, V      3.14m  +0.0
  3 Chou, Fei-Mei            W73 Sunnyvale, CA            2.37m  +0.0
  4 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL             2.32m  +0.0

W75 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kuehne, Magdalena        W77 Tujunga, CA              2.63m   0.1
  2 Leek, Edythe             W77 Sacramento, CA           1.87m  +0.0

W80 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Valien, Johnnye          W83 CA, CA                   2.16m   2.1

W85 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  * *Kotelko, Olga           W89 Canada                   1.68m  -0.1

M30 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Pettes, Alfy             M33 Omaha, NE                6.58m   1.4
  2 Syverson, Luke           M34 Tacoma, WA               5.31m  -0.8

M35 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bramwell, Eric           M37 Gilbert, AZ              6.74m   0.5
  2 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS               5.98m  +0.0
  3 Pittman, Chris           M36 Mission Viejo, CA        3.68m  -1.6

M40 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bates, Christopher       M44 Portland, OR             6.28m   2.6
  2 Coushay, Brian           M44 Beaverton, OR            6.11m  -1.0
  3 Boyce, Andrew            M43 West Dundee, IL          6.06m  -2.2
  4 Thigpen, Aaron           M43 Brentwood, CA            6.03m  -0.9
  5 Freitag, Todd            M42 Kennewick, WA            5.98m   1.1
  6 Watson, Johnny           M41 Bakersfield, CA          5.55m  +0.0
  7 Hill, Reggie             M44 Montgomery, AL           5.25m  -0.3
  8 Pollard, Anthony (Tony)  M42 San Diego, CA            5.25m  -1.2
  9 Morrow, Art              M44 Palm Desert, CA          3.95m   0.5

M45 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Foster, Gregory          M46 Lumberton, NJ            6.21m   2.0
  2 Williams, Scott          M45 Lame Deer, MT            5.88m   1.2
  3 Long, William            M49 Los Angeles, CA          5.81m  -0.1
  4 McKinley, Derek          M47 Hudson, OH               5.79m   2.3
  5 Schwieterman, Joe        M49 Flossmoor, IL            5.17m   1.4
  6 Roberson, James          M48 Seattle, WA              4.89m  +0.0
  7 Fish, Marc               M46 Olympia, WA              4.72m  -0.8
  8 Hampton, David           M47 Los Alamos, NM           4.38m   0.6

M50 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Turner, Gregory          M50 El Cerrito, CA           6.01m   NWI
  2 Smith, Joe               M52 Cedar Hills, UT          5.70m   NWI
  3 Thomas, Kenneth          M51 Houston, TX              5.55m   NWI
  4 Harris, Daniel           M51 Larchmont, NY            5.40m   NWI
  5 Bentz, Kirk              M54 San Pedro, CA            5.06m   NWI
  * *Kosierb, Marcel         M51 Canada                   4.94m   NWI
  6 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA         4.58m   NWI
  7 McDaniels, Robert        M51 Vallejo, CA              4.30m   NWI
  8 Broberg, Len             M52 Missoula, MT             3.72m   NWI

M55 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Wilson, Thaddeus         M57 Oxnard, CA               5.46m   NWI
  2 Ortman, David            M55 Seattle, WA              5.03m   NWI
  3 Cody, Carl               M56 Sandy, UT                4.98m   NWI
  4 Worley, Steve            M55 Salem, OR                4.82m   NWI
  5 Lines, Barry             M56 Spokane, WA              4.61m   NWI
  6 Black, Ivan              M59 New York, NY             4.46m   NWI
  7 Oleski, John             M58 Belmont, MA              4.43m   NWI
  8 Stucki, Ernie            M58 Diamond Bar, CA          4.30m   NWI

M60 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hollister, James         M63 Turlock, CA              5.09m   NWI
  2 Flowers, Carl            M61 Irvine, CA               4.87m   NWI
  3 Jones, Edward            M63 Austin, TX               4.83m   NWI
  4 Manor, James             M60 Modesto, CA              4.70m   NWI
  5 Liles, Joel              M63 Garner, NC               4.69m   NWI
  6 Crockett, Roger          M60 Glasgow, VA              4.62m   NWI
  7 Lettieri, Lawrence       M60 Menlo Park, CA           4.52m   NWI
  8 Clintworth, Dick         M61 Olympia, WA              4.25m   NWI
  9 Hansen, Wayne            M64 Melbourne, FL            4.18m   NWI
 10 Hill, Eric               M61 New Smyrna Beach, F      4.08m   NWI
 -- Weinstock, William       M61 Sierra Madre, CA          FOUL
 -- Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,        FOUL

M65 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kozusko, Ray             M66 Salado, TX               4.63m   NWI
  1 Struna, Frank            M67 St. Ignatius, MT         4.63m   NWI
  3 Pawlik, Emil             M69 Jackson, MS              4.55m   NWI
  4 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK               4.35m   NWI
  5 Isett, Don               M69 Dallas, TX               4.23m   NWI
  6 Greeno, Ron              M65 Lincoln, CA              4.22m   NWI

M70 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Paulen, Robert           M71 Silver Spring, MD        4.18m   0.5
  2 Walker, Kermit           M72 Charleston, OR           4.17m  +0.0
  3 MacLeod, Norman          M72 Vanvouver, WA            4.04m   1.6

M75 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hewitt, Robert           M75 Gresham, OR              4.25m  +0.0
  * *Nett, Arnold            M75 Canada                   3.79m   0.7
  2 Miller, Samuel           M75 Hollywood, FL            3.70m  +0.0
  3 Leis, Donald             M76 Pasadena, CA             3.13m   0.2

M80 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Platts, William          M80 Boise, ID                3.66m  +0.0
  2 Daprano, William         M81 Fayetteville, GA         3.26m  -0.4
  3 Soller, Richard          M81 North Bend, OH           2.96m  +0.0
  4 Phillips, Barney         M80 Burbank,, CA             2.74m  +0.0

M85 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Patsalis, Tom            M86 Alhambra, CA             3.11m  +0.0
  2 Maxwell, Ralph           M88 Alamo, TX                3.05m  -0.2

M90 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McPhie, Leland           M94 San Diego, CA            1.83m  +0.0

W35 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Smith, Sheila            W36 Kennewick, WA           11.47m  -1.2
  2 Gortner, Cherish         W39 Bellevue, WA             9.40m  +0.0

W40 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Berryman, Tracey         W41 Upper Marlboro, MD      10.06m   0.5
  2 Lawrence, Donna          W40 Austin, TX               9.80m   0.4

W45 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA           8.78m   1.8
  2 Palmer, Liz              W48 Folsom, CA               7.87m  -0.3
  3 Long, Christine          W49 Tustin, CA               5.11m   1.8

W50 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gedde, Jana              W50 Olympia, WA              9.63m   1.7
  * *Lauridsen, Susanne      W50 Canada                   9.01m  -0.9
  2 Janneck, Denise          W54 Rancho Santa Margar      4.15m   1.4

W55 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cohn, Linda              W55 Northridge, CA           8.97m   1.4
  2 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             8.57m   0.3
  3 Matthews, Brenda         W59 Anaheim, CA              7.65m   1.6
  4 Nesbihal-Cordero, Susan  W59 Islip Terrace, NY        4.70m   0.8

W60 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Raham, Sharon            W62 Wellington, CO           6.02m   0.9
  * *McBlain, Liz            W60 Canada                   5.77m   0.8

W65 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Carter, Ann              W66 Aiken, SC                6.31m  -1.9
  2 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   5.14m   1.1

W70 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lary, Audrey             W74 Frederick, MD            8.23m   2.0
  2 Jordan, Barbara          W72 South Burlington, V      6.13m   1.6
  3 Chou, Fei-Mei            W73 Sunnyvale, CA            5.16m   1.8

W75 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kuehne, Magdalena        W77 Tujunga, CA              5.78m  -0.8
  2 Leek, Edythe             W77 Sacramento, CA           4.24m   1.3

W80 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Valien, Johnnye          W83 CA, CA                   4.03m   2.2

W85 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  * *Kotelko, Olga           W89 Canada                   3.35m  -0.6

M30 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Syverson, Luke           M34 Tacoma, WA              10.76m  +0.0

M35 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS              10.33m  +0.0
  2 Pittman, Chris           M36 Mission Viejo, CA        7.00m  -0.3

M40 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Coushay, Brian           M44 Beaverton, OR           12.83m   0.5
  2 Watson, Johnny           M41 Bakersfield, CA         11.46m   1.1

M45 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Foster, Gregory          M46 Lumberton, NJ           12.20m   1.0
  2 Battle, Marcus           M49 Silver Spring, MD       12.01m   1.7
  3 McKinley, Derek          M47 Hudson, OH              11.50m   0.6
  4 Anderson, Scot           M45 Albany, OR              11.40m   0.4
  5 Sloan, Kerry             M45 Harker Heights, TX      11.13m   1.1
  6 Fish, Marc               M46 Olympia, WA              9.22m   1.8

M50 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Quick, David             M52 Bakersfield, CA         12.61m   1.2
  2 Lariza, Mike             M52 Troutdale, OR           12.16m  -1.0
  3 Harris, Daniel           M51 Larchmont, NY           11.04m  -0.6
  4 Smith, Joe               M52 Cedar Hills, UT         10.34m  -2.0
  5 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA         8.65m  +0.0

M55 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Richardson, Robert       M55 Carson, CA              10.54m  +0.0
  2 Ortman, David            M55 Seattle, WA              9.99m   1.8
  3 Black, Ivan              M59 New York, NY             9.94m   1.5
  4 Kemp, Steve              M55 Campbell, CA             9.81m   0.7
  5 Lines, Barry             M56 Spokane, WA              9.15m  +0.0
  6 Oleski, John             M58 Belmont, MA              9.12m  -1.1
  7 Angulo, Sergio           M56 Eagle Pass, TX           8.56m  +0.0

M60 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Flowers, Carl            M61 Irvine, CA               9.90m   0.6
  2 Hollister, James         M63 Turlock, CA              9.88m   1.5
  3 Crockett, Roger          M60 Glasgow, VA              9.62m   0.4
  4 Manor, James             M60 Modesto, CA              9.48m   0.6
  5 Liles, Joel              M63 Garner, NC               8.69m  +0.0

M65 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Struna, Frank            M67 St. Ignatius, MT        10.08m  +0.0
  2 Kozusko, Ray             M66 Salado, TX               9.01m   0.7
  3 Wuth, William            M67 Woodstock, GA            8.38m   1.0
  * *Armstrong, Merv         M69 Canada                   8.29m   0.3
  4 La Barge, Peter          M69 Dallas, TX               7.26m   0.5

M70 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Walker, Kermit           M72 Charleston, OR           9.50m   1.4
  2 MacLeod, Norman          M72 Vanvouver, WA            8.63m   1.6
  3 McKisson, Richard        M71 Arvada, CO               8.32m   1.0
  4 Paulen, Robert           M71 Silver Spring, MD        8.30m   1.3
  5 LeVasseur, Jerry         M70 Brunswick, ME            7.45m   0.7

M75 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hewitt, Robert           M75 Gresham, OR              9.00m   1.4
  * *Nett, Arnold            M75 Canada                   7.52m   1.2
  2 Leis, Donald             M76 Pasadena, CA             6.15m  -0.1

M85 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Patsalis, Tom            M86 Alhambra, CA             6.71m   0.1
  2 Maxwell, Ralph           M88 Alamo, TX                6.46m   0.6

M90 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McPhie, Leland           M94 San Diego, CA            3.70m   2.0

W30 shot put/bala 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thompson, Tressa         W33 Irvine, CA              14.10m
  2 Albertson, Julie         W33 Topeka, KS               6.62m

W35 shot put/bala 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Latham, Cindy            W38 West Haven, CT           6.74m

W40 shot put/bala 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Purpur, Patty            W41 Los Gatos, CA           11.18m
  2 Johnson, Kam             W44 Walla Walla, WA          9.85m
  3 Kehoe, Carla             W44 Granite Bay, CA          6.33m

W45 shot put/bala 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W48 Oakland Gardens, NY     13.46m
  2 Miller, Karen            W47 Spokane, WA              9.72m
  3 Young, Leigh             W47 Tempe, AZ                9.17m
  * *Jolicoeur, Jovette      W48 Canada                   8.30m
  4 Doty, Barbara            W46 Stapleton, NE            7.64m
  5 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            7.12m
  6 Wardsworth, Liz          W47 Spokane Valley, WA       7.07m
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                   6.46m

W50 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kendall, Monica          W52 Milwaukie, OR           13.75m
  2 Finsrud, Carol           W51 Lockhart, TX            12.19m
  3 Welding, Ruth            W52 Elk Grove Village,      10.80m
  4 Kirkpatrick, Yvonne      W53 Kuna, ID                 9.97m
  5 Vaughn, Karen            W51 Santa Ana, CA            9.20m
  6 Valyou, Kimmie           W53 Salem, OR                9.10m
  7 Hallen, Susan            W51 Elk Grove Village,       8.39m
  8 Warmerdam, Cathleen      W52 Reedley, CA              8.35m
  9 Romero, Deborah          W52 Austin, TX               6.03m
 10 Stone, Christine         W53 La Mesa, CA              5.72m

W55 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cohn, Linda              W55 Northridge, CA           9.89m
  2 Rowe, Linda              W56 Bloomfield, IA           9.31m
  3 Anderson, Dinah          W55 Houston, TX              8.10m

W60 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *McBlain, Liz            W60 Canada                   9.22m
  1 Hinz, Susan              W60 Pullman, WA              7.76m
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W62 Houston, TX              7.41m
  3 Raham, Sharon            W62 Wellington, CO           6.58m

W65 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                   8.05m
  1 Jager, Kathy             W65 Glendale, AZ             7.95m
  2 Cutler, Georgia          W65 Eugene, OR               7.61m
  3 Huff-Pawlik, Karen       W66 Jackson, MS              6.88m
  4 Katz, Roslyn             W66 Flushing, NY             6.71m
  5 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   5.22m

W70 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Donley, Christel         W73 Colorado Springs, C      7.33m
  2 Bradley, Janice          W70 Battle Ground, WA        6.36m

W75 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Leek, Edythe             W77 Sacramento, CA           5.25m
  2 Kuehne, Magdalena        W77 Tujunga, CA              5.22m

W80 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Valien, Johnnye          W83 CA, CA                   5.51m

W85 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Kotelko, Olga           W89 Canada                   5.06m

M30 shot put/bala 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Fitzgerald, John         M31 Edmond, OK              13.58m
  2 Pettes, Alfy             M33 Omaha, NE                8.56m

M35 shot put/bala 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Salas, Christian         M37 Seattle, WA             12.70m

M40 shot put/bala 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Barnreiter, Nate         M44 Rio Rancho, NM          14.83m
  2 Muse, Muse               M42 Pocatello, ID           14.47m
  3 Edwards, Timothy         M44 Scottsdale, AZ          13.57m
  4 Rose, John               M42 Plover, WI              13.55m
  5 Curry, Mike              M41 Elk Grove, CA           12.53m
  6 Ryer, John               M40 Scottsdale, AZ          12.48m
  7 Ostrom, Michael          M43 Walnut Creek, CA        12.14m
  8 Bennett, Michael         M42 Valdosta, GA            11.89m
  9 Bickel, David            M42 Scottsdale, AZ          10.81m

M45 shot put/bala 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Shannon, Tim             M45 Seattle, WA             14.00m
  2 Bailey, Donald           M49 Traverse City, MI       13.70m
  3 Crawford, Timothy        M48 Naperville, IL          13.11m
  4 Emery, Nathan            M46 Spartanburg, SC         12.51m
  5 Rux, Troy                M47 Colbert, WA             12.46m

M50 shot put/bala 6K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nespoli, John            M53 Collierville, TN        15.29m
  2 Wilson, Randy            M50 Martinez, CA            14.94m
  3 John, Daniel             M50 Murray, UT              14.01m
  4 Wright, Martin           M50 Austin, TX              13.46m
  5 Westover, Mel            M50 Spanish Fork, UT        12.72m
  6 Kohaut, Harry            M51 Mt. Aukum, CA           12.69m
  7 Doty, David              M50 Stapleton, NE           12.60m
  8 Brown, Jeffrey           M51 Ooltewah, TN            12.00m
  9 McDaniels, Robert        M51 Vallejo, CA              9.71m

M55 shot put/bala 6K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Muller, Tim              M58 Scottsdale, AZ          14.66m
  2 Shiaras, Michael         M57 Scottsdale, AZ          14.50m
  3 Penoyar, Christopher     M56 Shelton, WA             12.77m
  * *Pearson, William        M56 Canada                  12.21m
  4 Murphy, George           M58 Sulphur, LA             11.01m
  5 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                10.92m
  6 Reichard, T.  Carl       M55 Noank, CT               10.47m

M60 shot put/bala 5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Harvey, William          M62 Glenbrook, NV           13.67m
  2 Deeter, Bill             M61 Mehama, OR              12.70m
  3 Lammers, William         M63 Phoenix, AZ             12.43m
  4 Jones, Bruce             M61 Livingston, MT          12.27m
  5 Sager, Bob               M60 Wilsall, MT             10.96m
  6 Chandler, Dennis         M60 Danby, VT               10.58m
  7 Kellogg, Howie           M60 Seattle, WA             10.39m
  8 McCormick, Cornelius     M64 Bend, OR                 9.39m

M65 shot put/bala 5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sasser, Glenn            M65 Wrightsville Beach,     13.55m
  2 Mathews, George          M65 Hayden Lake, ID         12.96m
  3 Ward, Robert             M69 Portland, OR            12.53m
  4 Chapman, Mark            M65 Cat Spring, TX          11.79m
  5 Huhn, Jerry              M67 Salem, OR               11.46m
  6 Cahners, Robert          M66 Naples, FL              10.55m

M70 shot put/bala 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Vaughn, Gerald           M72 Charlotte, NC           13.81m
  2 Saling, Neil             M72 Portland, OR            11.42m
  3 Herron, Robin            M71 Fort Collins, CO         9.96m

M75 shot put/bala 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ward, Bob                M75 Dallas, TX              12.20m
  2 Tomlinson, Doug          M76 Fallbrook, CA           10.68m
  3 Sabin, Wayne             M75 Milwaukie, OR            9.87m
  4 Smith, Ernie             M75 Arcadia, CA              9.75m
  5 Allison, Tom             M78 Eugene, OR               9.21m
  6 Miller, Samuel           M75 Hollywood, FL            7.49m

M80 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Phillips, Barney         M80 Burbank,, CA             7.23m

M85 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pistorino, Charles       M85 McLean, VA               7.73m
  2 Maxwell, Ralph           M88 Alamo, TX                7.59m

M90 shot put/bala 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 McPhie, Leland           M94 San Diego, CA            6.56m

W30 Discus 1.0 k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thompson, Tressa         W33 Irvine, CA              36.55m
  2 Albertson, Julie         W33 Topeka, KS              20.64m

W35 Discus 1.0 k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cowdell, Allison         W37 Tustin, CA              42.14m
  2 Latham, Cindy            W38 West Haven, CT          19.38m
  3 Nesbit, Janelle          W36 Dupont, WA              17.24m

W40 Discus 1.0 k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Purpur, Patty            W41 Los Gatos, CA           38.58m
  * *Titus, Georgina         W43 Canada                  25.77m
  2 Johnson, Kam             W44 Walla Walla, WA         25.70m
  3 Kehoe, Carla             W44 Granite Bay, CA         16.94m

W45 Discus 1.0 k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W48 Oakland Gardens, NY     41.27m
  2 Miller, Karen            W47 Spokane, WA             29.56m
  3 Powell, Lani             W48 Ford, WA                27.57m
  * *Jolicoeur, Jovette      W48 Canada                  26.00m
  4 Young, Leigh             W47 Tempe, AZ               25.44m
  5 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR           21.71m
  6 Wardsworth, Liz          W47 Spokane Valley, WA      21.01m
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                  19.93m
  7 Doty, Barbara            W46 Stapleton, NE           17.90m
  8 Wanders, Cinta           W46 Olympia, WA             16.87m

W50 Discus 1.0 k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Finsrud, Carol           W51 Lockhart, TX            43.23m
  2 Welding, Ruth            W52 Elk Grove Village,      30.04m
  3 Kirkpatrick, Yvonne      W53 Kuna, ID                25.75m
  4 Hallen, Susan            W51 Elk Grove Village,      20.91m
  5 Valyou, Kimmie           W53 Salem, OR               20.73m
  6 Mellenthin, Cheryl       W52 Cat Spring, TX          18.30m
  7 Stone, Christine         W53 La Mesa, CA             14.60m

W55 Discus 1.0 k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rowe, Linda              W56 Bloomfield, IA          28.59m
  2 Cohn, Linda              W55 Northridge, CA          26.77m
  3 Matthews, Brenda         W59 Anaheim, CA             18.78m
  4 Nesbihal-Cordero, Susan  W59 Islip Terrace, NY       15.27m

W60 Discus
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *McBlain, Liz            W60 Canada                  20.69m
  1 Raham, Sharon            W62 Wellington, CO          20.37m

W65 Discus
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cutler, Georgia          W65 Eugene, OR              21.54m
  * *Armstrong, Ellie        W66 Canada                  19.30m
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                  19.07m
  2 Jager, Kathy             W65 Glendale, AZ            18.68m
  3 O'Connor, Nadine         W66 Del Mar, CA             18.50m
  4 Katz, Roslyn             W66 Flushing, NY            17.92m
  5 Huff-Pawlik, Karen       W66 Jackson, MS             16.83m

W70 Discus
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bradley, Janice          W70 Battle Ground, WA       16.37m

W75 Discus
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kuehne, Magdalena        W77 Tujunga, CA             11.17m

W85 Discus
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Kotelko, Olga           W89 Canada                  14.32m

M30 Discus 2K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Fitzgerald, John         M31 Edmond, OK              44.20m

M35 Discus 2K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Linerud, Aaron           M37 Greenacres, WA          42.59m
  * *Wilson, Kier            M36 Canada                  28.78m

M40 Discus 2K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Muse, Steve              M42 Pocatello, ID           46.33m
  2 Tabish, Daniel           M44 Veradale, WA            46.24m
  3 Bennett, Michael         M42 Valdosta, GA            46.23m
  4 Edwards, Timothy         M44 Scottsdale, AZ          42.68m
  5 Barrett, Paul            M41 Laramie, WY             41.29m
  6 Barnreiter, Nate         M44 Rio Rancho, NM          41.16m
  7 Ostrom, Michael          M43 Walnut Creek, CA        38.04m
  8 Bickel, David            M42 Scottsdale, AZ          37.78m
  9 Rose, John               M42 Plover, WI              36.73m
 10 Ward, Richard            M44 Portland, OR            36.58m
 11 Ryer, John               M40 Scottsdale, AZ          34.73m
 12 Sarsony, Chris           M41 Apex, NC                32.07m
 13 Curry, Mike              M41 Elk Grove, CA           31.70m
 14 Hammock, Gary            M44 Dixon, MO               21.81m

M45 Discus 2K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bailey, Donald           M49 Traverse City, MI       43.42m
  2 Pendergrass, Horace      M46 Unattached              40.99m
  3 Emery, Nathan            M46 Spartanburg, SC         40.41m
  4 Shannon, Tim             M45 Seattle, WA             36.62m
  5 Wright, Shawn            M46 Scottsdale, AZ          35.96m
  6 DeWeese, David           M49 Tucson, AZ              32.74m
  7 Crawford, Timothy        M48 Naperville, IL          28.75m
  8 Hampton, David           M47 Los Alamos, NM          27.22m

M50 Discus 1.5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 John, Daniel             M50 Murray, UT              54.69m
  2 Fruguglietti, Ralph      M53 Shafter, CA             50.20m
  3 Wright, Martin           M50 Austin, TX              46.40m
  4 Wilson, Randy            M50 Martinez, CA            45.19m
  5 Brown, Jeffrey           M51 Ooltewah, TN            43.46m
  6 Kohaut, Harry            M51 Mt. Aukum, CA           42.84m
  7 Nespoli, John            M53 Collierville, TN        39.74m
  8 Doty, David              M50 Stapleton, NE           38.44m
  9 Mangan, Douglas          M53 Golden, CO              37.73m
 10 Winkel, Stephen          M50 Germantown, TN          37.30m
 11 Janusey, Michael         M50 Venetia, PA             35.56m
 12 Sluys, Ken               M54 Bellingham, WA          29.69m
 13 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA             24.33m

M55 Discus 1.5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Muller, Tim              M58 Scottsdale, AZ          46.81m
  2 Stotsenberg, Gregory     M58 Seattle, WA             37.90m
  * *Pearson, William        M56 Canada                  37.23m
  3 Garland, Willis          M55 Decatur, IL             37.16m
  4 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                36.13m
  5 Waltermann, Stefan       M58 Hickory, NC             32.21m

M60 Discus 1K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Fahey, Thomas            M60 Chico, CA               52.32m
  2 Harvey, William          M62 Glenbrook, NV           40.88m
  3 Edwards, Tim             M60 Commerce City, CO       38.41m
  4 Smith, Harvey            M61 Anchorage, AK           37.69m
  5 Lammers, William         M63 Phoenix, AZ             37.54m
  6 Bookin-Weiner, Jerry     M62 Columbia, MD            37.16m
  7 Weinstock, William       M61 Sierra Madre, CA        35.90m
  8 Deeter, Bill             M61 Mehama, OR              34.41m
  9 McCormick, Cornelius     M64 Bend, OR                32.36m
 10 Jones, Bruce             M61 Livingston, MT          31.74m
 11 Kellogg, Howie           M60 Seattle, WA             31.60m
 12 Chandler, Dennis         M60 Danby, VT               29.94m

M65 Discus 1K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pratt, Larry             M67 Newark, DE              48.63m
  2 Busch, Roger             M67 Greenwich, CT           45.98m
  3 Ward, Robert             M69 Portland, OR            40.27m
  4 Huhn, Jerry              M67 Salem, OR               39.29m
  5 Burns, John              M67 Lafayette, CA           37.97m
  6 Chapman, Mark            M65 Cat Spring, TX          36.02m
  7 Pawlik, Emil             M69 Jackson, MS             35.26m
  8 King, John               M69 Portland, OR            34.36m
  9 Peterson, Gary           M67 Spokane, WA             33.79m

M70 Discus 1K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cochran, Richard         M70 Lake St. Louis, MO      47.02m
  2 Saling, Neil             M72 Portland, OR            38.48m

M75 Discus 1K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ward, Bob                M75 Dallas, TX              39.44m
  2 Tomlinson, Doug          M76 Fallbrook, CA           35.74m
  3 Van Pelt, Edward         M75 Kailua Kona, HI         34.30m
  4 Sabin, Wayne             M75 Milwaukie, OR           30.69m

M80 Discus 1K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Held, Franklin (Bud)     M80 Del Mar, CA             32.16m

M85 Discus 1K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pistorino, Charles       M85 McLean, VA              19.66m

M90 Discus 1K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 McPhie, Leland           M94 San Diego, CA           14.31m

W30 Hammer 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thompson, Tressa         W33 Irvine, CA              41.11m

W35 Hammer 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Latham, Cindy            W38 West Haven, CT          32.75m

W45 Hammer 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W48 Oakland Gardens, NY     52.28m
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                  20.07m
  2 Young, Leigh             W47 Tempe, AZ               18.72m
  3 Wardsworth, Liz          W47 Spokane Valley, WA      17.98m
  * *Jolicoeur, Jovette      W48 Canada                  17.96m
  4 Palmer, Liz              W48 Folsom, CA              12.66m
  5 Long, Christine          W49 Tustin, CA              10.19m

W50 Hammer 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Finsrud, Carol           W51 Lockhart, TX            44.27m
  2 Welding, Ruth            W52 Elk Grove Village,      40.51m
  3 Mellenthin, Cheryl       W52 Cat Spring, TX          23.87m
  4 Janneck, Denise          W54 Rancho Santa Margar      8.18m

W55 Hammer 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Taylor, Joyce            W58 Molalla, OR             38.33m
  2 Sellereite, Sharon       W57 Connell, WA             27.99m
  3 Anderson, Dinah          W55 Houston, TX             26.54m
  4 Rowe, Linda              W56 Bloomfield, IA          25.49m

W60 Hammer 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Raham, Sharon            W62 Wellington, CO          27.46m
  2 Hinz, Susan              W60 Pullman, WA             26.40m
  * *McBlain, Liz            W60 Canada                  25.08m
  3 Kolva, Bessie            W60 Pullman, WA             23.08m

W65 Hammer 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cutler, Georgia          W65 Eugene, OR              31.41m
  2 Katz, Roslyn             W66 Flushing, NY            27.36m
  3 Jager, Kathy             W65 Glendale, AZ            22.97m
  4 Hess, Suzy               W66 Eugene, OR              17.78m

W70 Hammer 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lary, Audrey             W74 Frederick, MD           15.99m

W85 Hammer 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Kotelko, Olga           W89 Canada                  12.69m

M35 Hammer 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Linerud, Aaron           M37 Greenacres, WA          50.60m
  2 Weidman, Ryan            M36 Spokane, WA             46.48m
  * *Wilson, Kier            M36 Canada                  39.70m
  3 Pittman, Chris           M36 Mission Viejo, CA       19.16m

M40 Hammer 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Maplethorpe, Ian        M42 Canada                  58.13m
  1 Barrett, Paul            M41 Laramie, WY             49.86m
  2 Ryer, John               M40 Scottsdale, AZ          49.07m
  3 Ostrom, Michael          M43 Walnut Creek, CA        48.17m
  4 Bickel, David            M42 Scottsdale, AZ          47.34m
  5 Curry, Mike              M41 Elk Grove, CA           40.01m
  6 Hammock, Gary            M44 Dixon, MO               21.60m

M45 Hammer 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Shannon, Tim             M45 Seattle, WA             47.58m
  2 Noyes, Edward            M46 Los Altos, CA           32.63m
  3 Seto, John               M45 Pleasant Valley, NY     29.77m

M50 Hammer 6K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jansson, Ken             M50 Wichita, KS             54.69m
  2 John, Daniel             M50 Murray, UT              53.61m
  3 Venning, Michael         M50 Cupertino, CA           47.33m
  4 Brown, Jeffrey           M51 Ooltewah, TN            43.78m
  5 Wilson, Randy            M50 Martinez, CA            42.55m

M55 Hammer 6K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Summers, Ronald          M55 Jacksonville, IL        50.20m
  2 Reichard, T.  Carl       M55 Noank, CT               39.53m
  3 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                37.79m
  * *Pearson, William        M56 Canada                  29.19m

M60 Hammer 5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Taylor, Todd             M61 Molalla, OR             54.05m
  2 Edwards, Tim             M60 Commerce City, CO       43.52m
  3 Sager, Bob               M60 Wilsall, MT             40.45m
  4 Bookin-Weiner, Jerry     M62 Columbia, MD            39.78m
  5 Kellogg, Howie           M60 Seattle, WA             34.47m
  6 Kolva, David             M61 Pullman, WA             27.70m
  7 Schuster, Neal           M60 Shorewood, WI           25.41m
  8 Gerson, Jeffrey          M61 Lyndhurst, OH           16.58m

M65 Hammer 5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Burke, Edward            M68 Los Gatos, CA           53.04m
  2 Mathews, George          M65 Hayden Lake, ID         50.63m
  3 Cahners, Robert          M66 Naples, FL              44.33m
  4 La Barge, Peter          M69 Dallas, TX              34.30m
  5 Huhn, Jerry              M67 Salem, OR               31.51m
  6 Chapman, Mark            M65 Cat Spring, TX          31.30m
  * *Dalton, Jeyaraj         M69 India                   24.39m

M70 Hammer 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Herron, Robin            M71 Fort Collins, CO        35.16m

M75 Hammer 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ward, Bob                M75 Dallas, TX              45.72m
  2 Tomlinson, Doug          M76 Fallbrook, CA           32.01m
  3 Wojcik, Gerald           M78 Eugene, OR              28.20m
  4 Sabin, Wayne             M75 Milwaukie, OR           27.66m
  5 Allison, Tom             M78 Eugene, OR              24.97m

M80 Hammer 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Held, Franklin (Bud)     M80 Del Mar, CA             34.15m

W30 Javelin 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Thompson, Tressa         W33 Irvine, CA              25.17m
  2 Albertson, Julie         W33 Topeka, KS              17.94m

W35 Javelin 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cowdell, Allison         W37 Tustin, CA              40.10m
  2 Nesbit, Janelle          W36 Dupont, WA              14.74m

W40 Javelin 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Poe, Kathleen            W41 West Sacramento, CA     30.37m
  2 Kehoe, Carla             W44 Granite Bay, CA         14.82m

W45 Javelin 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY     35.55m
  2 Young, Leigh             W47 Tempe, AZ               29.70m
  3 Lewis, Oneithea          W48 Oakland Gardens, NY     28.27m
  * *Freeman, BJ             W49 Canada                  26.97m
  4 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR           26.84m
  5 Chadwick, Laurie         W46 Spokane, WA             25.89m
  6 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA          24.53m
  * *Jolicoeur, Jovette      W48 Canada                  21.51m
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                  17.73m
  7 Palmer, Liz              W48 Folsom, CA              11.64m
  8 Wanders, Cinta           W46 Olympia, WA             10.09m

W50 Javelin 500G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Valyou, Kimmie           W53 Salem, OR               32.78m
  * *Dabrowski, Barbara      W51 Canada                  32.60m
  2 Finsrud, Carol           W51 Lockhart, TX            29.78m
  3 Hanscom, Rita            W54 San Diego, CA           26.22m
  4 McCormick, Allison       W50 Bend, OR                25.55m
  5 Welding, Ruth            W52 Elk Grove Village,      24.55m
  6 Warmerdam, Cathleen      W52 Reedley, CA             21.55m
  7 Vaughn, Karen            W51 Santa Ana, CA           20.55m
  8 Kirkpatrick, Yvonne      W53 Kuna, ID                17.38m
  9 Mellenthin, Cheryl       W52 Cat Spring, TX          15.34m
 10 Hallen, Susan            W51 Elk Grove Village,      14.37m
 11 Romero, Deborah          W52 Austin, TX              14.19m
 12 St James, Valerie        W51 Sacramento, CA          11.67m

W55 Javelin 500G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cohn, Linda              W55 Northridge, CA          40.23m
  2 Rowe, Linda              W56 Bloomfield, IA          26.54m
  3 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA            25.20m
  4 Nesbihal-Cordero, Susan  W59 Islip Terrace, NY       17.53m

W60 Javelin 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Raham, Sharon            W62 Wellington, CO          27.29m
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W62 Houston, TX             24.65m
  3 Douglass, Linda          W63 Rosenberg, TX           18.40m
  * *McBlain, Liz            W60 Canada                  16.63m

W65 Javelin 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sisley, Becky            W69 Eugene, OR              27.78m
  * *Radcliffe, Marg         W66 Canada                  24.88m
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                  23.40m
  2 Cutler, Georgia          W65 Eugene, OR              23.29m
  3 O'Connor, Nadine         W66 Del Mar, CA             21.33m
  4 Huff-Pawlik, Karen       W66 Jackson, MS             20.65m
  5 Katz, Roslyn             W66 Flushing, NY            17.34m
  6 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   9.52m

W70 Javelin 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Donley, Christel         W73 Colorado Springs, C     21.24m
  2 Bradley, Janice          W70 Battle Ground, WA       14.77m

W75 Javelin 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kuehne, Magdalena        W77 Tujunga, CA             12.79m
  2 Leek, Edythe             W77 Sacramento, CA          10.78m

W80 Javelin 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Valien, Johnnye          W83 CA, CA                  13.79m

W85 Javelin 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Kotelko, Olga           W89 Canada                  13.38m

M30 Javelin 800G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Syverson, Luke           M34 Tacoma, WA              36.34m

M35 Javelin 800G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Weidman, Ryan            M36 Spokane, WA             67.69m
  2 Linerud, Aaron           M37 Greenacres, WA          49.41m
  * *Wilson, Kier            M36 Canada                  43.29m
  3 Syverson, Marc           M35 Hayden Lake, ID         35.45m

M40 Javelin 800G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Luciano, Robert          M40 Easton, PA              57.15m
  2 Barrett, Paul            M41 Laramie, WY             52.48m
  3 Ostrom, Michael          M43 Walnut Creek, CA        48.57m
  4 Hill, Reggie             M44 Montgomery, AL          46.88m
  5 Zunino, Gregory          M42 Reno, NV                42.70m
  6 Curry, Mike              M41 Elk Grove, CA           35.92m

M45 Javelin 800G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  * *Morgan, Kevin           M45 Canada                  54.60m
  1 Dietz, Troy              M46 Columbia, MO            51.74m
  2 DeWeese, David           M49 Tucson, AZ              48.82m
  3 Williams, Scott          M45 Lame Deer, MT           45.26m
  4 Phillips, Mark           M45 Jennings Lodge, OR      42.20m
  5 Murdock, Mark            M48 Boise, ID               41.05m
  6 Hampton, David           M47 Los Alamos, NM          34.80m

M50 Javelin 700G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Janusey, Michael         M50 Venetia, PA             58.03m
  2 Fuqua, Jim               M54 Hartselle, AL           55.57m
  3 Lorenzen, Gene           M52 Dixon, CA               53.08m
  4 Hansen, John             M50 Monterey, CA            51.74m
  * *Finkbeiner, Michael     M54 Canada                  48.46m
  5 Easley, Ricky            M54 Greenville, TX          45.29m
  6 Wilson, Randy            M50 Martinez, CA            44.44m
  7 Brown, Jeffrey           M51 Ooltewah, TN            41.50m
  8 Mendoza, Charlie         M50 Vallejo, CA             38.37m
  9 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA             34.86m

M55 Javelin 700G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 McPherson, Paul          M56 Arlington, WA           49.41m
  2 Warmerdam, Barry         M55 Reedley, CA             47.39m
  3 Holmes, Darrel           M55 Bozeman, MT             45.72m
  4 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                43.53m
  5 Brower, William          M59 New Canaan, CT          40.78m
  6 Tipping, Mike            M55 Irvine, CA              39.32m
  7 Barnett, Greg            M58 Roseburg, OR            37.65m
  8 Waltermann, Stefan       M58 Hickory, NC             33.68m
  * *Pearson, William        M56 Canada                  31.93m

M60 Javelin 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gagne, Buzz              M61 Penacook, NH            50.96m
  2 Smith, Harvey            M61 Anchorage, AK           49.07m
  3 Rice, Robert             M62 Corvallis, OR           36.71m
  4 Weinstock, William       M61 Sierra Madre, CA        35.92m
  5 Chandler, Dennis         M60 Danby, VT               35.19m
  6 Gerson, Jeffrey          M61 Lyndhurst, OH           20.48m

M65 Javelin 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stenlund, Gary           M68 Battle Ground, WA       54.28m
  2 Huhn, Jerry              M67 Salem, OR               43.77m
  3 Appel, H. Douglas        M66 Eugene, OR              43.74m
  4 Burns, John              M67 Lafayette, CA           42.29m
  5 La Barge, Peter          M69 Dallas, TX              38.59m
  6 Chapman, Mark            M65 Cat Spring, TX          35.22m
  7 Harasti, Thomas          M67 Altamonte Springs,      33.76m
  8 Kozusko, Ray             M66 Salado, TX              30.25m
  * *Adams, Barry            M66 Canada                  26.96m

M70 Javelin 500G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Terauds, Juris           M71 Olivenhain, CA          42.31m
  2 Fehlen, Philip           M73 Oceanside, CA           40.95m
  3 Voiles, Bob              M73 Bellingham, WA          33.85m
  4 Tyner, Robert            M70 Gold Canyon, AZ         33.59m
  5 Jankovich, William       M74 Racine, WI              30.61m
  6 McDowell, John           M71 Camano Island, WA       28.21m
  7 Youngs, Robert           M74 Enfield, CT             26.66m

M75 Javelin 500G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tomlinson, Doug          M76 Fallbrook, CA           28.87m
  2 Pope, Bruce              M77 Paducah, KY             27.24m
  3 Garrahan, William        M79 Narragansett, RI        27.21m
  4 Campbell, Murdo          M75 Helena, MT              25.67m
  5 Smith, Ernie             M75 Arcadia, CA             25.22m
  6 Allison, Tom             M78 Eugene, OR              24.65m
  7 Wojcik, Gerald           M78 Eugene, OR              23.49m
  8 Miller, Samuel           M75 Hollywood, FL           21.39m
  9 Sabin, Wayne             M75 Milwaukie, OR           18.13m

M80 Javelin 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Platts, William          M80 Boise, ID               38.80m
  2 Daprano, William         M81 Fayetteville, GA        24.92m

M85 Javelin 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Pistorino, Charles       M85 McLean, VA              23.48m
  2 Maxwell, Ralph           M88 Alamo, TX               15.98m

M90 Javelin 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 McPhie, Leland           M94 San Diego, CA           11.44m

M30 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Schuh, Travis            M32 Odessa, WA               25.17  -0.4    592
  2 Scott, Joshua            M34 Van Nuys, CA             26.21  -0.4    508

M35 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS               23.95  -0.4    776
  2 Faulkner, Lee            M39 Marion, AR               25.79  -0.4    617
  * *Wilson, Kier            M36 Canada                   27.26  -0.4    501

M40 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Sarsony, Chris           M41 Apex, NC                 25.50  -0.1  2    725
  2 Pollard, Anthony (Tony)  M42 San Diego, CA            25.95  -0.1  2    687
  3 Wilcox, Rod              M42 Edmonds, WA              26.00  -0.1  2    682
  4 Hill, Reggie             M44 Montgomery, AL           26.20  -0.1  2    666
  5 Whitten, Clark           M44 Folsom, CA               28.33  -0.1  2    502

Outdoor Pentathlon: #3 M45 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Williams, Scott          M45 Lame Deer, MT            24.91   1.4  2    857
  2 Parker, Raymond          M46 New Hope, PA             24.99  +0.0  1    850
  3 Patterson, George        M47 Granite Bay, CA          25.48  +0.0  1    807
  4 Sloan, Kerry             M45 Harker Heights, TX       25.94   1.4  2    768
  5 Phillips, Mark           M45 Jennings Lodge, OR       26.98  +0.0  1    683
  6 Murdock, Mark            M48 Boise, ID                28.27  +0.0  1    584
  7 Hampton, David           M47 Los Alamos, NM           28.47  +0.0  1    569
  8 DeWeese, David           M49 Tucson, AZ               29.35   1.4  2    506

M50 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Winkel, Stephen          M50 Germantown, TN           26.93  -0.9  2    765
  2 Janusey, Michael         M50 Venetia, PA              27.55  -0.9  2    716
  3 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA              28.59  -0.9  1    636
  4 Neidhardt, Rick          M51 Olympia, WA              28.74  -0.9  2    625
  5 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA         28.93  -0.9  1    611
  6 Danielson, Donald        M53 Eugene, OR               29.50  +0.0  3    570
  7 Wells, Jameson           M51 Charlotte, NC            30.08  +0.0  3    530
  8 Saul, Bob                M50 Amherst, MA              30.11  -0.9  2    527
  9 Prather, Bob             M53 Oak Harbor, WA           30.54  -0.9  2    498
 10 Drumright, Elliott       M51 Evergreen, CO            31.25  -0.9  1    452
 -- Canfield, Greg           M52 San Ramon, CA               DQ  -0.9  1    928

M55 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Kemp, Steve              M55 Campbell, CA             25.33  +0.0  3    976
  2 Ortman, David            M55 Seattle, WA              25.34  +0.0  4    975
  3 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA              26.41  +0.0  4    884
  4 Salazar, David           M57 Cedar Crest, NM          26.77  +0.0  4    854
  5 Waltermann, Stefan       M58 Hickory, NC              29.65  +0.0  3    632
  6 Fallen, Jim              M57 Albuquerque, NM          30.11  +0.0  3    600
  7 Tipping, Mike            M55 Irvine, CA               35.01  -0.9  1    302
  8 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                 35.67  +0.0  4    269

M60 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,       27.57  -0.5    863
  2 Weinstock, William       M61 Sierra Madre, CA         29.28  -0.5    731
  3 Rice, Robert             M62 Corvallis, OR            30.72  -0.5    629
  4 Skubic, Paul             M60 Oak Forest, IL           31.27  -0.5    591
  5 Schuster, Neal           M60 Shorewood, WI            34.91  -0.5    369
  6 O'Haver, Daniel          M63 Grass Valley, CA         42.13  -0.5     74

M65 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK               28.82  +0.0  2    837
  * *Armstrong, Merv         M69 Canada                   30.30  +0.0  2    728
  * *Adams, Barry            M66 Canada                   30.32  +0.0  2    727
  2 La Barge, Peter          M69 Dallas, TX               33.86  +0.0  2    494
  3 Wuth, William            M67 Woodstock, GA            34.42  +0.0  2    460
  4 Nelson, Tyrone           M66 Dixon, CA                37.75  +0.0  2    285
  5 Dean, Roger              M69 Poulsbo, WA              38.24  +0.0  2    262

M70 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Oleata, Edward           M71 La Jolla, CA             31.63   0.6  3    721
  2 Jankovich, William       M74 Racine, WI               34.49   0.6  3    538
  3 Pliner, Terry            M70 Green Bay, WI            41.06   0.6  3    210

M75 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Hewitt, Robert           M75 Gresham, OR              30.43   0.6  3    977
  * *Benson, Don             M75 Canada                   36.67   0.6  3    573

M80 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Daprano, William         M81 Fayetteville, GA         40.54   0.6  3    543

M85 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Carter, Bill             M85 Marlow, OK               45.68   0.6  3    527

W45 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY    2:36.51     749
  2 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA         2:43.34     669
  3 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR          2:57.95     511
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                 3:39.81     171
  4 Long, Christine          W49 Tustin, CA             3:56.03      86

W50 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Blackmore, Karen         W54 Sandia Park, NM        3:44.69     199

W55 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA           3:27.89     426

W65 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                 4:06.02     434
  1 Sisley, Becky            W69 Eugene, OR             4:24.25     314
  2 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                 4:29.94     280
  3 Carter, Ann              W66 Aiken, SC              4:45.22     199

W70 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL           4:23.27     492

M30 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Schuh, Travis            M32 Odessa, WA             5:09.89     504
  2 Scott, Joshua            M34 Van Nuys, CA           6:49.40      99

M35 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Faulkner, Lee            M39 Marion, AR             5:10.95     520
  2 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS             6:12.43     234
  * *Wilson, Kier            M36 Canada                 6:31.30     167

M40 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarsony, Chris           M41 Apex, NC               5:12.74     597
  2 Whitten, Clark           M44 Folsom, CA             5:33.20     488
  3 Wilcox, Rod              M42 Edmonds, WA            6:16.45     292
  4 Hill, Reggie             M44 Montgomery, AL         6:30.84     237
  5 Pollard, Anthony (Tony)  M42 San Diego, CA          8:07.67      11

Outdoor Pentathlon: #5 M45 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Parker, Raymond          M46 New Hope, PA           4:59.11     760
  2 Murdock, Mark            M48 Boise, ID              5:05.95     720
  3 Sloan, Kerry             M45 Harker Heights, TX     5:09.29     701
  4 Hampton, David           M47 Los Alamos, NM         5:41.15     530
  5 Phillips, Mark           M45 Jennings Lodge, OR     5:42.26     524
  6 Williams, Scott          M45 Lame Deer, MT          5:45.40     509
  7 DeWeese, David           M49 Tucson, AZ             6:14.62     374

M50 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Prather, Bob             M53 Oak Harbor, WA         4:53.19     877
  2 Winkel, Stephen          M50 Germantown, TN         5:07.25     794
  3 Drumright, Elliott       M51 Evergreen, CO          5:15.30     748
  4 Canfield, Greg           M52 San Ramon, CA          5:39.50     618
  5 Wells, Jameson           M51 Charlotte, NC          5:44.21     594
  6 Janusey, Michael         M50 Venetia, PA            5:57.37     529
  7 Danielson, Donald        M53 Eugene, OR             6:17.49     436
  8 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA       6:17.61     436
  9 Saul, Bob                M50 Amherst, MA            6:20.15     425
 10 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA            6:20.64     423
 11 Neidhardt, Rick          M51 Olympia, WA            6:30.01     383

M55 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Salazar, David           M57 Cedar Crest, NM        5:03.03     896
  2 Ortman, David            M55 Seattle, WA            5:28.58     752
  3 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA            5:36.71     709
  4 Fallen, Jim              M57 Albuquerque, NM        5:39.18     696
  5 Kemp, Steve              M55 Campbell, CA           5:40.22     691
  6 Waltermann, Stefan       M58 Hickory, NC            6:43.47     399
  7 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ               7:40.83     199
 -- Tipping, Mike            M55 Irvine, CA                 DNF

M60 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Skubic, Paul             M60 Oak Forest, IL         6:20.97     566
  2 Rice, Robert             M62 Corvallis, OR          7:15.60     343
  3 Weinstock, William       M61 Sierra Madre, CA       7:23.51     315
  4 O'Haver, Daniel          M63 Grass Valley, CA       7:36.88     271
  5 Schuster, Neal           M60 Shorewood, WI          7:39.04     264
  6 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,     7:51.17     226

M65 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  * *Adams, Barry            M66 Canada                 6:04.08     716
  1 Wuth, William            M67 Woodstock, GA          7:02.39     459
  * *Armstrong, Merv         M69 Canada                 7:28.80     360
  2 Dean, Roger              M69 Poulsbo, WA            7:29.31     358
  3 La Barge, Peter          M69 Dallas, TX             8:39.81     149
  4 Nelson, Tyrone           M66 Dixon, CA              9:06.22      93
  5 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK            11:12.66

M70 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oleata, Edward           M71 La Jolla, CA           7:23.99     445
  2 Jankovich, William       M74 Racine, WI             7:54.85     336
  3 Pliner, Terry            M70 Green Bay, WI          8:25.55     242

M75 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hewitt, Robert           M75 Gresham, OR            8:05.07     428
  * *Benson, Don             M75 Canada                 8:36.19     328

M80 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daprano, William         M81 Fayetteville, GA      10:35.99     134

M85 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carter, Bill             M85 Marlow, OK            10:35.99     312

W45 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY      13.22  +0.0  3   1017
  2 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            14.40  +0.0  3    847
  3 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA           15.06  +0.0  3    759
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                   19.67  +0.0  3    268
  4 Long, Christine          W49 Tustin, CA               22.66  +0.0  3     76

W50 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Blackmore, Karen         W54 Sandia Park, NM          22.45  -0.1  2     72

W55 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             18.25  -0.1  2    477

W65 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sisley, Becky            W69 Eugene, OR               17.21  +0.0    875
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                   18.81  +0.0    700
  2 Carter, Ann              W66 Aiken, SC                19.79  +0.0    601
  3 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   27.68  +0.0     68

W70 100 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
 -- Faria, Essie             W73 N. Miami, FL                DQ  -0.1  2    118

W45 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY      1.49m     903
  2 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA           1.34m     689
  3 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            1.25m     577
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                   1.16m     460
  4 Long, Christine          W49 Tustin, CA               0.98m     257

W50 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Blackmore, Karen         W54 Sandia Park, NM          1.10m     470

W55 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             1.37m    1003

W65 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                   1.19m    1029
  1 Sisley, Becky            W69 Eugene, OR               1.13m     903
  2 Carter, Ann              W66 Aiken, SC                1.04m     736
  3 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   0.95m     577

W70 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL             0.95m     724

W45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY      4.47m   1.2    626
  2 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA           4.26m  -2.4    559
  3 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            4.10m  -1.4    508
  4 Long, Christine          W49 Tustin, CA               2.61m  -0.8    117
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                   2.37m   2.6     72

W50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Blackmore, Karen         W54 Sandia Park, NM          2.63m   2.0    161

W55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             4.30m   2.6    789

W65 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sisley, Becky            W69 Eugene, OR               3.53m  +0.0    729
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                   2.81m   2.1    418
  2 Carter, Ann              W66 Aiken, SC                2.80m  -2.8    413
  3 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   2.38m  -0.3    259

W70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL             2.51m  -2.8    396

M30 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Scott, Joshua            M34 Van Nuys, CA             6.04m   0.6    595
  2 Schuh, Travis            M32 Odessa, WA               5.55m   0.6    492

M35 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS               6.02m   1.4    657
  2 Faulkner, Lee            M39 Marion, AR               5.09m  +0.0    449
  * *Wilson, Kier            M36 Canada                   4.38m   0.7    308

M40 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hill, Reggie             M44 Montgomery, AL           5.90m   0.8    709
  2 Wilcox, Rod              M42 Edmonds, WA              5.56m  -0.5    624
  3 Pollard, Anthony (Tony)  M42 San Diego, CA            5.46m   1.6    600
  4 Boles, Jim               M40 Evanton, WY              5.03m   0.8    498
  5 Sarsony, Chris           M41 Apex, NC                 4.91m   1.4    471
  6 Whitten, Clark           M44 Folsom, CA               4.63m  +0.0    409

Outdoor Pentathlon: #1 M45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Williams, Scott          M45 Lame Deer, MT            5.72m   0.7    753
  2 Sloan, Kerry             M45 Harker Heights, TX       5.17m   0.8    606
  3 Patterson, George        M47 Granite Bay, CA          5.08m   3.5    582
  4 Parker, Raymond          M46 New Hope, PA             5.04m   2.2    574
  5 Cawley, Rick             M46 Kyle, TX                 4.75m  -1.3    500
  6 Hampton, David           M47 Los Alamos, NM           4.62m   0.3    469
  7 DeWeese, David           M49 Tucson, AZ               4.61m   1.0    467
  8 Phillips, Mark           M45 Jennings Lodge, OR       4.51m   0.2    443
  9 Murdock, Mark            M48 Boise, ID                4.50m  -0.4    441

M50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Canfield, Greg           M52 San Ramon, CA            5.31m   NWI    734
  2 Winkel, Stephen          M50 Germantown, TN           5.06m   NWI    661
  3 Janusey, Michael         M50 Venetia, PA              4.98m   NWI    639
  4 Danielson, Donald        M53 Eugene, OR               4.70m  -0.2    563
  5 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA              4.43m   NWI    492
  6 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA         4.41m  -0.8    487
  7 Prather, Bob             M53 Oak Harbor, WA           4.25m  -0.2    447
  8 Neidhardt, Rick          M51 Olympia, WA              3.94m   NWI    371
  9 Wells, Jameson           M51 Charlotte, NC            3.88m  -0.5    356
 10 Drumright, Elliott       M51 Evergreen, CO            3.77m   NWI    332
 -- Saul, Bob                M50 Amherst, MA               FOUL

M55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ortman, David            M55 Seattle, WA              5.25m  -0.2    823
  2 Kemp, Steve              M55 Campbell, CA             4.92m  +0.0    720
  3 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA              4.88m  -0.1    707
  4 Salazar, David           M57 Cedar Crest, NM          4.86m  +0.0    702
  5 Tipping, Mike            M55 Irvine, CA               4.46m  -0.2    582
  6 Waltermann, Stefan       M58 Hickory, NC              4.24m  +0.0    519
  7 Fallen, Jim              M57 Albuquerque, NM          3.86m  -0.8    415
  8 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                 3.82m  -0.6    405

M60 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Weinstock, William       M61 Sierra Madre, CA         4.28m   1.7    621
  2 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,       4.26m   1.6    617
  3 Skubic, Paul             M60 Oak Forest, IL           3.97m   1.4    527
  3 Rice, Robert             M62 Corvallis, OR            3.97m   2.0    527
  5 Schuster, Neal           M60 Shorewood, WI            3.47m   1.3    382
  6 O'Haver, Daniel          M63 Grass Valley, CA         3.05m   2.6    271

M65 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK               4.61m  -1.6    854
  * *Armstrong, Merv         M69 Canada                   4.31m   0.2    746
  * *Adams, Barry            M66 Canada                   3.86m   2.2    589
  2 Wuth, William            M67 Woodstock, GA            3.81m   0.5    571
  3 La Barge, Peter          M69 Dallas, TX               3.78m   2.8    561
  4 Dean, Roger              M69 Poulsbo, WA              3.13m   2.0    358
  5 Nelson, Tyrone           M66 Dixon, CA                3.02m   1.8    326

M70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Oleata, Edward           M71 La Jolla, CA             3.68m   1.6    635
  2 Jankovich, William       M74 Racine, WI               3.38m   2.5    527
  3 Pliner, Terry            M70 Green Bay, WI            3.25m   1.3    481

M75 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hewitt, Robert           M75 Gresham, OR              4.36m   1.5   1081
  * *Benson, Don             M75 Canada                   2.98m   1.4    485

M80 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Daprano, William         M81 Fayetteville, GA         3.22m   1.5    720

M85 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Carter, Bill             M85 Marlow, OK               2.63m   1.8    628

W45 shot put/bala Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR            8.89m     642
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY      8.14m     577
  3 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA           6.95m     474
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                   6.10m     401
  4 Long, Christine          W49 Tustin, CA               5.34m     337

W50 shot put/bala Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Blackmore, Karen         W54 Sandia Park, NM          6.44m     460

W55 shot put/bala Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA             8.56m     727

W65 shot put/bala Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                   8.17m     882
  1 Sisley, Becky            W69 Eugene, OR               6.27m     645
  2 Carter, Ann              W66 Aiken, SC                5.63m     566
  3 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                   5.16m     508

W70 shot put/bala Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL             5.34m     617

M30 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Scott, Joshua            M34 Van Nuys, CA            29.48m     454
  2 Schuh, Travis            M32 Odessa, WA              26.15m     389

M35 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  * *Wilson, Kier            M36 Canada                  31.10m     486
  1 Faulkner, Lee            M39 Marion, AR              26.86m     403
  2 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS              25.55m     378

M40 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarsony, Chris           M41 Apex, NC                32.53m     514
  2 Pollard, Anthony (Tony)  M42 San Diego, CA           29.47m     454
  3 Wilcox, Rod              M42 Edmonds, WA             27.99m     425
  4 Hill, Reggie             M44 Montgomery, AL          25.59m     378
  5 Whitten, Clark           M44 Folsom, CA              23.28m     334

Outdoor Pentathlon: #4 M45 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 DeWeese, David           M49 Tucson, AZ              34.09m     580
  2 Murdock, Mark            M48 Boise, ID               29.60m     486
  3 Hampton, David           M47 Los Alamos, NM          26.25m     416
  4 Williams, Scott          M45 Lame Deer, MT           25.89m     409
  5 Phillips, Mark           M45 Jennings Lodge, OR      24.49m     381
  6 Parker, Raymond          M46 New Hope, PA            23.10m     353
  7 Sloan, Kerry             M45 Harker Heights, TX      20.64m     303
 -- Patterson, George        M47 Granite Bay, CA           FOUL

M50 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Winkel, Stephen          M50 Germantown, TN          36.53m     594
  2 Janusey, Michael         M50 Venetia, PA             35.02m     564
  3 Canfield, Greg           M52 San Ramon, CA           34.78m     559
  4 Wells, Jameson           M51 Charlotte, NC           34.17m     547
  5 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA             28.32m     432
  6 Neidhardt, Rick          M51 Olympia, WA             25.92m     385
  7 Drumright, Elliott       M51 Evergreen, CO           25.59m     378
  8 Saul, Bob                M50 Amherst, MA             25.15m     370
  9 Danielson, Donald        M53 Eugene, OR              20.24m     277
 10 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA        18.47m     244
 11 Prather, Bob             M53 Oak Harbor, WA          18.38m     242

M55 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                34.86m     630
  2 Kemp, Steve              M55 Campbell, CA            33.91m     609
  3 Waltermann, Stefan       M58 Hickory, NC             30.51m     534
  4 Tipping, Mike            M55 Irvine, CA              27.54m     469
  5 Ortman, David            M55 Seattle, WA             27.52m     469
  6 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA             27.44m     467
  7 Salazar, David           M57 Cedar Crest, NM         25.85m     433
  8 Fallen, Jim              M57 Albuquerque, NM         23.22m     377

M60 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Weinstock, William       M61 Sierra Madre, CA        32.33m     590
  2 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,      27.04m     472
  3 Rice, Robert             M62 Corvallis, OR           25.85m     445
  4 Schuster, Neal           M60 Shorewood, WI           25.82m     445
  5 O'Haver, Daniel          M63 Grass Valley, CA        18.01m     276
 -- Skubic, Paul             M60 Oak Forest, IL            FOUL

M65 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK              37.88m     816
  2 La Barge, Peter          M69 Dallas, TX              36.36m     777
  * *Armstrong, Merv         M69 Canada                  32.09m     668
  * *Adams, Barry            M66 Canada                  29.46m     601
  3 Dean, Roger              M69 Poulsbo, WA             25.55m     503
  4 Wuth, William            M67 Woodstock, GA           24.90m     487
  5 Nelson, Tyrone           M66 Dixon, CA               17.28m     303

M70 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oleata, Edward           M71 La Jolla, CA            34.61m     847
  2 Jankovich, William       M74 Racine, WI              28.76m     677
  3 Pliner, Terry            M70 Green Bay, WI           24.10m     544

M75 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hewitt, Robert           M75 Gresham, OR             24.92m     673
  * *Benson, Don             M75 Canada                  18.47m     463

M80 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daprano, William         M81 Fayetteville, GA        20.00m     625

M85 Discus Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carter, Bill             M85 Marlow, OK              22.33m     900

M30 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Scott, Joshua            M34 Van Nuys, CA            41.85m     469
  2 Schuh, Travis            M32 Odessa, WA              40.37m     447

M35 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  * *Wilson, Kier            M36 Canada                  44.49m     536
  1 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS              36.78m     419
  2 Faulkner, Lee            M39 Marion, AR              35.40m     398

M40 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Reggie             M44 Montgomery, AL          45.92m     615
  2 Pollard, Anthony (Tony)  M42 San Diego, CA           38.75m     496
  3 Wilcox, Rod              M42 Edmonds, WA             36.08m     452
  4 Boles, Jim               M40 Evanton, WY             35.65m     445
  5 Whitten, Clark           M44 Folsom, CA              34.59m     428
  6 Sarsony, Chris           M41 Apex, NC                29.85m     351

Outdoor Pentathlon: #2 M45 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 DeWeese, David           M49 Tucson, AZ              47.03m     704
  2 Williams, Scott          M45 Lame Deer, MT           43.25m     635
  3 Murdock, Mark            M48 Boise, ID               43.13m     633
  4 Parker, Raymond          M46 New Hope, PA            39.32m     563
  5 Patterson, George        M47 Granite Bay, CA         38.62m     551
  6 Phillips, Mark           M45 Jennings Lodge, OR      37.97m     539
  7 Cawley, Rick             M46 Kyle, TX                37.47m     530
  8 Hampton, David           M47 Los Alamos, NM          37.35m     528
  9 Sloan, Kerry             M45 Harker Heights, TX      29.40m     386

M50 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Janusey, Michael         M50 Venetia, PA             56.97m     933
  2 Canfield, Greg           M52 San Ramon, CA           46.36m     727
  3 Winkel, Stephen          M50 Germantown, TN          45.64m     713
  4 Wells, Jameson           M51 Charlotte, NC           41.19m     628
  5 Neidhardt, Rick          M51 Olympia, WA             35.31m     517
  6 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA             34.86m     509
  7 Saul, Bob                M50 Amherst, MA             34.31m     499
  8 Drumright, Elliott       M51 Evergreen, CO           29.90m     417
  9 Prather, Bob             M53 Oak Harbor, WA          25.96m     344
 10 Danielson, Donald        M53 Eugene, OR              23.28m     296
 11 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA        17.70m     197

M55 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                43.39m     753
  2 Kemp, Steve              M55 Campbell, CA            40.88m     700
  3 Tipping, Mike            M55 Irvine, CA              38.31m     646
  4 Salazar, David           M57 Cedar Crest, NM         34.92m     575
  5 Waltermann, Stefan       M58 Hickory, NC             34.76m     572
  6 Ortman, David            M55 Seattle, WA             33.22m     540
  7 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA             33.15m     538
  8 Fallen, Jim              M57 Albuquerque, NM         26.56m     404

M60 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rice, Robert             M62 Corvallis, OR           38.29m     688
  2 Weinstock, William       M61 Sierra Madre, CA        35.63m     629
  3 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,      32.25m     555
  4 Schuster, Neal           M60 Shorewood, WI           31.87m     547
  5 Skubic, Paul             M60 Oak Forest, IL          26.81m     437
  6 O'Haver, Daniel          M63 Grass Valley, CA        19.26m     278

M65 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK              39.46m     815
  2 La Barge, Peter          M69 Dallas, TX              38.03m     779
  * *Armstrong, Merv         M69 Canada                  31.97m     629
  * *Adams, Barry            M66 Canada                  30.86m     602
  3 Wuth, William            M67 Woodstock, GA           26.71m     501
  4 Dean, Roger              M69 Poulsbo, WA             26.48m     496
  5 Nelson, Tyrone           M66 Dixon, CA               24.76m     454

M70 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oleata, Edward           M71 La Jolla, CA            30.67m     641
  2 Jankovich, William       M74 Racine, WI              30.05m     625
  3 Pliner, Terry            M70 Green Bay, WI           22.60m     434

M75 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hewitt, Robert           M75 Gresham, OR             25.51m     607
  * *Benson, Don             M75 Canada                  22.42m     516

M80 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daprano, William         M81 Fayetteville, GA        26.05m     643

M85 Javelin Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carter, Bill             M85 Marlow, OK              19.15m     590

W45 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W46 Massapequa Park, NY       3872
  2 Ware, Caren              W46 Twin Peaks, CA            3150
  3 Butler, Linda            W45 Milwaukie, OR             3085
  * *Murfitt, Anne           W48 Canada                    1372
  4 Long, Christine          W49 Tustin, CA                 873

W50 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Blackmore, Karen         W54 Sandia Park, NM           1362

W55 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Glynn, Kay               W55 Hastings, IA              3422

W65 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sisley, Becky            W69 Eugene, OR                3466
  * *Anderson, Sandy         W68 Canada                    3463
  2 Carter, Ann              W66 Aiken, SC                 2515
  3 Van Eeuwen, Jane         W67 NJ, NJ                    1692

W70 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL              2347

M30 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Schuh, Travis            M32 Odessa, WA                2424
  2 Scott, Joshua            M34 Van Nuys, CA              2125

M35 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dolezilek, Shawn         M37 Topeka, KS                2464
  2 Faulkner, Lee            M39 Marion, AR                2387
  * *Wilson, Kier            M36 Canada                    1998

M40 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sarsony, Chris           M41 Apex, NC                  2658
  2 Hill, Reggie             M44 Montgomery, AL            2605
  3 Wilcox, Rod              M42 Edmonds, WA               2475
  4 Pollard, Anthony (Tony)  M42 San Diego, CA             2248
  5 Whitten, Clark           M44 Folsom, CA                2161

M45 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Williams, Scott          M45 Lame Deer, MT             3163
  2 Parker, Raymond          M46 New Hope, PA              3100
  3 Murdock, Mark            M48 Boise, ID                 2864
  4 Sloan, Kerry             M45 Harker Heights, TX        2764
  5 DeWeese, David           M49 Tucson, AZ                2631
  6 Phillips, Mark           M45 Jennings Lodge, OR        2570
  7 Hampton, David           M47 Los Alamos, NM            2512

M50 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Canfield, Greg           M52 San Ramon, CA             3566
  2 Winkel, Stephen          M50 Germantown, TN            3527
  3 Janusey, Michael         M50 Venetia, PA               3381
  4 Wells, Jameson           M51 Charlotte, NC             2655
  5 Demetrio, Theodore       M52 Olympia, WA               2492
  6 Prather, Bob             M53 Oak Harbor, WA            2408
  7 Drumright, Elliott       M51 Evergreen, CO             2327
  8 Neidhardt, Rick          M51 Olympia, WA               2281
  9 Danielson, Donald        M53 Eugene, OR                2142
 10 Davison, Jeffery         M50 Laguna Hills, CA          1975
 11 Saul, Bob                M50 Amherst, MA               1821

M55 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kemp, Steve              M55 Campbell, CA              3696
  2 Ortman, David            M55 Seattle, WA               3559
  3 Salazar, David           M57 Cedar Crest, NM           3460
  4 Jacquet-Acea, Russell    M55 Seattle, WA               3305
  5 Waltermann, Stefan       M58 Hickory, NC               2656
  6 Fallen, Jim              M57 Albuquerque, NM           2492
  7 Watson, Richard          M55 Yuma, AZ                  2256
  8 Tipping, Mike            M55 Irvine, CA                1999

M60 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Weinstock, William       M61 Sierra Madre, CA          2886
  2 Jacobson, Vance          M60 Bainbridge Island,        2733
  3 Rice, Robert             M62 Corvallis, OR             2632
  4 Skubic, Paul             M60 Oak Forest, IL            2121
  5 Schuster, Neal           M60 Shorewood, WI             2007
  6 O'Haver, Daniel          M63 Grass Valley, CA          1170

M65 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Colliver, Ron            M65 Hominy, OK                3322
  * *Adams, Barry            M66 Canada                    3235
  * *Armstrong, Merv         M69 Canada                    3131
  2 La Barge, Peter          M69 Dallas, TX                2760
  3 Wuth, William            M67 Woodstock, GA             2478
  4 Dean, Roger              M69 Poulsbo, WA               1977
  5 Nelson, Tyrone           M66 Dixon, CA                 1461

M70 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Oleata, Edward           M71 La Jolla, CA              3289
  2 Jankovich, William       M74 Racine, WI                2703
  3 Pliner, Terry            M70 Green Bay, WI             1911

M75 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hewitt, Robert           M75 Gresham, OR               3766
  * *Benson, Don             M75 Canada                    2365

M80 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Daprano, William         M81 Fayetteville, GA          2665

M85 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Carter, Bill             M85 Marlow, OK                2957

W35 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stevenson, Tamara        W38 Salt Lake City, UT    28:36.23
  2 Nesbit, Janelle          W36 Dupont, WA            58:03.76

W40 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Grimes, Kathryn          W44 Sherwood, OR          28:35.69
  2 Graff, Darla             W40 Denver, CO            28:59.37
  3 Matthews, Stephanie      W44 Helena, MT            29:06.30

W45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Armstrong, Ginger        W45 Canterbury, CT        32:09.25
  2 Long, Christine          W49 Tustin, CA            43:23.41

W50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 -- Janneck, Denise          W54 Rancho Santa Margar         DQ

W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tracy, Lynn              W56 Racine, WI            28:31.78
  2 Martino, Marianne        W58 Littleton, CO         29:21.15
  3 Snyder, Mary             W57 Boise, ID             29:41.14
  4 Mayfield, Cathy          W57 Indianapolis, IN      30:42.03
 -- Wilkinson, Carol         W58 Kennewick, WA               DQ

W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Geer, Panseluta          W61 Hazlet, NJ            30:17.63
  2 Eichel, Yoko             W61 Woodland Hills, CA    30:35.77
  3 Steigerwalt, Jolene      W64 San Diego, CA         32:33.87
  4 Frable, Kathleen         W63 Ivins, UT             33:14.00
  5 Backlund, Darlene        W62 Redmond, OR           33:21.18
  6 Brandt, Diane            W61 Surprise, AZ          34:14.94
 -- Walker, Pat              W61 Greenwood, IN               DQ

W65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Walters, Louise          W68 Nipomo, CA            31:14.45
  2 Balser, Kathleen         W65 Phoenix, AZ           31:51.68
  3 Sinkovec, Rita           W68 Evergreen, CO         33:46.46
  4 Cassels, Doris           W69 San Rafael, CA        34:15.20
  5 Hults, Sandra            W66 Leesburg, FL          35:51.96
  6 Lavigne, Yvette          W68 Los Angeles, CA       37:36.49
 -- Cella, Kay               W68 Houston, TX                 DQ

W70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 McCall, Bev              W72 Mazama, WA            33:41.15
  2 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL          37:13.89

W75 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dockstader, Shirley      W75 Mill Valley, CA       34:48.41
  2 Shafmaster, Marcia       W77 Hallendale, FL        42:32.42
  3 Moremen, Grace           W77 Claremont, CA         43:07.25

W80 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gordon, Miriam           W83 Hollywood, FL         42:43.96

M40 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Morrow, Art              M44 Palm Desert, CA       33:23.15
  2 Young, Don               M44 Port Townsend, WA     36:22.49

M45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lawrence, Donald         M48 Albany, NY            24:24.34
  2 Kurtzman, James          M46 Coto de Caza, CA      24:27.85
  3 Aunan, Tommy             M49 Bellevue, WA          26:20.56
  4 Blanchard, Michael       M47 Castle Rock, CO       27:22.98
  5 Medina, Alberto          M48 Cedar Creek, TX       27:23.13

M50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Matthews, Jonathan       M52 Helena, MT            23:32.55
  2 Kale, Barton             M52 Des Moines, WA        32:59.91
  3 Walker, Lynn             M51 Scotts Valley, CA     34:07.35
 -- Broberg, Len             M52 Missoula, MT                DQ

M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wiggins, Michael         M59 Hawarden, IA          25:33.36
  2 Smith, Andrew            M58 Whittier, NC          27:54.73
  3 De Witt, Mike            M57 Kenosha, WI           28:05.55
  4 Harper, Steve            M57 Helena, MT            28:15.38
  5 Novak, Robert            M59 Seattle, WA           28:30.06
  6 Marshall, Michael        M57 Murrayville, IL       33:25.45

M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Walker, Max              M61 Greenwood, IN         27:47.78
  2 Schmid, Christoph        M61 Wooster, OH           28:02.33
  3 Chraminski, Stanley      M60 Seattle, WA           28:19.64
  4 Campbell, Richard        M62 Orange, CA            29:38.99

M65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Moore, Ted               M69 Reno, NV              29:55.61
  2 Beckett, James           M69 Vacaville, CA         29:58.31
  3 Sorrenti, Edoardo        M65 Greenwood Lake, NY    30:57.19
  4 Bodnar, Truvor           M65 Spokane, WA           33:25.06

M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Johnson, Paul            M70 Fort Smith, AR        29:52.56
  2 Cella, Robert            M71 Houston, TX           32:01.48
  3 Hosken, William          M71 Zion, IL              32:21.46
  4 Brown, L Calvin          M71 Spokane, WA           32:52.64
  5 Walters, Ronald          M70 Nipoma, CA            33:14.45
  6 Bayer, Peter             M70 Jupiter, FL           34:44.90
 -- Acosta, Carlos           M74 North Hollywood, CA        DNF

M75 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bray, Jack               M75 Greenbrae, CA         30:29.17
  2 Dubois, Alfred           M76 West Allis, WI        34:06.57
  3 Fine, Robert             M77 Delray Beach, FL      36:03.38
 -- Solis, George            M76 Los Angeles, CA            DNF
 -- Vaughn, Dick             M77 Portland, OR                DQ
 -- Williams, Charles        M76 Atlanta, GA                 DQ

M80 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Starr, John              M80 Newark, DE            34:08.44
  2 Moremen, William         M80 Claremont, CA         34:24.05

W35 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stevenson, Tamara        W38 Salt Lake City, UT    58:43.00

W40 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Grimes, Kathryn          W44 Sherwood, OR          58:37.00
  2 Graff, Darla             W40 Denver, CO            59:15.00
  3 Matthews, Stephanie      W44 Helena, MT            59:44.00

W45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Armstrong, Ginger        W45 Canterbury, CT      1:06:32.00
  2 Long, Christine          W49 Tustin, CA          1:27:45.00

W50 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Janneck, Denise          W54 Rancho Santa Margar 1:28:13.00

W55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tracy, Lynn              W56 Racine, WI            58:52.00
  2 Martino, Marianne        W58 Littleton, CO         59:09.00
  3 Snyder, Mary             W57 Boise, ID           1:00:54.00
  4 Mayfield, Cathy          W57 Indianapolis, IN    1:02:50.00
  5 Wilkinson, Carol         W58 Kennewick, WA       1:08:39.00

W60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Eichel, Yoko             W61 Woodland Hills, CA  1:02:40.00
  2 Geer, Panseluta          W61 Hazlet, NJ          1:02:44.00
  3 Baglin, Mary             W61 Reno, NV            1:04:20.00
  4 Steigerwalt, Jolene      W64 San Diego, CA       1:04:56.00
  5 Frable, Kathleen         W63 Ivins, UT           1:07:22.00
  6 Backlund, Darlene        W62 Redmond, OR         1:08:04.00
  7 Brandt, Diane            W61 Surprise, AZ        1:09:10.00
  8 Walker, Pat              W61 Greenwood, IN       1:20:08.00

W65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Walters, Louise          W68 Nipomo, CA          1:03:40.00
  2 Balser, Kathleen         W65 Phoenix, AZ         1:04:20.00
  3 Cassels, Doris           W69 San Rafael, CA      1:09:36.00
  4 Hults, Sandra            W66 Leesburg, FL        1:13:51.00
 -- Sinkovec, Rita           W68 Evergreen, CO               DQ

W70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 McCall, Bev              W72 Mazama, WA          1:09:06.00
  2 Faria, Essie             W73 N. Miami, FL        1:18:33.00
  3 Johnson, Julie           W74 Medford, OR         1:21:00.00

W75 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dockstader, Shirley      W75 Mill Valley, CA     1:11:17.00
  2 Hildreth, Rita           W76 Medford, OR         1:21:11.00
  3 Shafmaster, Marcia       W77 Hallendale, FL      1:25:41.00
  4 Moremen, Grace           W77 Claremont, CA       1:28:29.00

W80 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Gordon, Miriam           W83 Hollywood, FL       1:27:48.00

M40 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Morrow, Art              M44 Palm Desert, CA     1:09:51.00
  2 Young, Don               M44 Port Townsend, WA   1:15:06.00

M45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lawrence, Donald         M48 Albany, NY            51:58.00
  2 Kurtzman, James          M46 Coto de Caza, CA      53:35.00
  3 Blanchard, Michael       M47 Castle Rock, CO       55:08.00
  4 Aunan, Tommy             M49 Bellevue, WA          55:33.00
  5 Medina, Alberto          M48 Cedar Creek, TX       56:02.00

M50 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Matthews, Jonathan       M52 Helena, MT            48:29.00
  2 Walker, Lynn             M51 Scotts Valley, CA   1:17:28.00

M55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wiggins, Michael         M59 Hawarden, IA          52:22.00
  2 Smith, Andrew            M58 Whittier, NC          56:09.00
  3 De Witt, Mike            M57 Kenosha, WI           57:10.00
  4 Harper, Steve            M57 Helena, MT            57:51.00
  5 Novak, Robert            M59 Seattle, WA           58:03.00
  6 Savilonis, Brian         M58 Princeton, MA       1:07:44.00

M60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Walker, Max              M61 Greenwood, IN         56:04.00
  2 Chraminski, Stanley      M60 Seattle, WA           58:03.00
  3 Schmid, Christoph        M61 Wooster, OH           58:53.00
  4 Armstrong, Peter         M63 Albuquerque, NM     1:02:45.00

M65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Beckett, James           M69 Vacaville, CA       1:01:06.00
  2 Moore, Ted               M69 Reno, NV            1:02:26.00
  3 Sorrenti, Edoardo        M65 Greenwood Lake, NY  1:03:15.00

M70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Johnson, Paul            M70 Fort Smith, AR        58:16.00
  2 Cella, Robert            M71 Houston, TX         1:04:46.00
  3 Hosken, William          M71 Zion, IL            1:05:05.00
  4 Walters, Ronald          M70 Nipoma, CA          1:06:34.00
  5 Brown, L Calvin          M71 Spokane, WA         1:07:54.00
  6 Acosta, Carlos           M74 North Hollywood, CA 1:07:56.00
  7 Bayer, Peter             M70 Jupiter, FL         1:09:28.00
  8 Lane, Ed                 M72 Mill Valley, CA     1:10:37.00

M75 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bray, Jack               M75 Greenbrae, CA       1:02:51.00
  2 Dubois, Alfred           M76 West Allis, WI      1:08:50.00
  3 Williams, Charles        M76 Atlanta, GA         1:12:53.00
  4 Fine, Robert             M77 Delray Beach, FL    1:14:27.00
 -- Vaughn, Dick             M77 Portland, OR                DQ

M80 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Starr, John              M80 Newark, DE          1:09:02.00
  2 Moremen, William         M80 Claremont, CA       1:10:26.00


Girls 100 Meter Dash Exhibition
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Howell, Latcia           W15 Unattached               13.07  -0.5
  2 Barrong, Stephanie       W16 Unattached               13.51  -0.5
  3 Clutter, Cheyenne        W13 Unattached               13.70  -0.5
  4 Bowden, Erika            W13 Unattached               14.90  -0.5

Boys 100 Meter Dash Exhibition
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hisaw, Collin            M15 Unattached               12.19  -0.7
  2 Naccarato, Chase         M14 Unattached               12.20  -0.7
  3 Maack, Evan              M14 Unattached               12.27  -0.7
  4 Concepcions, Shane       M14 Unattached               12.36  -0.7
  5 Stevens, Nicholas        M15 Unattached               12.80  -0.7
  6 Walden, Aric             M15 Unattached               12.84  -0.7
  7 Kent, Jeff               M14 Unattached               13.00  -0.7